راهکارهایی برای کاهش مصرف آب

راه های ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی

 امروزه ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی از چالش هایی است که افراد با آن زیاد روبه رو می شوند. سینک ظرفشویی از جمله لوازمی است که به طور مرتب با آلودگی در تماس بوده و می‌بایست مدام ضدعفونی و تمیز شود. یکی از روش های انتقال کووید 19، تماس با سطوح و اشیاء آلوده است. بنابر این توصیه می‌شود که لوازم و اقلام مواد غذایی و خوراکی خریداری شده (قابل شستشو)، به محض ورود به منزل در داخل سینک ظرفشویی مورد شستشو قرار گرفته و بر حسب نیاز ضدعفونی شوند. لذا این پرسش مطرح می‌شود که آیا پس از هر بار شستشوی لوازم خریداری شده از بیرون، ضدعفونی کردن سینک ضرورت دارد؟

ضرورت ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی آشپزخانه

محققان با بررسی شواهد موجود میگویند: در شرایط همه گیری بیماری کرونا، یکی از نقاط آلوده در منزل (به دلیل تماس و شستشوی مکرر مواد غذایی و یا سایر اقلام) سینک ظرفشویی آشپزخانه است. بنابراین شستشو و ضدعفونی کردن آن بسیار مهم است. محققان نسبت به ضدعفونی و تمیز کردن مرتب مناطقی از خانه که افراد در طی روز به طور مرتب با آن ها در تماس هستند و یا از آن استفاده می کنند نظیر سینک ظرفشویی را توصیه می کنند. همچنین توصیه هایی نیز وجود دارد که برخی سطوح آشپزخانه و از جمله سینک ظرفشویی به صورت روزانه ضدعفونی شوند.

 از آنجا که احتمال آلودگی مواد غذایی و یا اقلامی که داخل سینک قرار می‌گیرند به انواع میکروب ها و از جمله ویروس بیماری کرونا وجود دارد. در این صورت، امکان آلودگی سطح سینک وجود داشته و احتمال گسترش آلودگی توسط دست ها به سایر اشیا نیز مطرح می باشد.

بیشتر بخوانید: انتخاب سینک مناسب برای آشپزخانه

ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی:

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، روش تمیز و ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی، که جزء سطوح سخت محسوب می شود، را به این صورت توصیه کرده است:

  •  قبل از شروع کار، دستکش بپوشید.  (استفاده از دستکش یک بار مصرف و دور انداختن آن پس از اتمام کار توصیه می‌شود. اما در صورت پوشیدن دستکش غیر یکبار مصرف، پس از اتمام کار آن را ضدعفونی کرده و برای کار دیگری استفاده نشود).
  • اگر سطح سینک کثیف است، ابتدا با مواد شوینده و یا آب و صابون و یا مایع ظرفشویی سطوح را بشویید.
  •  برای ضدعفونی از الکل، آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) و یا وایتکس (هیپوکلریت سدیم) استفاده کنید. (در صورت استفاده از وایتکس، می بایست به مدت ۱ دقیقه بر سطح سینک باقی بماند (از آبکشی زودهنگام اجتناب شود).

روش صحیح تهیه محلول وایتکس جهت ضدعفونی سینک به این صورت است که  ۵ قاشق غذاخوری از وایتکس را در ۴ لیتر آب یا ۴ قاشق چایخوری از آن را در یک لیتر آب حل کنید.

بیشتر بخوانید: قیمت سینک ظرفشویی چگونه تعیین می شود؟

راهنمای ضدعفونی کردن انواع سینک ظرفشویی

ضدعفونی کردن سینک‌ ظرفشویی استیل:

سینک‌هایی که از استیل ضدزنگ هستند باید بلافاصله بعد از هر بار استفاده تمیز شوند. برای تمیز کردن روزانه سینک‌های از جنس استیل زنگ، از محلول صابون ملایم و اسفنج نرم استفاده کنید. همچنین می‌توانید از تمیزکننده‌های چند منظوره نیز استفاده کنید. همیشه بعد از استفاده از این محلول‌ها، سینک را آبکشی کنید و با یک پارچه نرم آن را خشک کنید.

سینک‌های چدنی:

برای تمیز و ضدعفونی کردن سینک‌های چدنی هم بهتر است بعد از هر بار استفاده از محلول جوش‌شیرین و آب در تمام نقاط استفاده کنید. بعد از هربار شستشو آن را با یک پارچه خشک کنید.

برای این منظور از یک اسفنج نایلونی برای مالیدن جوش‌شیرین به تمام نقاط سینک استفاده کنید. سپس سینک را به خوبی آبکشی کنید تا تمام جوش‌شیرین از روی آن پاک شود. هنگام تمیز کردن سینک چدنی از سیم ظرفشویی و امثال آن استفاده نکنید. بهترین روش برای از بین بردن لکه در سینک‌های چدنی نیز این است که از اول اصلا نگذارید که لکه‌ها به وجود بیایند. موادی که باعث به وجود آمدن لکه در سینک می‌شوند را داخل سینک نریزید. ظرف‌های کثیف، تابه و قابلمه را به مدت طولانی درون سینک نگذارید؛ و از همه مهم‌تر، پس‌مانده‌های چای و قهوه را به مدت طولانی در سینک قرار ندهید.

ضدعفونی کردن سینک‌ ظرفشویی سرامیکی:

سینک‌های سرامیکی به راحتی با ژل ها و یا کرم‌های تمیزکننده، تمیز می‌شوند. این کار باعث جلوگیری از خط افتادن سینک می‌شود. به هیچ عنوان از سیم ظرفشویی در سینک‌های سرامیکی استفاده نکنید. برای از بین بردن لکه‌های سمج از محلول تمیزکننده بیشتری استفاده کنید. اگر بازهم لکه پاک نشد از یک پارچه نرم آغشته به جوش‌شیرین استفاده کنید.

شیر آب و دسته‌ها:

شیر و دسته‌ها به راحتی با یک محلول صابونی رقیق تمیز می‌شوند. ولی برای ضدعفونی کردن آن بهتراست از محلول وایتکس و آب به صورتی که بالاتر ذکر شد، استفاده کنید. البته شایان دکر است که  سرکه همچنین شیر و دسته‌ها را ضدعفونی هم می‌کند.

در بخش پایانی این مطلب  شدیدا توصیه می شود که به دلیل احتمال آلوده بودن لوازم و اقلام خریداری شده از بیرون، در صورت تماس با سینک ظرف شویی، امکان آلوده شدن سینک وجود دارد. بنابراین بهتر است که پس از هربار استفاده، سینک تمیز و ضدعفونی شود.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email