رایج ترین مشکلات مایکروویو

رایج ترین مشکلات مایکروویو شامل چه مواردی می‌شود؟

در مایکروویو، فرایند پخت غذا از طریق تابش امواج الکترومغناطیس ریز موج انجام می‌شود. این امواج در غذایی که داخل محفظه است نفوذ کرده و موجب حرکت مولکول‌ها می‌شود. با سایش مولکول‌ها، گرما تولید می‌شود. دلیل سرعت بالای پخت غذا داخل مایکروویو همین امر است. با وجود سینی گردان داخل محفظه، غذا با مایکروویو یکدست پخته می‌شود. علت خراب شدن مایکروویو در بسیاری از مواقع به نحوه استفاده از دستگاه مربوط می شود که رعایت نکردن استانداردها منجر به کوتاه تر شدن عمر آن می گردد. با گذر زمان و استفاده مداوم و غیر استاندارد، ممکن است به خاطر برخی از موارد مجبور به عیب یابی مایکروویو شوید، که در این مطلب از داتیس به بیان رایج ترین مشکلات مایکروویو می پردازیم.

بیشتر بخوانید: معرفی جدیدترین مایکروویو داتیس

رایج ترین مشکلات مایکروویو

لامپ مایکروویو روشن نمی شود

علت خراب شدن مایکروویو در برخی از مواقع ممکن است به معنای کار نکردن لامپ درونی دستگاه باشد. وضعیت لامپ مایکروویو در صورت خرابی ممکن است خاموش، کم نور و یا چشمک زن باشد که روش های برطرف شدن هر یک متفاوت است. به عنوان مثال، اگر لامپ روشن نمی شود به معنای سوختن کامل آن است و باید تعویض شود. اگر لامپ کم نور باشد، باید تنظیمات دستگاه مجدد انجام شوند. در شرایطی که لامپ چشمک زن می باشد باز هم به معنای مشکل از لامپ است و بهتر است تعویض شود.

مایکروویو ناگهان خاموش می شود

در برخی از مواقع ممکن است مایکروویو در حین کار به طور ناگهانی خاموش شود. در این شرایط لازم است چند قطعه را بررسی و تعمیرات لازم را برای آنها انجام دهید. اولین دلیل و رایج ترین مورد در این شرایط، خراب بودن میکروسوئیچ های درب مایکروویو می باشد که باز و بسته بودن درب را به اشتباه تشخیص می دهند. از آنجا که باز بودن درب مایکروویو باعث متوقف شدن عملکرد دستگاه می گردد، در نتیجه با خراب شدن این میکروسوئیچ ها مایکروویو به یکباره خاموش می شود. تعویض میکروسوئیچ بهترین راهکار در این شرایط خواهد بود.

خراب شدن برد اصلی و صفحه لمسی

خراب شدن برد اصلی و همچنین صفحه لمسی و یا کلیدهای مایکروویو نیز می توانند از علت های خرابی مایکروویو به شمار روند. همان طور که می دانید برد اصلی از مهم ترین قطعات در هر دستگاه می باشد و با توجه به قیمت بالای آن، بهتر است ابتدا سایر قطعات تست شوند و در نهایت برد را بررسی و در صورت نیاز تعمیر کنید. اگر از افراد حرفه ای در حوزه تعمیر مایکروویو راهنمایی و مشاوره بگیرید، این افراد ترجیح می دهند برد را تعمیر کنند تا تعویض، چون هزینه تعویض آن زیاد می باشد.

سینی گردان دستگاه نمی چرخد

اصلی ترین دلیل نچرخیدن صفحه گردان بدون شک موتور آن می باشد. در نتیجه لازم است موتور را به طور کامل بررسی و تعمیر و در برخی از مواقع نیز تعویض کنید. برای تعویض قطعات پیشنهاد می کنیم حتما به نمایندگی های مجاز تعمیر لوازم خانگی مراجعه کنید تا با توجه به برند دستگاه قطعات اصل و با کیفیت ارائه دهند.

