علت خمیر شدن کیک

علت خمیر شدن کیک چیست؟

گاهی اوقات هنگام پختن کیک با وجود اینکه سعی می کنید، اصول اولیه درست کردن کیک را رعایت کنید ولی کیک شما پف نمی کند و حالت خمیری به خود می گیرد. با ما همراه باشید تا به علت خمیر شدن کیک و نکات لازم برای پف کردن آن بپردازیم.

بیشتر بخوانید: معرفی جدیدترین فر توکار داتیس

علت خمیر شدن کیک

انتخاب دمای مناسب برای فر: 

برای اینکه کیک شما خمیر نشود باید دمای واقعی فر آشپزخانه خود را بدست بیاورید. با وجود اینکه دمای فر را 180 درجه تنظیم می کنید، ممکن است فر دمای 170 یا 190 داشته باشد و شما با تست هایی که انجام می دهید می توانید دمای حدودی فر خود را بدست بیاورید. به عنوان مثال یک کیک ساده با قطر 4 سانتی متر در دمای 180 درجه حدود 45 دقیقه طول می کشد بپرد، اگه کمتر زمان برد یعنی دمای فر بالاست و اگر بیشتر زمان برد یعنی دمای فر پایین است.

مدت زمان آماده شدن مایه کیک:

اگر مواد کیک خیلی کند آماده شوند و فاصله بین تهیه مواد تا قرار گرفتن در فر خیلی زیاد باشد، رطوبت کیک از بین رفته و کیک خمیر می شود. حداکثر زمان آماده سازی مواد باید نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه باشد. 

دستور تهیه اشتباه:

اگر دستور تهیه ای که از آن استفاده کرده اید اشتباه باشد و مقدار مواد اولیه را درست بیان نکرده باشد، می تواند دلیل اصلی خمیر شدن کیک شما باشد. اگر مواد را بدون اولویت دستور مخلوط کردید یعنی هرچیزی را هر وقت خواستید ریختید، این موضوع خیلی در پف کردن کیک تاثیر منفی دارد و باعث خمیر شدن آن می شود.

توجه نکردن به نکات کیک پزی: 

برای تهیه کیک های گوناگون از قبیل کیک ساده، کیک خیس و… نکات کلیدی وجود دارد که باید حتما آن نکات به دقت رعایت شود. به عنوان مثال در یک کیک شما نیاز به جدا کردن زرده از سفیده ندارید ولی در بعضی دستور تهیه ها حتما باید جدا کنید که این نکات برای هر کیکی متفاوت می باشد.

اندازه قالب:

اندازه قالب نسبت به مایه کیک بزرگ یا خیلی کوچک باشد، یا اینکه میزان یک سوم رعایت نشده باشد. ( یعنی فقط یک سوم قالب باید پر از مایه کیک شود) علت خمیر شدن کیک می باشد. در انتخاب قالب دقت کنید و سعی کنید قالبی که انتخاب می کنید نه نازک باشد و نه کلفت و جنس قالب اگر نسوز و استیل باشد می تواند در تهیه کیک پف دار و خوشمزه کمک کند. وقتی می خواهید مواد کیکی که آماده کرده اید درون قالب بریزید، سعی کنید مواد را به طور یکنواخت به تمام سطوح قالب بریزید و اگر این کار را نکنید و مواد را یکجا درون قالب خالی کنید باعث خمیر شدن کیک شما می شود.

تست پخته شدن کیک:

اگر کیک را زودتر از پخته شدن آن از فر خارج کنید بدون شک کیک شما خمیر می شود و برای تست پختن کیک می توانید از یک خلال دندان استفاده کنید و اگر مواد کیک به خلال دندان نچسبید یعنی کیک شما پخته است.

رعایت نکردن مقدار مواد اولیه کیک:

هیچ وقت اندازه پیمانه موادی که گفته شده را به دلخواه عوض نکنید که در صورت تغییر مقدار مواد اولیه بدون شک کیک پف دار و خوبی تهیه نمی کنید.

