پرسش های شایع تعمیرات اجاق گاز همراه با عیب یابی 

پرسش های شایع تعمیرات اجاق گاز همراه با عیب یابی 

در این مطلب به پرسش های شایع تعمیرات اجاق گاز که برای شما در ارتباط با عیب یابی اجاق گاز  به وجود می آید، پرداخته ایم.  داتیس سعی نموده است تا شما را در عیب یابی مشکلات اجاق گاز راهنمایی نماید.

سوالات متداول تعمیرات اجاق گاز همراه با عیب یابی 

بیشتر بخوانید: با محصولات داتیس ( فر توکار، اجاق گاز و…) بیشتر آشنا شویم

چرا اجاق گاز شما جرقه نمی زند؟

علت : مشکل مربوطه می تواند از این موارد باشد:  1: ترانس جرقه، 2 : کلید یا ولوم جرقه، 3 : سیمها قطع است، 4 :چینی جرقه شکسته.

چرا شعله های اجاق گاز روشن نمی شود؟

علت 1: سوراخهای مشعل یا پیلوت اجاق گاز شما مسدود شده، جهت رفع عیب: در ابتدا با یک وسیله باریک یا برس؛ پیلوت را تمیز تمیز کنید، در غیر اینصورت اقدام به تعویض آن نمایید.

علت 2: امکان دارد پیلوت خاموش باشد، جهت رفع عیب پیلوت را روشن نمایید.

چرا زمان زیادی طی می شود تا شعله های اجاق گاز روشن شود؟

علت: در این موارد باید ترموکوبل و ملحقات آن به طور مثال سیم یا بوبین چک شود.

چرا شعله اجاق گاز زرد می‌سوزد؟

علت: نسبت هوای موجود در مخلوط کم می‌باشد، جهت رفع عیب: صفحه مخلوط کن اجاق گاز خود را کمی باز کنید.

چرا حرارت به یک اندازه در شعله پخش کن اجاق گاز مشاهده نمی شود؟

علت: ژِیگلور و یا تنظیم هوا و یا سوراخهای شعله پخش کن مورد دارد. هر چیزی که سوخت از آن رد شود ژیگلور نام دارد.

چرا اجاق گاز جرقه نمی‌زند، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

علت1: شعله پخش‌کن، درپوش روی شعله پخش‌کن و یا پایه مشعل از جا در آمده است. این بخش‌ها را چک کنید. دقت داشته باشید که در هنگام تمیز کردن دستگاه این بخش‌ها را به درستی جا بزنید تا باعث مشکل در جرقه زدن و یا سایر مشکلات نشود.

علت 2: چربی‌ها و غذا اطراف مشعل چسبیده است. وجود چربی در این بخش‌ها مانع از این می‌شود که گاز یا جرقه ایجاد شده توسط فندک ایجاد شعله کند. چراکه چربی موجود در مشعل مانع از عبور گاز می‌شود.

علت3: سیم‌های اجاق گاز ممکن است دچار مشکل شده باشد. همان‌طور که می‌دانید فندک اجاق گاز با برق‌کار می‌کند و توسط سیم‌ها و اتصالاتی موجب ایجاد جرقه در نزدیکی مشعل می‌شود. همه اتصالات را چک کنید. همچنین دوشاخه و پریز برق را نیز بررسی کنید. این مشکل ممکن است ناشی از عدم برق‌رسانی صحیح به دستگاه باشد.

علت 3: فندک دستگاه باید عوض شود.

علت 4: ممکن است شیر گاز دچار پیچ‌خوردگی شده باشد.

چرا اجاق گاز روشن می‌شود اما روشن نمی‌ماند، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

این سوال یکی از پرسش های شایع تعمیرات اجاق گاز است. امروزه اغلب گازها ترموکوپل دار هستند. این وسیله زمانی که شعله گاز به دلیل ریختن مایعات و یا وزش باد و سایر موارد خاموش می‌شود، موجب قطع شدن جریان گاز می‌شود. و از احتمال پخش گاز در فضا و آتش‌سوزی جلوگیری می‌کند. در صورتی که ترموکوپل دستگاه خراب شود، شعله پایداری خود را از دست می‌دهد. روشن می‌شود اما پس از مدت کوتاهی خاموش می‌شود. ترموکوپل دستگاه حتماً باید تعویض شود و قابل تعمیر نیست. برای تعویض ترموکوپل از یک متخصص کمک بخواهید. استفاده از قطعه غیر اصل و همچنین عدم تخصص در تعویض و نصب صحیح آن، ممکن است باعث ماندگاری عدم پایداری شعله شود. همان‌طور که می‌دانید عدم پایداری شعله امر پخت‌وپز را با اختلال زیادی مواجه می‌کند.

