راهنمای جامع خرید آون توستر و کار کردن با آن

راهنمای جامع خرید آون توستر و کار کردن با آن

قبل از خرید آون توستر می توانید این مقاله که راهنمای جامع خرید آون توستر و کار با آن  می باشد را مطالعه بفرمایید. به دلیل استفاده زیاد از دستگاه آون توستر در آشپزخانه، افراد تمایل زیادی به خرید آون توستر پیدا کرده اند.  این مقاله  به شما کمک میکند تا بهترین انتخاب را در مورد این وسیله پرمصرف داشته باشید.

راهنمای جامع خرید آون توستر و کار کردن با آن

ظرفیت آون توسترهای قدیمی نسبت به فر برقی بسیار کمتر بود. ولی امروزه با تولید انواع آون توسترهای بزرگ تر کارآیی آنها نیز بسیار بیشتر شده است. نان های تست شده در آون توستر بسیار مطلوب تر از مایکروفر یا فر برقی می باشد.

چنانچه علاوه بر گرم کردن نان، پخت و پز و یخ زدایی مواد غذایی، پختن شیرینی و گرم کردن انواع غذاها و همینطور پیتزا ها مدنظر می باشد، خرید یک دستگاه آون توستر در این مواقع کمک شایانی می نماید. قبل از خرید توستر مناسب، در ابتدا مناسب است که هدف استفاده از دستگاه و نوع نیاز و نحوه استفاده از آن برای مصرف کنندگان مشخص و معین باشد. چنانچه خرید توستر تنها به منظور تست و گرم کردن نان صورت می گیرد، استفاده از توستر ارزان مناسب و مفید می باشد. اما چنانچه مصرف کننده علاوه بر گرم و تست کردن نان، از دستگاه استفاده هایی مانند تهیه انواع نان و کیک، استیک، کباب، ذوب کردن پنیر، گرم کردن مواد غذایی مختلف و گرم کردن پیراشکی و پیتزا را انتظار دارد، در این مواقع خرید آون توستر حرفه ای تر ضرورت پیدا می کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید آون توستر ایرانی

نکات قابل توجه پیش از خرید آون توستر:

♦اندازه و ظرفیت آون توستر و فضایی که نیاز دارد:

  • آون توسترها اندازه‌های متفاوتی دارند. قبل از خرید، فضایی که می‌خواهید به آن اختصاص دهید را اندازه‌گیری کنید با مدلی که می‌خواهید انتخاب کنید، مطابقت دهید. فقط دقت داشته باشید که برای رعایت ایمنی باید بین کابینت‌های بالا و توستر فاصله کافی وجود داشته باشد. همچنین دو طرف توستر نیز باید مقداری فضای خالی در نظر بگیرید. معمولا در دفترچه راهنمای محصول مقدار مشخصی برای این فواصل در نظر گرفته می‌شود.
  • مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید ظرفیت داخلی مدل مورد نظرتان است. به عنوان مثال اگر می‌خواهید یک مرغ را در توستر کباب کنید باید فضای کافی داشته باشد. هنگام تعیین گنجایش موردنظرتان  به حجم و نوع غذاهایی که برای پخت یا گرم‌کردنشان از توستر استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید.
  • تعداد قفسه‌هایی که آون توستر نیز می‌تواند یک معیار در انتخاب باشد. به عنوان مثال در پخت پیتزا در توستر هرچه تعداد قفسات بیشتر باشد، می‌توانید تعداد پیتزای بیشتری به طور همزمان در آن درست کنید. به عبارتی  قفسات اگر بیشتر باشند و به خوبی طراحی شده باشند به شما کمک می‌کنند تا از فضای داخلی دستگاه استفاده بهینه‌تری داشته باشید.

♦توان مصرفی

توان مصرفی  نشان دهنده اندازه مصرف انرژی دستگاه است.شما می‌توانید از روی آن حدس‌های در مورد المنت‌های دستگاه و میزان گرمادهی آن‌ها بزنید. همان‌طور که پیش از این هم اشاره شده توان مصرفی آون توسترها معمولا و حدودا بین ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ وات است. تعداد المنت‌های دستگاه می‌تواند در این مقدار تاثیرگذار باشد. آون توسترها معمولا ۲ یا ۴ المنت دارند که در قسمت پایین و بالای دستگاه تعبیه می‌شوند.

