نکات طلایی برای خرید سینک ظرفشویی مناسب آشپزخانه

نکات طلایی برای خرید سینک ظرفشویی مناسب آشپزخانه

در این مقاله به نکات طلایی برای خرید سینک ظرفشویی مناسب آشپزخانه سینک ظرفشویی خواهیم پرداخت. یکی از کاربردی‌ترین بخش‌های هر آشپزخانه ای‌ است.  تنها وسیله ی بسیار مهم آشپزخانه که هرکدام از ما در طول روز مکرر مجبور به استفاده از آن هستیم.  شست‌وشوی دست، ظروف، میوه‌ و سبزی و… هر کدام عاملی است برای استفاده از آن.

پس مهم است، که هم به لحاظ زیبایی و هم به لحاظ کاربردی در انتخاب سینک ظرفشویی دقت کنیم.

نکات مهم در خرید سینک ظرفشویی مناسب آشپزخانه

 سینک ظرفشویی  یک وسیله حیاتی و بسیار مهم از آشپزخانه محسوب می‌شود. شست‌وشوی روزانه دست‌ها پس از اتمام هر آشپزی، آماده‌ کردن مواد غذایی برای پخت یک غذای خوشمزه، شست‌وشوی میوه، سبزی و مواد غذایی، شست‌وشوی ظروف و … باعث می‌شود تا زمان قابل توجهی از روز را در آشپزخانه و استفاده از سینک ظرفشویی بگذرانیم.

بنابراین کارآیی سینک ظرفشویی بسیار مهم است. اگر شما به دنبال سینک آشپزخانه مناسب  برای خانه‌ جدید تان یا تغییر طراحی آشپزخانه تان می‌گردید. بهترین راه ، دانستن و رعایت نکات پیش از خرید آن است.  در ادامه نکات طلایی در خرید سینک ظرفشویی را با هم بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید: قیمت سینک ظرفشویی پگونه تعیین می شود؟

 فضای قرارگیری را بررسی کنید

اولین نکته‌ طلایی که باید هنگام خرید سینک ظرفشویی مناسب آشپزخانه بدانید، فضای قرارگیری آن است. در واقع فضای آشپزخانه در انتخاب سینک ظرفشویی بسیار مهم است. معمولا در آشپزخانه‌های کوچک به دلیل فضای کم و استفاده بهینه از آن، سینک‌های بزرگ نصب نمی‌شود.

بنابراین حتما قبل از خرید سینک، ابتدا فضای آشپزخانه و محلی که قرار است، روی آن سوار شود را بررسی و اندازه‌گیری کنید؛ سپس سینک مورد نظر را انتخاب و خریداری کنید.

 استفاده‌ای که از سینک ظرفشویی می‌کنید

احتمالا تا به حال به این فکر نکرده‌ باشید که دقیقا قرار است، چه استفاده‌ای از سینک ظرفشویی داشته باشید. احتمالا شما ، تصورتان از سینکها شست‌وشوی ظروف و مواد غذایی است. اما اگر به طور دقیق‌تر به کاربرد آنها توجه کنید، به نوع استفاده و تفاوت‌هایی که ممکن است، با هم داشته باشند، پی می‌برید.

مثلا سینکی که فقط برای شست‌وشوی ظروف غذاخوری مانند بشقاب و قاشق و … استفاده می‌شود، با سینکی که برای شست‌وشوی قابلمه‌های بزرگ نیاز است، متفاوت است. اگر ماشین ظرفشویی دارید و قابلمه‌ها را در آن می‌شویید، پس سینک ظرفشویی را فقط برای شستن میوه و سبزی و ظروف کوچکتر لازم دارید. در اینصورت سینک‌های کوچک برای آشپزخانه شما کافی است و می‌توانید، از بقیه فضای آشپزخانه استفاده بهینه‌تری ببرید.

 سایز سینک را درنظر بگیرید

سینکهای ظرفشویی در اندازه‌ها و مدل‌های مختلف تولید می‌شود. بنابراین کاربری هر کدام با توجه به سایزشان متفاوت خواهد بود.

درصورت تعویض سینک ظرفشویی آشپزخانه

زمانی که تصمیم به تعویض سینک ظرفشویی آشپزخانه دارید، کار خیلی پیچیده و سختی نخواهید داشت. کافی است، اندازه سینک قبلی را درنظر بگیرید و بین گزینه‌های موجود یکی را انتخاب کنید.

درواقع متداول‌ترین اندازه برای طول سینک آشپزخانه بین ۷۶ تا ۸۳ سانتی‌متر است. البته استاندارد طول سینک بین ۶۰ تا ۹۱ سانتی‌متر می باشد.  شما می‌توانید، تنوع زیادی از آنها را در این محدوده از اندازه در بازار پیدا کنید. بد نیست بدانید، آنهایی که طول شان ۷۶ سانتی‌متر باشد، معمولا تک لگنه و با عمق زیاد تولید می‌شود.

سینکهای ظرفشویی آشپزخانه که طول آن‌ها ۹۰ سانت به بالاست، در گروه مدل های بزرگ قرار می‌گیرد و بیشتر برای آشپزخانه‌های بزرگ استفاده می‌شود.

فراموش نکنید، علاوه بر توجه به طول سینکهای ظرفشویی آشپزخانه،  عمق آن هم بسیار مهم است. همچنین عرض یا پهنای هر لگن برای شست و شو یا کاربری که دارد، مهم خواهد بود. اگر ترجیح می‌دهید، ظرف‌ها، میوه‌ها و سبزیجات را در سینک ظرفشویی بشویید، ( در صورتی که فضای آشپزخانه‌تان بزرگ است)  بهتر است، سینک ظرفشویی با عمق و طول زیاد بخرید.