نکات لازم برای پف کردن کیک

آرد: 

برای اسفنجی شدن و پف کردن کیک، آرد کیک یا شیرینی را باید حداقل سه بار الک کنید. همچنین باید بکینگ پودر را هم به آدر اضافه کنید دوباره آرد را الک کنید.

سفیده:

برای آماده کردن کیک، زرده و سفیده تخم مرغ را کاملاً از یکدیگر جدا کنید. (دقت کنید حتی یک قطره از زرده نباید داخل سفیده بریزد وگرنه سفیده پف نمی کند) بعد سفیده را با همزن برقی داخل ظرف پلاستیکی یا شیشه‌ای آنقدر می‌زنیم که کاملاً پف کند و اگر ظرف را کج کنیم، نریزد. (حالت خامه فرم گرفته) برای اینکه سفیده بهتر پف کند. میزان شکری که قرار است به کیک اضافه کنید، حدود یک سوم آن را به سفیده ها اضافه کنید و با هم زن خوب بزنید. توجه کنید برای زدن سفیده باید همیشه در یک جهت آن را بزنید و جهت دست خود را تغییر ندهید.

در آخرین مرحله که مواد کیک را کاملاً با هم قاطی کردیم، در واقع سفیده نباید زیاد با مواد دیگر کیک بهم زده شود و در حد قاطی شدن کافی است. به هیچ عنوان برای اضافه کردن سفیده به مواد کیک، از همزن و قاشق فلزی استفاده نکنید و در یک جهت سفیده را با مواد قاطی کنید.

فر آشپزخانه:

در فر در حین پخت نباید به هیچ وجه باز شود. چون پف کیک شما می‌خوابد. وقتی بوی کیک از فر بلند شد، می توانید در فر را باز کنید و با یک خلال دندان پخته شدن کیک را چک کنید. خلال را در کیک فرو کنید اگر به آن چیزی نچسبید، کیک آمادست. فر حداقل ۱۵ دقیقه قبل از اینکه کیک یا شیرینی را داخل آن بگذارید، باید روشن شود و خوب فر داغ شود.

بیشتر بخوانید: معرفی جدیدترین مایکروویو داتیس

زرده تخم مرغ:

زرده تخم مرغ و شکر را باید با هم زدن خوب بزنید. تا رنگ زردی زرده گرفته شود و سفید شود. حدود ۲ الی ۳ دقیقه طول می کشد که این اتفاق بیافتد.

بیکینگ پودر:

یکی از مهم ترین نکات و علت پف نکردن کیک مربوط به بیکینگ پودر است. بیکینگ پودر باید به اندازه باشد یعنی کم نباشد، برای هر لیوان کیک حدود یک قاشق چای خوری سرخالی بیکینگ پور نیاز است. همیچنین اگر بیکینگ پودر کهنه و خراب باشد کیک پف نمی کند. بیکینگ پودر را در جای خنک یا یخچال در ظرف سربسته قرار دهید تا برای مدت طولانی تری سالم بماند.

کره یا روغن:

از کره یا روغن سرد و آب نشده استفاده نکنید یا خیلی آن ها را داغ نکنید. روغن یا کره را بیشتر از حد معمول نریزید یا قالب را زیاد چرب نکنید.

مواد کیک:

همیشه شیر، ماست، کره و تخم مرغ باید به دمای محیط برسند و بعد آن ها را به کیک اضافه کنید. مگر اینکه در دستور پخت کیک گفته شده باشد آن ها را سرد استفاده کنید.

نکته دیگر:

برای پف کردن کیک و اسفنجی شدن آن، اگر کیکی که درست می‌کنید، در دستور پخت آن ماست دارد، بگینگ پودر را به آرد اضافه نکنید، اجازه دهید تا ماست کف کند و بعد به مواد اضافه کنید.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email