بیشتر بخوانید: اجاق گاز داتیس خوبه؟

شیر اجاق گازچرا شعله اجاق گاز شما دود می کند؟

علت: مقدار گاز نسبت به هوا بیشتر است. جهت رفع عیب باید مقدار گاز را کم کنید.

چرا شعله اجاق گاز کم است، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

ممکن است گاهی اوقات شیر اجاق گاز خود را زیاد کنید اما متوجه شوید، با وجود اینکه شعله را روی زیادترین حالت ممکن تنظیم کرده‌اید باز هم شعله اجاق گاز کم است. مشکل کم بودن شعله اجاق گاز جز مشکل‌های بسیار ساده است. این ایراد اغلب تنها با رعایت نظافت برطرف می‌شود. از دلایل کم بودن شعله اجاق گاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. دلیل کم بودن شعله، اغلب به علت انسداد سوراخ‌های شعله پخش‌کن با چربی و مواد غذایی است. با از بین بردن این کثیفی‌ها ایراد اجاق گاز شما به راحتی برطرف می‌شود. دقت کنید که برای شستشو شعله پخش‌کن از مواد شیمیایی استفاده نکنید. ممکن است فلز بکار رفته در آن را از بین ببرد.
  2. اگر با شستشو، این ایراد برطرف نشد سایر مشعل‌ها را نیز چک کنید. اگر شعله تمام آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها کم بود مشکل ممکن است از انتقال گاز به وسیله باشد و اجاق گاز شما ممکن است در جایی نشتی داشته باشد.    

چرا بوی گاز در منزل احساس می‌شود، برای تعمیر و عیب یابی اجاق گاز چه باید کرد؟

محال است که اجاق گاز داشته باشید و هرگز بوی گاز در منزل خود احساس نکرده باشید. این مشکل یکی از عمده‌ترین معایب اجاق گاز است که به سرعت باید برطرف شود. دلایل بروز این مشکل به شرح زیر است:

  1. ایراد از مشعل دستگاه است. مشعل ممکن است به هر دلیلی به‌طور کامل خاموش شده باشد و باعث نشت گاز شود.
  2. شیر یا ولو دستگاه خراب است. اگر شیر یا همان ولو دستگاه به‌طور کامل بسته نشده باشد، ممکن است باعث نشت گاز از مشعل شود. بنابراین پیش از هر چیز این بخش را بررسی کنید.
  3. شلنگ انتقال گاز را بررسی کنید. به ‌وفور پیش‌ آمده است که آسیب دیدن این بخش موجب نشت گاز و پخش آن در فضا شود.
  4. نشت گاز از مشعل فر، در اجاق گازهای فردار نیز ممکن است باعث بروز این مشکل شود.
  5. شیر انتقال گاز نیز ممکن است نشتی داشته باشد و باعث پخش بوی گاز در فضای منزل شود.

توصیه‌های ایمنی: اگر بوی گاز در منزل خود احساس کردید، پیش از اینکه دنبال جای نشت گاز بگردید، شیر اصلی گاز را ببندید. در و پنجره‌ها را باز کنید تا هوای داخل خانه تخلیه شود. پیش از تخلیه کامل هوای نامطبوع داخل منزل، از استفاده از کلید‌ها یا پریزها و هر چیزی که با برق ارتباط دارد یا جرقه ایجاد می‌کند خودداری کنید. اگر دستگاه را بررسی کردید و موفق به یافتن مشکل نشدید شیر اصلی گاز را ببندید و با خدمات پس از فروش  اجاق گازتان تماس بگیرید.

یکی از اساسی ترین ارکان انتخاب یک برند و مارک خوب اجاق گاز رومیزی یا صفحه ای گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب شرکت تولید کننده آن است.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email