افزایش طول عمر اجاق گاز

روش هایی برای افزایش طول عمر اجاق گاز

یکی از پر مصرف ترین وسایل در هر آشپزخانه، اجاق گاز می باشد که در طول شبانه روز بارها مورد استفاده قرار می گیرد. عوامل مختلفی در افزایش طول عمر اجاق گاز تاثیر گذار هستند، از جمله اصالت شرکت سازنده، نحوه بکار گیری، نگهداری صحیح از اجاق گاز و میزان استفاده از اجاق گاز و… 

بیشتر بخوانید: معرفی جدیدترین اجاق گاز داتیس

عوامل افزایش طول عمر اجاق گاز:

محل قرار گیری مناسب

انتخاب محل مناسب برای اجاق گاز، تاثیر بسزایی در نحوه کار و عمر آن خواهد داشت. از جمله مکان های نامناسب برای تعبیه اجاق گاز عبارت اند از: زیر پنجره و یا نزدیک به آن، زیرا روند پوسیدگی اجاق تسریع می یابد. در کنار یخچال، چون موجب افزایش مصرف انرژی و آسیب به یخچال می شود. مماس با سینک ظرفشویی، زیرا مجاورت در برابر رطوبت سبب زنگ زدگی و پوسیده شدن اجاق خواهد شد.

انتخاب هود متناسب

وظیفه اصلی هود آشپزخانه خارج نمودن گاز، بخار، دود و گرمای موجود در آشپزخانه است. از جهتی قرار گرفتن اجاق گاز در مجاورت عوامل ذکر شده، موجب افزایش سرعت پوسیدگی و تخریب قسمت های مختلف آن خواهد شد. به همین دلیل استفاده از هود متناسب با اجاق برای پیشگیری از این امر توصیه می شود و باعث افزایش طول عمر اجاق گاز خواهد شد.

نحوه آشپزی کردن

به خاطر داشته باشید که سر رفتن مکرر غذا بر روی صفحه اجاق گاز، پاشیدن محتویات غذا، گذاشتن قاشق و ملاقه بر روی اجاق، سوختن غذا و چسبیدن آن به چدن و شعله، قرار دادن اجسام سنگین و قابلمه های بزرگ بر روی آن، استفاده از حرارت بالای مداوم و… همگی در تخریب سریع اجاق گاز سهیم هستند. بهتر است همیشه از شعله های ملایم در پخت استفاده نموده و از یک بشقاب برای قرار دادن قاشق های کثیف بهره بگیرید، همچنین با قرار دادن کفگیر چوبی بر روی قابلمه می توانید از سر رفتن انواع غذا به راحتی خودداری کنید.

نظافت صحیح و به موقع

اگر سطح گاز، سر شعله ها و چدن ها در معرض چربی و جرم فراوان قرار بگیرند، در مدت زمان کوتاهی پوسیده شده و کارایی اولیه خود را از دست می دهد. به طور مثال با نفوذ جرم بر فندک های سرخود، امکان روشن شدن با جرقه فندک اجاق گاز از بین خواهد رفت. برای جلوگیری از اتفاقات این چنینی، به شما توصیه می کنیم که پس از هر بار آشپزی، گاز را از آلودگی های موجود پاک کنید.

مواد شوینده ملایم

بسیاری از شوینده های قوی و شیمیایی، برای پاکسازی سطوح فلزی و یا حتی لعابی اجاق گاز مناسب نبوده و امکان تغییر رنگ در سطح آن وجود دارد. به طور مثال استفاده از جرمگیر سطوح، سبب سیاه شدن ابدی اجاق های استیل و فلزی خواهد شد. با توجه به نکات ذکر شده برای پاکسازی سطح اجاق می تواند از شوینده های ملایم مانند مایع ظرفشویی و یا شوینده های طبیعی نظیر سرکه و جوش شیرین بهره بگیرید.

دفترچه راهنما

بسیاری از نکات مهم حفظ و نگهداری دستگاه در دفترچه قید شده است. به طور کلی تمامی شرکت های سازنده معتبر، راهکار های اساسی در افزایش دوام و یا حتی عیب یابی محصولات خود را تحت عنوان دفترچه راهنما در اختیار خریدار قرار می دهند. دفترچه راهنمای اجاق گاز شامل مواردی مانند: حداکثر حرارت مجاز، میزان تحمل وزن، نحوه صحیح به کار گیری، طریقه شست و شو، چگونگی عملکرد کلید های دستگاه و… می باشد.

راهکارهای دیگر افزایش طول عمر اجاق گاز:

 • کلید جرقه اجاق گاز را بیش از 10 ثانیه نگه ندارید.
 • سرشعله ها را دقیقا در جای خود قرار دهید تا در روشن شدن و یا قرمز شدن شعله اجاق گاز اخلالی پیش نیاید.
 • مراقب مواد غذایی باشید که سر ریز نشود در این صورت بلافاصله باید گار زا تمیز نمایید.
 • از قرار دادن مستقیم زغال های مخصوص قلیان بر رو شعله گازها خودداری کنید.
 • هرگز گاز را با شیلنگ آب شستشو ندهید.
 • حتما هر سال اجاق گاز را سرویس کنید.
 • مخرج مشعل های اجاق گاز را هر چند وقت یکبار با سنجاق یا سیم نازک تمیز کنید تا کیپ نشوند.
 • فاصله گاز تا هود باید بین ۶۵ الی ۷۵ سانتی متر باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین مارک فر توکار برقی ایرانی چه ویژگی هایی دارد؟

نظافت اجاق گاز

نظافت اجاق گاز نقش بسیار مهمی در افزایش طول عمر اجاق گاز دارد و انجام درست و به موقع آن می تواند عمر اجاق گاز را افزایش دهد از طرفی نظافت نادرست و غیر اصولی نیز می تواند آسیب جدی با اجاق گاز شما بزند.

 • داخل سینک ظرفشویی آب داغ بریزید و مایع ظرفشویی را به آن اضافه کنید.
 • میله‌های آهنی روی گاز، شعله‌ها، و دکمه‌های کنترل را جدا کنید. سپس دستکش‌ پلاستیکی خود را دست کرده و آن‌ها را درون آب قرار دهید.
 • داخل سینک آب داغ و مایع ظرفشویی را بریزید، تمام وسایل گاز را درون سینک قرار دهید.
 • مقدار کمی از جوش‌شیرین (تا یک قاشق غذاخوری) را روی هر لکه‌ای که مقاوم است بپاشید و مقدار کمی آب روی جوش شیرین بریزید.
 • اجازه دهید جوش شیرین و آب ترکیب شده و شروع به از بین بردن لکه‌های باقی‌مانده کنند.
 • با اسکاچ مخصوص، روی گاز را بسابید. لکه‌های سوخته‌ی اطراف شعله‌های گاز را خوب تمیز کنید.
 • دکمه‌های کنترل، میله‌ها و شعله‌های گاز را بسابید و تمیز کنید.
 • آن‌ها را خوب آب کشیده و در جا ظرفی بگذارید تا در معرض هوا خشک شوند.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email