علت روشن نماندن شعله اجاق گاز

علت روشن نماندن شعله اجاق گاز

علت روشن نماندن شعله اجاق گاز دلایل زیادی  می تواند داشته باشد.  جابه‌جایی الکترود جرقه زن و شعله کثیف می‌تواند حتی با وجود گاز از روشن ماندن شعله جلوگیری کند. گاهی شعله آنقدر کم توان است که بعد از چند دقیقه خاموش می شود. گاهی نیز شعله‌های گاز را روشن می‌کنید، تمامی شعله‌ها به جز یکی روشن می‌شوند و کار می‌کنند.

آیا چاره خاصی دارد؟ خبر خوب این است که برای رفع این اشکال نیازی به تعمیر اساسی ندارد. شما با به کار بردن چند راهکار ساده می توانید به علت روشن نماندن شعله اجاق گاز پی برده و آن را برطرف کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه با علل این اشکال اجاق گاز آشنا شوید.

علت روشن نماندن شعله اجاق گاز

ابتدا قبل از هر کاری از وجود و بر قراری منبع سوخت اجاق گازتان مطمئن شوید. زیرا گاهی نوسانات گاز شهری نیز در روشن نماندن شعله تاثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید: عوامل تعیین کننده قیمت اجاق گاز

باقی مانده مواد غذایی را پاک کنید

شاید برایتان پیش آمده باشد که آماده پخت غذا هستید، ولوم اجاق گاز را می‌پیچانید و می‌بینید که تمامی شعله‌های گاز روشن می‌شوند به جز یکی از آنها. در این شرایط باید به دنبال علت روشن نماندن شعله اجاق گاز بگردید. ابتدا شعله اجاق گاز را نگاه کنید. قطعا شعله کم جان به جای شعله‌های آبی، شعله زرد و نارنجی می‌باشد. یعنی چربی‌ها و تکه‌های مواد غذایی در پایه شعله گیر افتاده‌اند و باعث مسدود شدن جریان گاز شده‌اند. 

برای پاک کردن بقایای مواد غذایی از سر شعله، ابتدا توری مشعل معیوب  را بردارید. سپس کلاهک آن را برداشته و با پایه شعله نیز همین کار را انجام دهید.

بعد یک حوله نم دار و تمیز برداشته و به آرامی آن محل را تمیز کنید. لکه‌های چربی را پاک کرده و تکه‌های غذا را جمع کنید. پایه شعله را درون کاسه‌ای که آن را با مواد شوینده و یا سرکه پر کرده‌اید بگذارید. اجازه دهید قطعه درون این مواد خیس بخورد. از مواد شوینده اسیدی و بسیار قوی برای تمیز کردن شمعک‌ها و میله‌ها استفاده نکنید. زیرا ممکن است قطعات اجاق گاز خورده شده و از بین بروند. سپس پایه شعله را برداشته و با یک مسواک آن را تمیز کنید. البته بهتر است در هنگام آشپزی مراقب باشید مواد غذایی روی شعله‌ها سرریز نکنند.

ترموکوپل اجاق گاز را چک کنید

ترموکوپل مولد جریان الکتریکی است. ترموکوبل یک قطعه بسیار مهم و ضروری از نظر ایمنی برای وسایل گازسوز می‌باشد. این قطعه در اجاق گاز‌های جدید مانند یک سیستم ایمنی و هشدار قوی عمل می‌کند. وقتی یکی از اجزای اجاق گاز کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد، ترموکوپل جریان گاز را قطع کرده و مانع از روشن شدن شعله اجاق می‌شود.

اگر از تمیز بودن پایه مشعل تان اطمینان دارید، ترموکوبل را چک کنید. برای اینکار ولوم اجاق گاز را گرفته و برای چند ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. اگر شعله روشن نماند، این یعنی ترموکوپل اجاق شما نیاز به تعمیر دارد.

وقتی ترموکوپل در اجاق گاز دچار مشکل می شود شعله اجاق گاز بعد از روشن شدن، ثابت نمی ماند و خاموش می‌شود. یعنی به محض اینکه دستتان را از روی ولوم اجاق گاز بردارید شعله اجاق گاز خاموش شده و نمی‌توانید از شعله اجاق گاز استفاده کنید. 

البته با تعمیر کردن و یا تعویض ترموکوپل  اجاق گاز این مشکل از بین میرود و میتوانید با خیال آسوده از اجاق گاز خودتان استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: معرفی جدیدترین اجاق گاز داتیس

مشعل‌ها تمیز هستند؟

اگر ولوم اجاق گاز را می‌پیچانید، الکترود جرقه می‌زند اما خبری از شعله نیست، ماهیتابه یا قابلمه‌ای که روی اجاق گذاشته‌اید را بردارید و مشعل را نگاه کنید. گاهی اوقات از آشپزی‌های قبلی، قطرات روغن و یا آب روی مشعل یا شعله‌ها ریخته‌اند. این موارد مانع از روشن شدن  و روشن ماندن شعله اجاق گاز می‌گردند. برای رفع مشکل روشن نماندن شعله گاز، آن را خاموش کرده و بعد از خنک شدن شعله را برداشته و درونش را تمیز کنید. سپس قطعه را با یک سشوار خشک کرده و دوباره سرجای خود بگذارید. کثیف و روغنی بودن مشعل‌ها می‌تواند از روشن شدن شعله‌ها جلوگیری کند. در این مسیر ممکن است بفهمیم که شعله به میزان مساوی از سوراخ ها خارج نمی شود که در اینصورت باید سوراخ های شعله و ژیگلور ها را بررسی کنیم.

ولوم گاز را از یاد نبرید

اگر ولوم گاز را می‌پیچانید یا شعله را زیاد می‌کنید اما شعله کم شده و یا حتی خاموش می‌شود با خرابی پیچ و یا ولوم اجاق گاز مواجه شده اید. در این حالت شما دیگر اختیاری روی میزان شعله ندارید. شعله در این شرایط یا زیاد شده و یا آنقدر کم می‌شود که خاموش می‌گردد.

اما چگونه باید تشخیص دهید که ولوم اجاق حتما خراب است و ربطی به ترموکوپل ندارد؟ گیر کردن ولوم یا پیچ اجاق گاز در حین چرخش می‌تواند نشانه‌ای برای خرابی ولوم اجاق گاز باشد.

خراب شدن بوبین

خراب شدن بوبین نیز می‌تواند بر میزان شعله‌ها تاثیر بگذارد، بوبین قطعه‌ای است که در کنار ترموکوپل قرار دارد. ترموکوپل جریان الکترونیکی را به بوبین منتقل می‌کند. در صورتیکه شعله‌ها خاموش شوند، ترموکوپل از کار افتاده و بوبین نیز بدون جریان الکتریسیته، مسیر گاز را قطع می‌کند. با خراب شدن بوبین، اجاق گاز دیگر کنترلی بر مسیر جریان گاز ندارد، به همین دلیل شما نیز دیگر نمی‌توانید میزان شعله‌ها را کنترل کنید.

سرشعله جای خود قرار دارد؟

در این مواقع سرپوش و یا سرشعله را هم چک کنید. سرپوش شعله باید به درستی در سرجای خود قرار گرفته باشد تا بتواند شعله را روشن کند. اگر سر شعله جای خود نباشد، شما با شعله‌ای کم جان روبرو خواهید بود. برای حل این مشکل ابتدا شعله را خاموش کرده و بگذارید سرد شود، سپس سرشعله را جای خود قرار دهید.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email