♦جوجه گردان

اگر می‌خواهید که با استفاده از آون توستر مرغ کامل را کباب و برشته کنید، دقت داشته باشید که دستگاه مورد نظرتان جوجه گردان داشته باشد. معمولا دستگاه‌هایی که جوجه گردان دارند گنجایش داخلی نسبتا بزرگی دارند که بتواند یک مرغ درسته را در خود جای دهد. با این وجود شما باز هم ظرفیت داخلی آون توستر مورد نظرتان را بررسی کنید.

♦محدوده دما

آون توسترها محدوده دمایی مشخصی دارند. حداکثر دمایی که آنها می‌توانند ایجاد کنند اندازه معینی است که در دستگاه‌های مختلف متفاوت است. با توجه به اینکه دمای مورد نیاز برای طبخ غذاهای مختلف متفاوت است، دقت کنید که دستگاه مورد نظرتان دمای مورد نیازتان را تامین کند. با عنوان مثال در مورد برند با کیفیت آون توستر داتیس محدوده گرما تا 300 درجه سانتیگراد در نظر گرفته شده است.

♦کانوکشن

کانوکشن یکی از جدیدترین و کاربردی‌ترین عملکردهای آون توسترهای جدید است که باعث می‌شود غذاها سریع‌تر و یکنواخت‌تر پخته شوند. به این صورت که در دستگاه فن‌هایی تعبیه شده که گرمای تولید شده توسط المنت‌های برقی را به گردش در می‌آورند. بدین ترتیب گرما به صورت یکنواخت به همه قسمت‌های غذا منتقل می‌شود.

این قابلیت کمک می‌کند تا پخت غذاهایی که مغزپخت شدن در آن‌ها مهم است به شکل مناسب‌تری توسط آون توستر صورت گیرد. پس اگر می‌خواهید از آون توسترتان به خوبی برای درست کردن غذا استفاده کنید، توجه داشته باشید که دستگاهی که می‌خواهید بخرید به این قابلیت مجهز باشد.

موارد کاربرد آون توستر در راهنمای جامع و خرید آون توستر:

فر برقی یا آون توستر، از جمله دستگاه های بسیار پر استفاده و حائز اهمیت در فضای خانه ها به ویژه محیط های آشپزخانه تلقی می شود. همچنین فر برقی برای قرار گرفتن در مکان مورد نظر، فضای بسیار کمی را اشغال می سازد. به طور کلی، توستر ها کاربرد بسیار زیادی دارند.

موارد کاربرد آون توستر:

  • آماده سازی مواد غذایی و آب کردن پنیر بر روی غذاهای مختلف
  • در مواقعی که پخت و پز کوتاه مدت مورد نظر می باشد
  • یخ زدایی و آب کردن مواد منجمد
  • بریان کردن، کباب کردن گوشت و جوجه
  • پخت انواع کیک و شیرینی
  • برشته کردن و تست کردن نان
  • گرم کردن مواد غذایی مختلف و انواع پیتزا ،گرم کردن نان به ویژه نان های فریزر شده

آون توستر ها عملیات تولید حرارت و پخت و پز را به وسیله المنت های حرارتی و گرمایی بکار رفته در ساختار خود، به نحو مطلوب انجام می دهند. در برخی از مدل های توستر، فرآیند ایجاد گرما، از طریق فن تعبیه شده در محفظه آن صورت می گیرد. در هنگام خرید توستر انتخاب مدل های دارای درب شیشه ای، گزینه کاربردی و مناسبی به حساب می آید. چرا که در این حالت نظارت بر عملیات پخت و پز و مراحل طبخ غذا به راحتی امکان پذیر می گردد. قرار دادن سینی خرده های غذا داخل محفظه دستگاه، برای تمیز کردن و نظافت داخل آون توستر به کاربران کمک شایانی می کند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه استیک در توستر

