علل مشکلات یکسره جرقه زدن اجاق گاز و علت جرقه نزدن اجاق گاز رومیزی

علل مشکلات یکسره جرقه زدن اجاق گاز و علت جرقه نزدن اجاق گاز رومیزی

 یکسره جرقه زدن اجاق گاز یکی از اشکالاتی است که  بعد ها با نصب فندک های خودکار، گاهی برای اجاق گازها پیش می آید. صدای جرقه زدن اجاق گاز تان را جدی بگیرید؛ چرا که در واقع این صدا نشانی است برای آسیب اجاق گازتان. در این مقاله ما علل مشکلات یکسره جرقه زدن اجاق گاز و علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز رومیزی را بررسی کرده ایم.  با ما همراه باشید. 

چرا اجاق گاز یکسره جرقه میزند ؟

بیشتر بخوانید: اجاق گاز رومیزی داتیس خوبه؟

اگر از جرقه زدن یکسره  گاز تان شاکی هستید یا به دنبال علت جرقه زدن مداوم فندک گازتان هستید، به احتمال زیاد علتش یکی از موارد زیر است:

♦ گاهی تغییر ولتاژ برق منطقه باعث می شود جریان برق ورودی به جرقه‌زن گاز دچار نوسان شده و عملکردش را مختل کند.

♦ احتمالا غذا یا آب کتری تان سر رفته است. در اینصورت حسگرهای ایمنی اجاق گاز فعال می‌شوند و فندک مدام جرقه می‌زند.

♦ در زمان شستشوی اجاق گاز  رطوبت وارد جعبه فندک یا ترانس فندک اجاق گاز شده است. در صورتی که این اتفاق بیافتد نیز حسگرهای ایمنی اجاق فعال می‌شوند و فندک مدام جرقه می‌زند.

♦ اگر فندک اجاق گاز تان غیراتوماتیک باشد و شما عادت دارید هنگام فندک زدن مدت زمان طولانی‌ای دکمه‌ی فندک را نگه دارید.  بنا بر این  احتمالاً به همین دلیل فندک اجاق گازتان خراب شده و مدام در حال جرقه زدن است. 

راه حل های رفع مشکل یکسره جرقه زدن فندک اجاق گاز

در این بخش  راه‌ کارهایی را مورد  بررسی خواهیم کرد که در رفع مشکل یکسره جرقه زدن گاز حتماً به کارتان می‌آید .

♦ اولین کار برای رفع این مشکل، قطع کردن جریان برق است. پس هر چه زودتر دو شاخه‌ اجاق گاز را از پریز خارج کنید. زیرا ممکن است  ترانس فندک اجاق گاز در اثر جرقه زدنِ مداوم بسوزد.

♦ اگر دلیل جرقه زدن فندک تغییر ولتاژ برق منطقه تان می باشد، بلافاصله پریز دو شاخه را کشیده و حتما از یک ترانس برای کنترل جریان برق استفاده کنید. سعی کنید در زمان تناوب جریان برق از اجاق استفاده نکنید.

♦ اگر می دانید که علت جرقه زدن ورود رطوبت به ترانس فندک  در اثر سر رفتن غذا یا… می باشد؛ صبر کنید تا ترانس خشک شود. پس در شستشوی اجاق گاز بخصوص اجاق گاز صفحه ای شیشه ای از به کار بردن آب زیاد خود داری کنید.

♦ در صورتی که آب وارد محفظه فندک شده است. باید با کمک سشوار سعی در خشک کردن آب شوید.

♦ ممکن است دلیل یکسره جرقه زدن فندک گاز ، جرم‌گرفتگیِ فضای مابین شعله و فندک باشد.  بنابراین بهتر است قطعات شعله را از هم باز کنید. جرم‌گیری را با مواد پاک‌کننده انجام دهد و قطعات را قبل از نصب، کاملاً خشک کنید تا هیچ رطوبتی باقی نماند.

♦ دقت کنید تا زمانی که مشکل را برطرف نشده، برق اجاق گاز را وصل نکنید. چون ورود ناگهانی جریان برق ممکن است خسارت زیادی وارد کند و هزینه تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز را بالا ببرد.

♦ معمولاً علت اصلی جرقه زدن مداوم فندک گاز، خراب شدن ماژول و الکترود اجاق است. بنابراین با تعویض قطعات این مشکل رفع خواهد شد.

