علت خاموش شدن شعله اجاق گاز

علت خاموش شدن شعله اجاق گاز

اجاق گازهای جدید در بازار امروزه معمولا دارای سیستم حفاظتی  یا ترموکوپل هستند .کار ترموکوپل در اجاق گاز کنترل خارج شدن گاز از شیر اجاق گاز میباشد. اگر در اجاق گاز شما بعد از روشن کردن شعله و نگه داشتن ولوم بعد چند ثانیه همچنان شعله گاز روشن نماند، قطعا سیستم ترموکوپل اجاق گاز خراب است که باعث خاموش شدن شعله اجاق گاز می شود.

زمانی که شعله گاز روشن می شود حرارت آن به سر سیم ترموکوپل برخورد می کند و سیم را گرم می نماید، این حرارت از طریق سیم ترموکوپل که دارای دوماده غیر همنام و همراه با خواص مختلف ساخته شده به سر مگنت منتقل می شود و در مگنت بر اثر اختلاف دمایی که ایجاد می شود جریان الکتریکی ضعیفی ایجاد و باعث تولید میدان مغناطیسی در مگنت خواهد شد و اهرم آنرا به درون جذب می کند.همچنین وقتی براثر باد  و یا سر رفتن غذا و یا هر حالت دیگر شعله خاموش شود، سر سیم ترموکوپل خنک شده و همینطور جریان برق تولیدی را قطع و درآخر مگنت راه عبوری جریان گاز را قطع می کند.

ترموکوپل در اجاق گاز

ترموکوپل یک قطعه ضروری برای ایمنی اجاق گاز و وسایل گاز سوز می باشد. ترموکوپل باعث پایداری  و روشن ماندن شعله است و زمانی که به هر دلیلی مانند وزش باد شدید یا سر رفتن غذا شعله گاز خاموش شود ، ترموکوپل بعد از چند ثانیه جریان گاز را قطع می کند و مانع نشت گاز می گردد و از انفجار و آتش سوزی جلوگیری می کند.

اگر به هر دلیلی ترموکوپل خراب شود ، روشن ماندن شعله پایداری خود را از دست می دهد بدین معنی که شعله روشن می شود اما بطور ثابت روشن نمی ماند و سریع خاموش می شود. در کنار هر شعله اجاق گاز یک ترموکوپل قرار داده شده است، چنانچه نوک ترموکوپل شعله ای شکسته شود آن شعله دیگر روشن نمی ماند.

بیشتر بخوانید: انواع اجاق گاز داتیس

تعویض و تعمیر ترموکوپل گاز

وقتی ترموکوپل در اجاق گاز دچار مشکل می شود شعله اجاق گاز بعد از روشن شدن ، ثابت نمی ماند و خاموش میشود یعنی به محض اینکه دستتان را از روی ولوم اجاق گاز بردارید شعله اجاق گاز خاموش شده و نمیتوانید از شعله اجاق گاز استفاده کنید. البته با تعمیر کردن و یا تعویض ترموکوپل  اجاق گاز این مشکل از بین می رود و می توانید با خیال آسوده از اجاق گاز خودتان استفاده کرد.

سایر مشکلات اجاق گاز

  • شعله اجاق گاز در حالت طبیعی باید به رنگ آبی باشد ، ولی اگر زرد می سوزد نسبت هوای موجود در مخلوط کم است که باید صفحه مخلوط کن اجاق گاز را مقداری باز کنیم.
  • در مسیر عیب یابی اجاق گاز ممکن است بفهمیم که شعله به میزان مساوی از سوراخ ها خارج نمی شود که در اینصورت باید سوراخ های شعله و ژیگلور ها را بررسی کنیم.
  • گاهی اوقات خاموش شدن پیلوت گاز مشکل ساز است که برای رفع کردن این مشکل، باید صفحه محافظ اجاق گازی که مخلوط کن دارد بسته شود. در حقیقت چون مقدار گازی که به پیلوت می رسد کم است این مشکل به وجود می آید.
  • اگر شعله گاز دود می کند باید مقدار گاز را کم کنیم چرا که مقدار گاز نسبت به هوا بیشتر است و در نتیجه باعث ایجاد دود می شود.
  • اگر شعله خیلی بلند است، مقدار گاز و هوا هر دو زیاد است باید کم شود.

بیشتر بخوانید: آموزش نگهداری اجاق گاز های مختلف

مشکلات فندک گاز

قطعه ای دراجاق گاز است که برای روشن کردن شعله اجاق گاز بدون استفاده از کبریت کاربرد دارد.اجاق گازها دارای دو نوع فندک اتوماتیک و فندک غیر اتوماتیک هستند . 

نحوه کار فندک های اتوماتیک اجاق گاز برای روشن کردن شعله بدین صورت است که ولوم تنظیمات شعله را به داخل فشار داده و در خلاف عقربه های ساعت می چرخانیم با این کار همزمان گاز از مجراهای کنار شعله به خارج منتشر شده و فندک نیز شروع به جرقه زدن میکند و درنهایت باعث روشن شدن شعله گاز می گردد.

ولی برای اجاق گازهایی که دارای فندک غیر اتوماتیک هستند نحوه کار کمی متفاوت تراست. فندک غیر اتوماتیک برای اجاق گازهای قدیمی تر وجود دارد . برای روشن کردن شعله ، ولوم تنظیمات گاز شعله را کمی به داخل فشار داده و در خلاف عقربه های ساعت می چرخانیم ولی برای استفاده از فندک باید دکمه که بصورت جداگانه برای اجاق گاز تعبیه شده را همزمان با پیچاندن ولوم ، فشار دهیم تا فندک شروع به جرقه زدن کند و شعله اجاق گاز روشن شود.

دلایلی که باعث می شود فندک اجاق گاز خراب شود و کار نکند عبارتند از :

۱- سر رفتن غذا و مایعات در حال جوشیدن بروی اجاق گاز

۲- ورود آب به داخل فندک در هنگام شستشو با آب فراوان

۳- نوسانات برق که باعث سوختن فندک می شود

۴- فشار دادن و نگه داشتن بیش از حد دکمه فندک های غیر اتوماتیک

۵_ پایین نگه داشتن ولوم در اجاق گاز های دارای فندک اتوماتیک

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email