مایکروویو گرم نمی کند

در برخی از مواقع ممکن است حتی با وجود تنظیمات صحیح دستگاه، باز هم مواد غذایی داخل مایکروویو به خوبی گرم نشوند. برای بررسی این مشکل باید چند قطعه را با دقت و با رعایت استاندارد ها تست کنید. دیود و خازن از اصلی ترین قطعاتی هستند که در اغلب مواقع علت های خرابی مایکروویو را باید در نقص این قطعات جستجو نمود. البته دقت داشته باشید که خازن مایکروویو بخاطر داشتن ولتاژ حتی بعد از قطع جریان برق دستگاه، بسیار حساس بوده و تخلیه آن نیاز به مهارت و تخصص دارد.

گریل مایکروویو کار نمی کند

برای عیب یابی مایکروویو در صورت کار نکردن گریل لازم است المنت، ترموستات و همچنین برد را بررسی کنید. افراد حرفه ای و متخصص در حوزه تعمیر مایکروویو در اغلب مواقع ترجیح می دهند ابتدا قطعاتی مانند المنت و ترموستات را بررسی و در مرحله آخر برد را تعمیر کنند. چون احتمال خراب شدن برد کمتر از سایر قطعات است.

بیشتر بخوانید: معرفی جدیدترین فر توکار داتیس

روشن نشدن دستگاه

از دیگر علت های خرابی مایکروویو می توان به روشن نشدن دستگاه اشاره کرد. در این شرایط ابتدا باید جریان برق و و پریز را بررسی کرد تا از در جریان بودن برق منزل مطمئن شد. اگر برق منزل مشکل نداشت این احتمال وجود دارد که برد اصلی دچار خرابی شده باشد. تعمیر برد اصلی مایکروویو کاملا تخصصی بوده و حتما باید برای تعمیر آن به نمایندگی های مجاز مراجعه کنید.

دود کردن مایکروویو

علل بروز این مشکل کثیف بودن دستگاه می باشد. اگر بعد از تمیز کردن دستگاه باز هم دستگاه با بوی غیر عادی دود می کرد با تعمیرکار تماس بگیرید. در صورتی که دستگاه در برنامه مایکرو دود نمی کند ولی در برنامه گریل یا کانوکشن دود می کند، عموما با تمیز کردن چربی و غذای مانده در توری سقف و بدنه داخلی مشکل برطرف خواهد شد. ابتدا سقف و دیواره های داخلی را با دستمال مرطوب (محلول آب و جوش شیرین) پاک کرده، سپس برنامه گریل را انتخاب و بعد از 10دقیقه Start را انتخاب کنید تا شروع به کار کند.

جرقه زدن مایکروویو

اگر در حین کار دستگاه متوجه جرقه زدن های متوالی در داخلی آن شدید، بهترین کار در مرحله اول خاموش کردن دستگاه می باشد. سپس باید ظرف غذا را از دستگاه خارج کنید. برای عیب یابی مایکروویو در این شرایط لازم است جنس ظرف را بررسی کنید چون ظروف فلزی و فویل های آلومینیومی در داخل مایکروویو جرقه می زنند. اگر جنس ظرف فلزی نباشد باید قطعاتی مانند خازن، مگنترون و یا پایه فلزی داخل دستگاه بررسی شوند.

سوختن فیوز مایکروویو

سوختن فیوز یکی دیگر از علت های خرابی مایکروویو می باشد که برای رفع این مشکل لازم است تا دیود و خازن به طور کامل بررسی شوند. بعد از تخلیه ولتاژ خازن اگر متوجه شدید که این قطعه و همچنین ویود با مشکل خاصی مواجه نمی باشد، بهتر است مگنترون را هم بررسی کنید.

صدای دستگاه زیاد است

یکی از رایج ترین مشکلات مایکروویو صدای زیاد دستگاه می باشد. علت‌ صدای زیاد مایکروویو متفاوت است از مجموع این علت‌ها، کثیفی ریل زیر سینی دستگاه است که اجازه حرکت به سینی را نمی‌دهد و سینی به سختی می‌چرخد و صدا می‌دهد، خرابی شفت دستگاه که باعث اختلال در عملکرد مایکروویو می‌شود، قرار دادن مواد غذایی سنگین روی سینی دستگاه که بازهم حرکت دستگاه را سخت می‌کند، فعال بودن فن دستگاه که فن در حال حرکت همیشه صدا می‌دهد و … می‌باشند.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email