 تغییر دیزاین و طراحی آشپزخانه

اگر می خواهید به طور کلی  دکوراسیون آشپزخانه‌ تان را تغییر دهید، بهتر است، ایده‌آلتان از اندازه یک سینک آشپزخانه دلخواه را درنظر بگیرید. در این صورت باید به عمق لگن‌ها توجه کنید. علت اهمیت آن هم تاثیر مستقیم آن روی لوله‌کشی، کانتر (صفحه‌ای که سینک روی آن سوار می‌شود) و کابینت‌ است. به عنوان مثال، اگر لگن‌های سینک قبلی کم‌عمق بوده باشد، به احتمال زیاد مکان لوله‌کشی که معمولا توکار انجام شده با سینکهای ظرفشویی با لگن عمییق مطابقت نخواهد داشت و نیاز به اعمال تغییرات عمده‌ای است. این مسئله در مورد کانتر، کابینت‌ها و … هم صادق است.

بیشتر بخوانید: فرق سینک توکار و روکار از نظر فنی و ظاهری

 به جنس سینکهای ظرفشویی آشپزخانه توجه کنید

بعد از آن ‌که اندازه‌ مناسب سینکهای آشپزخانه برای تان مشخص شد، زمان آن رسیده که در بین مدل‌های مختلف بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. به دلیل اینکه مدل‌های مختلفی از این وسیله ضروری آشپزخانه تولید می‌شود، توصیه می کنیم مقاله  انواع مدل‌های سینک ظرفشویی  را هم مطالعه بفرمایید.  به طور خلاصه آنها با توجه به ماده سازنده و طراحی به انواع زیر تقسیم می‌شود:

کافی است، با کاربری هر کدام از این نوع سینکها آشنایی کامل داشته باشید. این مسئله کمک می‌کند تا بتوانید بهترین انتخاب را در خرید تان برای آشپرخانه‌تان انجام دهید.

 سینک چند لگنه بهتر است؟

حالا که در این مرحله با انواع سینک آشنا شدیم، یکی دیگر از نکات طلایی دیگر که باید هنگام خرید به آن توجه کرد، تعداد لگن‌های سینک است. سینک های موجود در بازار در انواع  یک لگنه، دو لگنه و حتی سه و بیشتر می باشند. اما واقعاً کدام سینک مناسب آشپزخانه شما است؟
البته بهتر است از خودتان بپرسید که آیا می‌خواهید یک سینک بزرگ یا دو سینک کوچکتر داشته باشید؟ کدام نوع برای شما کارایی بهتری دارد؟

 تک لگنه بزرگ

اگر خانواده‌ی پرجمعیتی دارید، یا میهمانی ‌های زیادی می‌گیرید، مطمئنا به دفعات در مقابل سینک آشپزخانه و مدام در حال شست و شوی ظروف هستید. اینجاست که بهترین گزینه انتخاب و خرید سینک بزرگ‌ و تک لگنه خواهد بود. درواقع مزیت این نوع برخورداری شما از فضای زیاد برای شست و شو به‌ویژه قابلمه‌ها و انواع ظروف بزرگ مانند دیس، سینی و … است.

تنها نکته منفی این مدل ، تک‌ کاربردی بودن آن است. یعنی شما فقط در یک زمان قادر به انجام یک کار هستید. یا شست و شوی ظروف یا شست و شوی میوه و مواد غذایی.

 دو لگنه

اگر ‌که انتخاب شما سینک ظرفشویی دو لگنه است، با تنوع جالبی از این انواع این مدل  مواجه خواهید شد.

دو لگنه با سایز متفاوت (لگن بزرگ و لگن کوچک)

در بیشتر سینک های ظرفشویی دو لگنه، یکی از لگن‌ها بزرگ‌تر از لگن دیگر طراحی و ساخته می‌شود. مشتریان این مدل سینک را مورد اقبال بیشتری نیز قرار می دهند.  معمولا نسبت سایز دو لگن ۶۰ به ۴۰ است. مزیت استفاده از این مدل درواقع کابرد آن است. با خرید این محصول هم یک سینک ظرفشویی که به اندازه کافی برای شست و شوی ظروف بزرگ باشد، دارید.  هم یک سینک کوچکتر برای شستن و آماده‌سازی مواد غذایی در اختیارتان است.

 دو لگنه با سایز یکسان 

مدل دیگری از سینک دو لگنه،  یک‌اندازه بودن سایز لگن‌هاست. البته چون هر دو لگن یک اندازه متوسط هستند، کمتر از مدل قبلی، به صورت همزمان برای شست و شوی ظروف و مواد غذایی استفاده می‌شود. چون در مدل دو لگنه با سایز متفاوت، یکی از لگن‌ها بزرگ‌تر است و می‌توان ظروف بیشتری را در یک لگن شست و شو داد و همزمان در لگن کوچکتر میوه و مواد غذایی را شست.

هرچند نباید از این واقعیت گذشت که  در این نوع سینک دو لگنه،  شرایط مناسب و کافی فراهم است که در یک لگن ظروف را به اصطلاح کف‌مال کنید و در لگن کناری برای آبکشی قرار دهید.

 سه لگنه

بعضی از سینک‌های آشپزخانه  در سایز بزرگ با سه لگن تولید می‌شود که معمولا این مدل ها، دو لگن بزرگ و یک لگن کوچک دارد.  فضاگیر بودن این مدل سینک ها کمی از طرفداران آن کاسته است.

این‌که کدام را انتخاب کنید، کاملا به سلیقه و نیاز شما برمی‌گردد.  ولی بهتر است، قبل از انتخاب هر کدام از انواع سینک، به تمامی نکات مهم توجه کرد.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email