علت روشن نشدن شعله اجاق گاز

علت روشن نشدن شعله اجاق گاز

یکی از چالش های رایج در اجاق گازها علت روشن نشدن شعله اجاق گاز است زیرا اجاق گاز وسیله ضروری برای هر خانه ای است، زمانی که با مشکلات در کارکرد معمول مواجه می شود می تواند دردسرساز باشد.

یکی از مشکلات رایج در اجاق گازها این است که شما اماده  آشپزی هستید و مواد اولیه تهیه غذا را  نیز اماده کرده اید اما زمانی که ولوم اجاق گاز را می چرخانید شعله روشن نمی شود و باعث تعجبتان می گردد.

اگر شعله اجاق گاز شما نیز روشن نمی شود نگران نباشید همانطور که گفتیم این مورد یکی از رایج ترین مشکلات اجاق گازها است. راهنمای زیر به شما کمک می کند مشکل را پیدا کنید و بهترین راه حل را برای تعمیر اجاق گاز و شروع برنامه پخت و پز خود پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: اجاق گاز رومیزی داتیس خوبه؟

علت روشن نشدن شعله اجاق گاز

عیب یابی و تعمیر مشعل گاز

قبل از عیب یابی، از علائم نشت گاز مطلع شوید، قرار گرفتن در معرض گاز طبیعی می تواند منجر به بیماری و حتی مرگ شود.  اگر مشکل نشت گاز داشتید، گاز را خاموش کنید و بلافاصله خانه خود را ترک کنید.

هنگامی که با خیال راحت در خارج از خانه قرار گرفتید، با یک تعمیرکار حرفه ای برای پیدا کردن مشکل و تعمیر نشت تماس بگیرید، اگر احساس سرگیجه، تهوع و سردرد دارید، با اورژانس تماس بگیرید.

اخطار: قبل از بررسی مشعل، اجاق گاز را از برق بکشید و اطمینان حاصل کنید که شبکه چدنی  و مشعل کاملا خنک شده اند.

 کثیف بودن حفره های مشعل

حفره های مشعل اجاق گاز خود را پاک کنید، اگر مشعل روشن نمی شود، ممکن است نیاز به تمیز کردن سوراخ های مشعل داشته باشید، این روزنه ها معمولا با چربی و بقایای پخت و پز اشباع می شود.

اطمینان حاصل کنید که برق خاموش است و عناصر خنک شده اند، سپس ایگنیتر را در وسط مشعل و سوراخ های مشعل را با یک مسواک سفت پاک کنید و حفره ی مشعل را با قرار دادن سوزن در آن تمیز کنید.

سیستم احتراق الکترونیکی

معین کنید که آیا یک سیستم احتراق الکترونیکی یا یک پیلوت و یا یک مشعل باز دارید، اگر زمانی که مشعل روشن است کلیک کند، احتمالا یک سیستم احتراق الکترونیکی معیوب است که امروزه بسیار رایج است.

بررسی ایگنیتر

برای بررسی ایگنیتر، شبکه های سرد شده روی مشعل را بردارید، یکی پس از دیگری هر دستگیره ی مشعل را روشن کنید تا ببینید آیا صدای کلیک را می شنوید، اگر شما صدای کلیک را نمی شنوید، احتمالا ایگنیتر کار نمی کند.

در صورت لزوم با استفاده از چراغ قوه، سیم های کوچک بین ایگنیتر و کنترل های مربوط به قسمت مشعل را بررسی کنید، اگر یک سیم جداگانه را می بینید، سیم را به عقب هل بدهید، اگر سیم ها وصل شده و مشعل هنوز کار نمی کند، ممكن است نیاز به جایگزینی ایگنیتر داشته باشید.

به جرقه های ایگنیتر توجه کنید آنها باید سفید مایل به آبی باشند، اگر شعله های زرد یا نارنجی  را می بینید، ممکن است عناصر ایگنیتر معیوب باشند و ممکن است  در این صورت نیز نیاز به جایگزینی ایگنیتر باشد.