بیشتر بخوانید: پرسش های شایع تعمیرات اجاق گاز به همراه عیب یابی

علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز رومیزی چیست؟

علت جرقه نزدن فندک گاز در اجاق گاز رومیزی است یا مبله فرقی نمی کند. در هر صورت اگر فندک اجاقتان روشن نمی‌شود نیز ممکن است علل تفاوتی وجود داشته باشد؛ از جمله:

♦ شعله اجاق مرطوب شده

گاهی پیش می‌آید که بعد از تمیزکاری اجاق گاز رطوبت به داخل شعله راه پیدا کند. این رطوبت هر چقدر هم کم باشد باز هم ممکن است عملکرد فندک را تحت تاثیر قرار بدهد و مانع از جرقه زدن آن شود. ناگفته نماند که استفاده از سشوار، ساده‌ترین راه برای رفع این مشکل است.

♦ منافذ شعله اجاق مسدود شده

اگر به دلیل ریختن مواد غذایی روی شعله‌ گاز و یا گرد و غبار منافذ شعله بسته شود دیگر گاز از آن خارج نمی ‌شود و در نتیجه جرقه زن یا فندک دیگر کار نمی ‌کند.

در ین مواقع بهتر است شعله ها را باز کنید و بعد از تمیزکاری و جرم گیری منافذ، دوباره نصب شان کنید. حواس تان باشد که برای تمیز کردن منافذ شعله از جسم نوک تیز استفاده نکنید.

♦ قفل اجاق گازتان فعال است

گاهی ممکن است بدون اینکه بخواهید قفل اجاق تان فعال شده باشد، در این صورت فندک دیگر کار نمی‌کند و جرقه نمی‌زند. عبارت «Locked» نشان‌ دهنده‌ ی فعال بودن قفل است. پس اگر روی صفحه نمایش اجاق تان این کلمه را دیدید، چند ثانیه دست تان را روی صفحه نمایشگر بگذارید تا قفل، غیرفعال و فندک فعال شود.

♦ داخل شعله گاز هوا گرفته

مشکل گرفتگی هوا معمولاً برای اجاق گازهای نو زیاد پیش می‌آید.

بنابراین اگر به تازگی اجاق خریده‌اید، پیش از وصل کردن جریان گاز تمام شعله‌ها را روی حالت روشن قرار دهید تا هوای اضافی شان خارج شود.

♦ اتصال نامناسبی در مسیر فندک وجود دارد

گاهی اوقات در حین جابه‌جایی اجاق یا تمیز کردن آن، سیم اتصالی ماژول کنترل فندک به شعله قطع می‌شود. در این حالت نیز فندک دیگر جرقه نمی‌زند. بنابراین با تعمیر یا تعویض سیم قطع شده مشکل جرقه نزدن فندک رفع می‌‌شود.

آیا امکان تعمیر ترانس جرقه زن اجاق وجود دارد؟

در صورتی که مطمئن شده‌اید علت جرقه زدن مداوم فندک گاز خرابی ترانس است, پس لازم است که به فکر تعویض این قطعه باشید، چون ترانس فندک اجاق گاز قابل تعمیر نیست.

حرف آخر 

عمر اجاق گاز تان کاملا به نحوه نگهداری و استفاده شما از آن دارد. پس  همان‌طور که متوجه شدید بهترین راه برای اینکه هیچ وقت به چنین مشکلاتی دچار نشوید، نگهداری مناسب از اجاق گاز است. 

نکات نگه داری اجاق برای جلو گیری از یکسره جرقه زدن اجاق گاز

  1. اجاق گاز را در محیط های رطوبتی به خصوص نزدیک شیر آب قرار ندهید.
  2. تمیز کردن اصولی اجاق
  3.  نگه نداشتن طولانی مدت دکمه‌ی فندک
  4. جلوگیری از نفوذ رطوبت و موادغذایی به ترانس و منافذ شعله
  5. مراقب باشید تا غذا بر روی اجاق سر ریز نشود و اگر چنین شد، بلافاصله آن قسمت از اجاق را تمیز نمایید.
  6. برای تمیز کردن صفحه و شعله های اجاق گاز تنها از یک اسفنج مرطوب و مواد شوینده ی مخصوص این کار استفاده نمایید.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email