 نکات مهم در راهنمای خرید آون توستر و کار کردن با آن

برای استفاده از دستگاه آون توستر به ویژه قبل از اولین مرتبه استفاده، توجه به برخی نکات و اصول ضروری می باشد:

  • در هنگام اولین مرتبه استفاده و به منظور از بین بردن بوی بد، روشن گذاشتن دستگاه برای مدت زمانی در حدود سی دقیقه و با درب باز مناسب می باشد.
  • البته در ابتدا باید چسب های نگهدارنده دستگاه توستر را جدا نموده و وسایل و لوازم داخل محفظه آن را نیز بیرون آورد.
  • طراحی و ساخت این دستگاه ها تنها برای طبخ مواد غذایی متنوع و گرم کردن مواد خوراکی صورت می گیرد. بر همین اساس، استفاده از دستگاه به منظور کاربردهای دیگر نباید به هیچ عنوان انجام شود.
  • اطمینان حاصل کردن از دور بودن سیم های برق توستر از محل های داغ و بخش های گرم دستگاه بسیار حائز اهمیت می باشد.
  • رعایت فاصله ده سانتیمتری دستگاه با دیوار بسیار لازم و ضروری است.
  • در هنگام روشن بودن آون توستر به علت تولید حرارت، سطح شیشه و بدنه دستگاه بسیار داغ می باشد. به همین جهت، نباید این قسمت ها را لمس نمود.
  • قرار دادن دستگاه بر روی سطحی بدون شیب و هموار نیز نباید فراموش شود.
  • همچنین در هنگام کار با دستگاه آون توستر، از کشیدن هرگونه کاور بر روی آن باید جلوگیری به عمل آورد.
  • شستن وسایل همراه فر قبل یا بعد از استفاده از آن توصیه می گردد.
  • به محض باز شدن درب آون توستر از ایجاد هر گونه فشار اضافی بر روی این سطح باید پرهیز کرد. چراکه در غیر این صورت احتمال شکستن شیشه آن بسیار بالا می باشد.
  • تا قبل از خنک شدن فر برقی، حرکت دادن و تغییر مکان آن جایز نمی باشد.
  • قرار دادن فر برقی در فضاهای آتش زا، نم کشیده و مرطوب به هیچ وجه توصیه نمی گردد.
  • هنگامی که شیشه دستگاه داغ است، نباید قطره ای آب بر روی این قسمت چکیده شود.
  • در صورت مشاهده خراش بر روی سینی دستگاه آون توستر، هرگز نباید آن را مورد استفاده قرار داد. چراکه احتمال ایجاد بیماری و مشکلات دیگر بسیار افزایش پیدا می کند.
  • استفاده از دستگاه آون توستر برای کودکان، بیماران حرکتی و اشخاص کم توان ذهنی و افراد بی تجربه به هیچ عنوان جایز نمی باشد.
  •  نظافت و تمیزی این دستگاه نه تنها در افزایش عمر مفید توستر مؤثر است، بلکه سلامتی و تندرستی مصرف کنندگان را نیز تامین می سازد. بدین صورت، عدم نظافت چربی های موجود در محفظه آون توستر، خطر بروز آتش سوزی را بسیار افزایش می دهد.

جمع بندی راهنمای جامع خرید آون توستر

در زمینه راهنمای جامع خرید آون توستر کار با آن توجه به قفسه های موجود در دستگاه نیز حائز اهمیت می باشد. در بسیاری از مدل های توستر قابلیت جابجایی و تعویض این قفسه ها وجود دارد. در باب راهنمای جامع خرید آون توستر ذکر این نکته لازم است که استفاده از آون توستر های دارای نمایشگر و تنظیمات دیجیتالی بسیار بهتر و مفید تر می باشد. از آنجایی که دستگاه های توستر همانند سایر لوازم خانگی نیاز به نظافت و تمیز شدن دارند، باید هنگام خرید آون توستر مدل هایی را انتخاب نمود که امکان نظافت قسمت های مختلف آن به راحتی میسر باشد. در زمینه راهنمای جامع خرید آون توستر این نکته را باید ابراز نمود که مدل های فن دار(کانوکشن) در مقایسه با توستر های ارزان، از قیمت بالاتر و بیشتری برخوردار می باشند.       

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email