فقدان گاز

 اگر گاز در اجاق گاز جریان نداشته باشد، گازی برای روشن شدن شعله به مشعل نمی رسد، بنابراین باید چک کنید که گاز روشن است یا خیر، از مشعلی که گاز به آن برسد اما روشن نشود باید بوی گاز را استشمام کنید.

مشکلات خط گاز

برای بررسی مشکلات خط گاز، دستگیره ی سوپاپ را تا نیمه باز کنید و شعله آتش یک کبریت یا فندک را در نزدیکی مشعل قرار دهید. (احتیاط کنید سر و لباس های خود را از آتش دور نگه دارید، چرا که شعله در صورتی که مشعل روشن شود، آتش می گیرد).

اگر فندک  اجاق گاز را روشن نمی‌کند، ممکن است مجبور شوید با یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید تا بررسی کنید و ببینید آیا خط گاز درست کار می کند.

پیلوت اجاق گاز

اگر اجاق گاز شما یک پیلوت داشته باشد و مشعل روشن نشود، ممکن است لازم باشد آن را خاموش کنید، به دستورالعمل های تولید کننده مراجعه کنید یا از شرکت گاز یا یک تکنسین خدمات برای راهنمایی کمک بخواهید تا برای روشن نشدن شعله اجاق گاز کمکتان کند.

اگر اجاق گاز شما یک پیلوت داشته باشد که روشن نمی شود، ببینید آیا پورت پیلوت مسدود شده است، در صورت  مسدود بودن، شما می توانید از سیم کوچک برای تمیز کردن پورت استفاده کنید.

اگر مشكلات نور پیلوت همچنان ادامه دارد، بررسی كنید كه آیا وجود باد و هوای مخالف سبب از بین رفتن شعله می شود یا خیر؛ یک پنجره باز در هنگام وزش باد، یک فن در حوالی آشپزخانه می توانید شعله ها را به خاموشی یا عدم تعادل هدایت کند.

نگهداری اجاق‌گاز

برای نگهداری اجاق‌گاز در حالت بسیار عالی، باید از آن به درستی استفاده کنید، پس از نشت مواد غذایی و یا نشستن رسوبات بر روی مشعل و سطح پخت و پز اجاق گاز، صبر کنید تا اجاق گاز خنک شود و سریعا از سرکه و آب برای حذف رسوبات و آلودگی ها استفاده کنید.

برای جلوگیری از آسیب رساندن به مشعل ها و عناصر گرمایشی، از ظروف و تابه های مناسب با اندازه ی مشعل استفاده کنید و از استفاده ظروف خیلی بزرگ و سنگین خودداری کنید. با این روش از روشن نشدن شعله گاز جلوگیری خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اجاق گاز صفحه ای استیل داتیس

موراد زیر را به عنوان بررسی های نهایی روشن  نشدن شعله اجاق گاز انجام دهید:

دلیل 1. ماژول

ماژول های جرقه قدرت را برای الکترود جرقه مشعل مهیا می کنند.

اگر مشعل یک جرقه ضعیف تولید می کند یا اگر مشعل به طور متناوب جرقه ایجاد کند، ماژول جرقه ممکن است معیوب باشد.

قبل از جایگزینی ماژول جرقه ابتدا الکترود جرقه و سیم جرقه را بررسی کنید، اگر الکترود جرقه و سیم جرقه مشکلی نداشته باشند، ماژول جرقه معیوب است و نیاز به جایگزینی دارد.

دلیل 2. سوئیچ جرقه ایگنیتر

هنگامی که مشعل روشن است، سوئیچ برای ایجاد جرقه ولتاژی را به ماژول می فرستد، اگر سوئیچ جرقه ایگنیتر معیوب باشد، ولتاژ را به ماژول جرقه ارسال نمی کند و مشعل قادر نخواهد بود جرقه ایجاد کند.

اگر مشعل اجاق گاز جرقه ندارد، بررسی کنید که آیا مشعل های دیگر به درستی جرقه می زنند یا خیر، اگر مشعل های دیگر به درستی جرقه می زنند، سوئیچ جرقه ایگنیتر احتمالا معیوب است.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email