موارد استفاده از مایکروویو

موارد استفاده از مایکروویو که نمی دانستید

بیشتر ما از مایکروویو تنها برای گرم کردن غذا استفاده می‌کنیم و از دیگر کاربردهای آن بی‌ خبریم ونمی دانیم که از این دستگاه استفاده های بیشتری نیز می توان کرد؟ در این مقاله به موارد استفاده از مایکروویو و کاربردهای دیگر آن مثل تکثیر گیاهان، پخت و پز، ضد عفونی کردن آشپزخانه و …  پرداخته‌ایم.

موارد استفاده از مایکروویو

 ۱- تکثیر گیاهان 

کشاورزان دانشگاه ایالتی کلرادو لورا برای رشد نهال گیاهان خود، خاک آن را درون مایکروویو قرار می دهند تا استریل شود.

برای این کار درون یک ظرف پلاستیکی لایه نازک از خاک می‌ریزند و آن را برای هر کیلو گرم خاک به مدت ۹۰ ثانیه درون مایکروفر قرار می‌دهند. این کار باعث می‌شود نهال‌های بیشتری پا بگیرند.

۲- ضدعفونی کردن و دفع بوی بد اسکاچ ظرفشویی

موارد استفاده از مایکروویو که نمی دانستید

اگر بعد از شستن ظرف ماهی، اسکاچ و اسفنج ظرفشویی تان بوی بد ماهی گرفت، آن را دور نیندازید. اسکاچ را در یک ظرف آب و آبلیمو یا سرکه خیس کنید، سپس آن را به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. برای برداشتن اسکاچ از داخل مایکروویو حتما دستکش مخصوص آشپزی تان را به دست کنید. اسکاچ شما بوسیله حرارت مایکروویو کاملا ضدعفونی شده و بوی بد خود را از دست خواهد داد.

بیشتر بخوانید: اطلاعات مورد نیاز برای خرید مایکروفر

۳- تمام مواد غذایی شام تان را تنها در ۱۰ دقیقه بپزید

می توانید ماهی قزل آلا و سبزیجات و سیب زمینی تان را در مدت زمان بسیار کمی در این دستگاه برای شام آماده کنید. برای سرخ کردن ، پختن ، بخار پز کردن غذاهایتان از مایکروویو استفاده کنید. تنها باید برای هر نوع طبخ غذا مدت زمان دستگاه را تنظیم کنید.

۴- تخته گوشت ( یا تخته خرد کن سبزی) را در مایکروویو ضدعفونی کنید

موارد استفاده از مایکروویو که نمی دانستید

تخته گوشت را بشویید، یک لیمو تازه روی آن بمالید ، سپس به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید تا حرارت دستگاه به خوبی آن را ضدعفونی کند.ضد عفونی کردن یکی از مهم ترین موارد استفاده از مایکروویو می باشد.

۵- پختن سیب زمینی

البته مایکروویو نمی تواند سیب زمینی شما را کبابی و برشته کند اما می تواند آن را در مدت ۴ دقیقه به خوبی بپزد.  برای پختن سیب زمینی ابتدا با یک چنگال سیب زمینی را سوراخ کرده و به مدت دو دقیقه در دستگاه بگذارید.  بعد از دو دقیقه آنها را بیرون آورده و باز به مدت ۲ و یا ۳ دقیقه دیگر در دستگاه مایکروویو بگذارید . برای درست کردن پوره سیب زمینی ، قبل از اینکه شیر را به سیب زمینی اضافه کنید کمی شیر را حرارت دهید. ( بعد از سرد شدن شیر و سیب زمینی آنها را با هم مخلوط کنید و بهم بزنید تا پوره سیب زمینی شما آماده شود).

۶- نرم کردن شکر قهوه ای

موارد استفاده از مایکروویو که نمی دانستید

شکر را در یک ظرف پلاستیکی بگذارید کمی آب به آن اضافه کنید ، و با حرارت متوسط ۱۰ تا ۲۰ ثانیه در مایکروویو بگذارید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک ساده در مایکروفر

۶- از مرکبات تان آب میوه بیشتری بگیرید

موارد استفاده از مایکروویو که نمی دانستید

آب میوه گرفتن از یک لیموشیرین یا لیمو ترش که تازه از یخچال بیرون آورده شده سخت است. اما برای اینکه کارتان راحت تر شود و بتوانید از آنها آب میوه بیشتری بگیرید آنها را تنها برای ۲۰ ثانیه  در مایکروویو بگذارید.

۷- کباب کردن غذاها

برای اینکه زمان کباب کردن سبزیجات را کاهش بدهید ، می توانید هر کدام را به صورت جداگانه در مایکروویو بپزید و بعدا آنها را روی کباب پز طبخ کنید. سیب زمینی ها را به مدت ۲ دقیقه در دستگاه حرارت دهید ، سپس فلفل دلمه ای ها را برای یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. بعد از آن ، سبزیجات دیگر غذایتان را هم به طور جداگانه در دستگاه بگذارید . غذایتان زودتر آماده خواهد شد.

