علت خاموش شدن فر توکار

علت خاموش شدن فر توکار

فر یکی از کاربردی ترین لوازم آشپزخانه است که امروزه در هر خانه‌ای یافت می‌شود. امروزه فرها با طراحی شیک و قابلیت‌های بسیار زیادی وارد بازار شده‌اند؛ که شما با استفاده از آن می‌توانید غذاهای خوشمزه‌ای طبخ کنید. در برخی موارد فرها دچار مشکل می‌شود؛ مشکل رایجی که بیشتر افراد با فرها دارند خاموش شدن فر توکار است. دراین مطلب با ما همراه باشید تا با دلایل خاموش شدن فرتوکار را تشخیص دهید.

دلایل خاموش شدن فر توکار

خرابی ترموستات

اولین و رایج‌ترین دلیلی که می‌تواند فر شما را تحت تأثیر قرار داده و بعد از چند دقیقه آن را خاموش کند؛ ترموستات خراب است. ترموستات وظیفه محافظتی از فر شما را دارد تا از گرما بیش‌ازاندازه آن جلوگیری کند. حال زمانی که ترموستات خراب باشد ممکن است زودتر از موعد و بدون هیچ دلیل فر را خاموش کند. در واقع یکی از دلایلی که فر حرارت کم تولید می‌کند و یا اصلاً حرارت تولید نمی‌کند؛ خرابی ترموستات می‌باشد.

تعویض ترموستات باید توسط یک متخصص انجام شود؛ اما قبل از آنکه به تعمیرکار یا خدمات پس از فروش زنگ بزنید می‌توانید از یک دماسنج مقاوم استفاده کرده و آن را در گوشه فر قرار دهید. سپس دما را زیاد کرده و دمای دماسنج را بررسی کنید. اگر با هر چند درجه افزایش دمای فر، دمای درون فر چند درجه کمتر با بیشتر از حد نصاب بود (۴۰ درجه اختلاف)، به احتمال زیاد ترموستات فر مشکل دارد.

همچنین بخوانید: نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

مشکل در پیلوت

مهمترین دلیل روشن نشدن فر توکار، مسدود بودن راه پیلوت است. در واقع محفظه های پیلوت کثیف شده است که می توانید با یک برس و یا یک ابزار باریک، پیلوت را آرام تمیز کنید. اگر همچنان بعد از تمیز شدن این مشکل حل نشد، بهتر است پیلوت معیوب را تعویض نمایید.

گاهی اوقات، علت روشن نشدن فر توکار، به دلیل خاموش بودن پیلوت است که تنها با روشن کردن آن، مشکل حل می شود. اگر پیلوت خاموش می شود و روشن نمی شود، دلایل خاص خودش را دارد. به عنوان مثال می توان مشکل را از کم بودن گاز پیلوت دانست. به این معنی که مقدار گازی که به پیلوت می رسد کم است، در این حالت می توانید شعله‌ی پیلوت را به درستی تنظیم کنید.

تایمرمشکلات تهویه

یکی دیگر از مشکلات رایج که می‌تواند موجب خاموش شدن فر توکار شود، تهویه است. بعضی‌ها به اشتباه اعتقاد دارند که چون فر توکار توسط برق و گاز تولید می‌شود به تهویه نیاز ندارد. در صورتی که هوای درون فر به خوبی تهویه نشده و اکسیژن لازم به آن نرسد؛ بعد از مدتی خاموش می‌شود. بنابراین، قبل از بررسی ترموستات و عناصر گرمایشی، نگاهی دقیق به فرتان کنید و مطمئن شوید که تهویه هوا آن به‌درستی انجام می‌شود.

تایمر معیوب

مسلما می دانید که تایمر نقش مهمی را در کارکرد یک دستگاه دارد. در فر نیز، تایمر وظیفه‌ی هماهنگی سایر قطعات را برعهده دارد.از این رو یکی از دلایل خاموش شدن فر توکار، تنظیمات نادرست تایمر می باشد که در این حالت می توانید با تنظیم تایمر فر، مشکل را حل نمایید.

همچنین بخوانید: چرا هود داتیس بخریم؟

داغ کردن فر

در برخی موارد به علت تهویه نامناسب و شرایط و اشکالات سیستم، فر داغ کرده و ترموستات به صورت اتوماتیک فر را خاموش می‌کند. در برخی موارد عدم تهویه مناسب هوای فر باعث داغ شدن بدنه آن و خاموش شدن فر می‌شود. در فرهای مدرن سنسور دما نیز وجود دارد که در صورت معیوب بودن قادر نیست دما را بررسی کرده و به کنترل الکتریکی فر سیگنال بفرستد. در نتیجه فر بیش از اندازه داغ شده و در زمان مناسب حرارت آن کم نمی‌شود تا دما ثابت بماند. این کار باعث داغ شدن بیش از حد فر و در نتیجه خاموشی ناگهانی آن می‌شود.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email