نکاتی که قبل از خرید گاز حتما باید بدانید

نکاتی که قبل از خرید گاز حتما باید بدانید

اجاق گاز یکی از مهم ترین لوازم آشپزخانه می باشد. قبل از خرید گاز باید نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید. گاز یکی از وسایلی است که روزانه با آن سروکار داریم و باید در انتخاب و خرید آن دقت زیادی بکنیم.

اطلاعات کامل برای خرید گاز:

همان طور که می دانید آشپزخانه بدون اجاق گاز معنا و مفهومی ندارد. اجاق گاز مهم ترین وسیله در آشپزخانه به شمار می آید و باید بیش از بقیه وسایل در انتخاب آن دقت داشته باشید تا مطابق شرایط آشپزخانه مناسب ترین را انتخاب کنید. اجاق گاز یکی از وسایل ضروری در خانه است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی با نمونه های مدرن آن مواجه می شویم.

به دلیل استفاده روزانه و زیاد از اجاق گاز، این وسیله باید با حساسیت بیشتری انتخاب شود و دارای کیفیت و مرغوبیت بالایی باشد. در انتخاب و خرید گاز علاوه بر کیفیت ، بودجه، فضا و اولویت های شخصی شما تا حد زیادی تاثیرگذار خواهد بود.

در بازار لوازم آشپزخانه اجاق گازها از تنوع زیادی برخوردارند. آنها از شکل های مستطیل همیشگی، به سمت اشکال هندسی چندضلعی و حتی دایره و نیم دایره سوق یافته اند. در این مقاله شما را با ویژگی های اجاق گازهای مختلف آشنا می کنیم و نکات مهمی را برای انتخاب و خرید گاز بهتر ارائه می دهیم.

انواع مدل های اجاق گاز:

در خرید گاز ابتدا باید با انواع آن آشنا شویم و بدانیم به چه نوع اجاق گازی نیاز داریم. 

بیشتر بخوانید: مقایسه مایکروفر، فر برقی، توستر و مایکروویو و سولاردام

اجاق گاز توکار صفحه ای:

اجاق های توکار قابل جا به جایی نیستند و روی قسمتی از آشپزخانه مثل میزهای مخصوص یا کابینت ها نصب می شوند. اکثر اجاق های توکار، گازی هستند. اما چند برند داخلی و خارجی اجاق های برقی با صفحه های لمسی شیک و زیبا تولید کرده اند. تعداد شعله های گازهای توکار از یک شعله تا 6 شعله متغیر هستند.

اجاق گازهای توکار جمع و جور هستند و جای کمتری را اشغال می کنند و طراحی بسیار شیک و مدرنی دارند. کارایی و قدرت این نوع اجاق گازها با گازهای بزرگ مبله تفاوتی ندارد.

اجاق های توکار 4 و 5 شعله پرفروش ترین مدل این نوع هستند. اجاق گازهای تولید شده در داخل دارای کیفیت بالا و تنوع فراوان هستند و به خاطر خدمات پس از فروش و سرویس کاری قطعات توسط شرکت های تولید کننده داخلی به راحتی با برندهای خارجی رقابت می کنند همچنین اجاق گازهای تولید شده در داخل سازگاری بیشتر با سیستم گاز شهری دارند.

اجاق گاز رومیزی:

اجاق گازهای رومیزی کارایی و امکانات پایین ترنسبت به سایر اجاق گازها دارند و ارزان تر از توکارها هستند و راحت نیزجا به جا می شوند اما از تعداد شعله های کم برخوردارند و امکانات و زیبایی توکارهانسبت به آنها بیشتر است. به همین خاطر برای مکان های اداری که پخت و پز کمی دارند، مناسب هستند. اما برای خانه بهتر است از گازهای توکار استفاده کنید.

اجاق گاز ایستاده یا مبله:

اجاق گاز های ایستاده بهترین اجاق گازهای فردار در چند سال اخیر هستند. اما با گذشت زمان و پیشرفت و تولید انواع اجاق گاز این نوع از اجاق گاز های ایستاده جای خود را به اجاق گاز های توکار داده اند. این مدل از اجاق گاز ها دارای فر هستند و در چهار و پنج شعله تولید می شوند.

اجاق های برقی:

 اجاق های برقی دارای ظاهری شیک هستند و با برق کار می کنند.  به جای پیچ های معمول شعله های اجاق، صفحه های لمسی و دیجیتال دارند. این نوع از اجاق گازها دارای ایمنی بیشتری از نظر نشت گاز نسبت به گازهای دیگر هستند.  زمان پخت و پز را به علت قدرت بالا ، کم می کنند. اما مصرف برق با استفاده از این نوع اجاق گازها بالا می رود و در قطعی برق کارایی ندارند.

جنس اجاق گازها:

برای خرید گاز یکی از مورد توجه ترین نکات برای متقاضیان این محصول جنس اجاق گازها می باشد. اجاق گازها معمولا در سه جنس استیل و شیشه و لعاب تولید می شوند. اجاق های صفحه ای یا توکار براساس جنس صفحه گازها نیز اجاق گازهای توکار به دسته های استیل، شیشه ای، سرامیکی و ترکیب شیشه با دیگر جنس ها تقسیم می شوند.  گاز رومیزی از لعاب و اجاق گازهای ایستاده  نیز در جنس استیل و لعاب به بازار عرضه می شوند.