۸- برشته کردن آجیل ، نان و نارگیل

برای برشته کردن مواد غذایی تان نیز می توانید از مایکروویو استفاده کنید؛ برشته کردن آجیل و نان و… با استفاده از مایکروویو زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. در صورتی که اگر بخواهید با استفاده از یک ماهیتابه این کار را انجام دهید باید سه برابر زمان بگذارید.

آجیل یا نان و … را در یک بشقاب بریزید و آنها را پراکنده کنید بطوریکه بهم نچسبند و برای ۲ یا ۳ دقیقه در مایکروویو بگذارید. هر یک دقیقه بشقاب را از دستگاه بیرون بیاورید و بشقاب را تکان دهید . به یاد داشته باشید که بعد از اینکه بشقاب را از دستگاه بیرون آوردید ، بگذارید مواد داخل آن برای یک دقیقه ای بمانند تا سرد شوند و بعد آنها را میل کنید.

۹- برشته کردن سیر

اگر بخواهید سیر را داخل یک ماهیتابه بریزید و روی گاز آن را سرخ کنید این کار در حدود ۴۵ دقیقه وقت شما را می گیرد. اما اگر این کار را با دستگاه مایکروویو انجام دهید، حداکثر ۸ دقیقه طول می کشد.

برای این کار سر سیر را ببرید تا حبه های سیر مشخص شوند. حبه ها را در یک ظرف کوچک و عمیق بگذارید، آن را با فلفل ترکیب کنید و ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون به مخلوط تان اضافه کنید.

۲ قاشق غذاخوری آب ته ظرف بریزید و روی ظرف را با یک پلاستیک بپوشانید و در حدود ۷ دقیقه در مایکروویو بگذارید ، بعد از اینکه ۷ دقیقه تمام شد ، چند لحظه ای صبر کنید و بعد ظرف را از دستگاه بیرون بیاورید و باز هم برای برداشتن پلاستیک از ظرف چند لحظه ای صبر کنید.

۱۰- حرارت دادن خمیر

می توانید خمیر نان و یا خمیر غذایتان را در حدود ۱۵ دقیقه در مایکروویو بگذارید و بسرعت غذایتان را آماده کنید.

خمیر را در یک کاسه بزرگ گذاشته و روی آن را با یک پلاستیک بپوشانید. ۲۵۰ گرم آب در یک کاسه بریزید و در پشت کاسه خمیر بگذارید. حرارت مایکروویو را تا حد امکان کم کنید. (۱۰ درصد قدرت مایکروویو). بمدت ۳ دقیقه خمیر را حرارت دهید ، بعد بگذارید بمدت ۳ دقیقه دیگر نیز در مایکروویو بماند.

سه دقیقه دیگر هم آن را حرارت دهید ، بعد دوباره بگذارید ۶ دقیقه دیگر نیز در دستگاه بماند. اکنون خمیر شما پف کرده و آماده است.

۱۱- پختن سبزیجات

آیا برای پختن سبزیجات به دنبال یک قابلمه آب هستید؟ آیا می دانستید که می توانید سبزیجات تان را در دستگاه مایکروویو بدون آب بپزید؟ اگر می توانید سبزیجات تان را بصورت یک لایه داخل یک بشقاب پهن کنید ، با پلاستیک بشقاب را بپوشانید و با حرارت بالا آنها را بپزید. البته زمان پخت سبزیجات مختلف ، متفاوت است ؛ اگر سبزیجات شما ترد هستند ، مانند اسفناج ، قارچ یا نخود فرنگی بعد از سی ثانیه آنها را از دستگاه بیرون بیاورید؛ اما برای سبزیجاتی مانند هویج این زمان ۴ دقیقه می باشد.

۱۲- جدا کردن رطوبت از شکر 

فوت و فن حوله کاغذی و شیرینی بیات را می‌توانید در جهت معکوس استفاده کنید. در این حالت شکر مرطوب را درون یک حوله کاغذی خشک بریزید و آن را درون مایکروفر به مدت ۲۵ ثانیه قرار دهید، حوله رطوبت شکر را جذب می‌کند.
 
ترفندهای مرتبط: از روش بالا می توان برای خشک کردن سبزی‌های تازه نیز استفاده کرد در این حالت تاباندن لیزر به آن تقریبا باید دو دقیقه طول بکشد. 
 

۱۳- جدا کردن پوست سیر بدون زحمت زیاد

پوست کندن سیر از کارهایی‌ ست که نیاز به ناخن و صبر زیاد دارد. برای اینکه راحت‌تر پوست سیر را جدا کنید آن را به مدت ۱۵ ثانیه درون دستگاه مایکروفر قرار دهید. 

موارد استفاده از مایکروویو که نمی دانستید

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email