اجاق گازهای استیل:

 گازهای استیل به دلیل زیبایی و مقاومتشان از باقی اجاق گازها طرفداران بیشتری دارند. مواد غذایی روی سطح آنها نیز راحت تمیز می شوند و به آن نمی چسبند . این نوع اجاق ها خود به دو دسته ساده و آجدار تقسیم می شوند.

مدل های ساده ، امکان خش برداشتن شان زیاد است و براق و صیقلی هستند. اما مدل های آجدارضد خش هستند و سطح خشن تری دارند که پاک کردن روغن غذا را سخت می کند و با گذشت زمان چرک مرده و کدر می شود.

اجاق گازهایی با صفحه های سرامیکی:

 این نوع اجاق ها طرفداران زیادی دارند . اجاق گاز صفحه سرامیکی در برابر حرارت مقاوم تر هستند و اگر روی صفحه داغ آنها آب سرد نیز بریزید ترک برنمی دارند و به آسانی تمیز می شوند.  در برابر چربی و گردوغبار و سایش نیز مقاوم هستند. برخی از مدل های سرامیکی با شیشه نیز ترکیب می شوند.

اجاق گازهای مدل شیشه ای:

 اجاق گازهای شیشه ای بسیار زیبا هستند و صفحه شیشه ای سکوریت نشکن دارند که در برابر حرارت بالا مقاوم است. بعد از هر بار پخت و پز غذا باید شیشه این اجاق ها را تمیز کنید تا اثرات لکه و چربی غذاها روی آنها نماند. شیشه های به کار رفته در این اجاق گازها سریع تمیز می شود و با ریختن آب سرد نیز ترک بر نمی دارند.

بیشتر بخوانید: دانستنی های مهم اجاق گازها چه می باشد؟

برای خرید گاز صفحه ای بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

ویژگی اجاق گازهای صفحه ای ظاهر مدرن و کم مصرف بودن و داشتن ضخامتی تنها به اندازه 5 تا 6 سانتی متر است. این گازها جای کم تری را در آشپزخانه اشغال می کنند و قابلیت ست شدن با کابینت و بقیه وسایل آشپزخانه نظیر هود و فر و… را دارند.  اما این مدل گازها فر ندارند و باید یک فر جداگانه برای آشپزخانه تان بخرید.

انتخاب تعداد شعله های گاز بر اساس و تعداد افراد خانواده:

در خرید گاز به تعداد شعله ها نیز توجه کنید. برای انتخاب تعداد شعله های گاز علاوه بر در نظر گرفتن فضای آشپزخانه، تعداد افراد خانواده را نیز در نظر بگیرید. مثلا بهترین انتخاب برای خانواده های پرجمعیت گازهای 5 و 6 شعله و برای کم جمعیت ها 3 و 4 شعله است.

ایمنی گاز را هم در نظر بگیرید:

در خرید گاز، مهم ترین خصوصیت که  شما را برای عواقب ناشی از انتشار ناشی از گاز حفظ می کند، داشتن ترموکوبل می باشد. پس اجاق گازهای که مجهز به فندک و ترموکوپل هستند از ایمنی بیشتری برخوردارند زیرا ترموکوپل هنگام خاموش شدن شعله به هر علت ، موجب قطع شدن جریان گاز می شود.  در برند های پیشرفته تر در اجاق گازهای خود از ترموکوبل فوق سریع یا Top Time بهره برده اند.

خرید گاز دارای نشان استاندارد:

اجباری بودن استاندارد یکی از مهمترین شاخص های در اجاق گازها است.  بنابراین هنگام خرید گاز نشان استاندارد، اعتبار مارک تجاری و خدمات پس از فروش گاز را مورد  توجه زیادی قرار دهید.

خرید اجاق گاز با کیفیت:

اجاق گاز از لوازم ضروری است که از آن ساعات زیادی استفاده می شود. بنابراین باید با کیفیت باشد. پس حتما از برندهای معتبر که دارای خدمات پس از فروش هستند،  گاز را خریداری کنید. بدین صورت مجبور نخواهید بود که دائما هزینه تعمیرات پرداخت کنید. نصب و راه اندازی اجاق گاز را به خود شرکت تولید کننده بسپارید تا اجاق گاز شما شامل خدمات داخل گارانتی شود.

توصیه های نهایی برای خرید گاز صفحه ای مناسب:

اجاق های برقی: 

اجاق های برقی به علت گران بودن برق نسبت به گاز به صرفه نیستند. ولی کارایی خوبی دارند و بسیار شیک و زیبا هستند.

به محل قرار گیری اجاق گاز دقت کنید:

اگر سطح میز یا کابینت شما باریک است، توصیه می شود از اجاق های توکاری استفاده نمایید که تمامی شعله های آن در یک ردیف هستند و یا به شکل مستطیل اند.

دقت به فاصله بین شعله ها:

خرید گاز دقت داشته باشید فاصله شعله ها طوری باشد که شما بتوانید به راحتی چند قابلمه روی گاز قرار دهید.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email