دانستنی های مهم اجاق گازها

دانستنی های مهم اجاق گازها چه می باشد؟

  در این مطلب می خواهیم شما را با دانستنی های مهم اجاق گازها آشنا کنیم همانطور که می دانید آشپزخانه بدون اجاق گاز معنای خود را از دست می‌دهد زیرا مهم ترین وسیله آشپزخانه،  اجاق گاز می باشد.شما با خواندن این مطلب که رعایت نکات ایمنی اجاق گاز است می‌توانید از این خطر‌ها در امان باشید.

 رایج‌ترین راه برای پخت غذا،  استفاده از اجاق گازست. البته استفاده از اجاق گاز خطراتی هم به همراه دارد که می‌تواند به قیمت جان و مال انسان تمام شود.

درضمن هر اجاق گازی ممکن است دچار مشکلاتی شود که به راحتی توسط خود شما قابل برطرف شدن است، به شرط اینکه فوت و فن‌های کار را بدانید.

یادتان باشد که کمتر اجاق‌ گازی آنقدر دچار مشکلی می‌شود که نیاز به حضور یک آدم متخصص و حرفه‌ای برای تعمیر آن داشته باشد.

این مطلب برای شما نکات فنی و ایمنی استفاده از اجاق گاز را بیان می‌کند و به شما آموزش می‌دهد که چگونه مشکلات جزئی را در اجاق گاز خود برطرف و از آن نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید: انواع اجاق گاز

 •گرفتگی سوراخ‌های نازل اجاق گاز

روی سوراخ‌های نازل ممکن است بر اثر مرور زمان با ریخته‌ شدن مایعات یا چربی‌های مختلف، جرم و رسوب بگیرد. 

این موضوع باعث می‌شود که سوراخ‌های نازل بسته شوند و شعله از آنها بیرون نیاید. خب در این مواقع باید چکار کنیم؟ 

برای رفع این مشکل باید در ابتدا با شیء نوک تیزی جرم روی نازل را برطرف کنید. سپس سری اجاق گاز را داخل سرکه سفید قرار دهید تا سوراخ‌ها کاملا باز شوند. در آخر هم سری را شسته و کاملا خشک کنید.

  •تنظیم شعله اجاق گاز

دانستنی های مهم اجاق گاز

 همیشه  رنگ شعله اجاق باید آبی و طول شعله هم نباید کمتر از ۶ میلی‌متر باشد. اگر شعله آنقدر کوتاه باشد که به راحتی خاموش شود باید قاب یا محفظه نازل را باز و سوراخ‌های آن را تمیز کنید.

 همانطور که قبلا گفته شد تمیز کردن سوراخ‌ها را‌‌ به وسیله یک شیء نوک تیز انجام دهید.

اجاق گازهای جدید معمولا فقط با همین مورد، شعله‌هایشان دچار مشکل می‌شود، اما اجاق گازهای قدیمی‌تر، پیچی به نام پیچ تنظیم‌کننده هوا دارند. ساختار همه اجاق‌ گازها تقریبا مشابه هم است.

در اجاق‌ها، گازی که توسط شیلنگ به اجاق متصل می‌شود ابتدا به لوله‌ای به نام «چند راهه» می‌رسد.

روی این لوله شیرهای اجاق نصب شده است.

در انتهای شیرها، نازل‌ها قرار دارند که گاز را به داخل لوله‌های رابط منتقل می‌کنند. چون نازل‌ها اندکی با لوله‌های رابط فاصله دارند، هوا را به‌ دنبال خود به داخل لوله‌های رابط می‌کشند و مخلوطی از هوا و گاز که لازمه احتراق است به‌ وجود می‌آید.

قطر سوراخ نازل‌ها (حرفه‌ای‌ها به آن اوریفیس می‌گویند) و فاصله آنها از لوله‌های رابط حساب شده است. تقریبا در اجاق گازهای جدید احتیاجی به تنظیم و تعمیر ندارند. ولی در اجاق‌های قدیمی در ابتدای لوله‌های رابط محفظه‌ای با در متحرک وجود دارد که توسط باز و بستن در می‌توان مقدار درصد هوا در مخلوط گاز و هوا را تنظیم کرد.

این در پیچی دارد که در کنار محفظه مخلوط گاز و هوا وجود دارد. آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا شعله تنظیم شود.

•وقتی ترموکوپل اجاق خراب می‌شود

ترموکوپل وسیله‌ای بسیار مهم و ضروری برای اجاق گاز‌ها می باشد. این وسیله از تجمع گاز به هنگام قطع شعله و انفجار احتمالی جلوگیری می‌کند؛ مثلا اگر غذای شما سر رود و شعله خاموش شود این وسیله از خروج گاز جلوگیری می‌کند.

اما خرابی ترموکوپل می‌تواند دردسرساز باشد. با آزمایشی بسیار ساده می‌توانیم از سالم بودن ترموکوپل مطمئن شویم.

در ابتدا باید بدانید که عملکرد ترموکوپل در اجاق به همراه رابطی به نام «بویین» تکمیل می‌شود. این بویین دارای هسته‌ای است که بیرون آمدن آن باعث قطع مسیر گاز در اجاق می‌شود.

شما در ابتدا ترموکوپل را به یک بویین سالم وصل ‌کنید. سپس سر آن را حرارت ‌دهید. قسمت هسته بویین را به داخل فشار داده و ۲۰ تا ۳۰ ثانیه صبر ‌کنید.

سپس هسته بویین را‌‌ رها کنید، اگر هسته به جای اول خود باز نگردد و در حال جذب بماند ترموکوپل سالم است و در غیراین صورت باید اقدام به تعویض آن کنید. تعویض ترموکوپل هم کار پیچیده‌ای نیست.

 •استیل اجاق‌گاز را چگونه بشوییم؟

قسمت استیل اجاق گاز را می‌توانید با آب و مایع شوینده شست و شو دهید. فقط حواستان باشد از پودر‌های ساب (دانه‌های خشن و ریز) به جای مایع شوینده استفاده نکنید، چرا که به استیل آسیب می‌زند.

برای از بین بردن سوختگی های اجاق گاز سعی کنید از سیم‌های ظرفشویی در هنگام شست‌وشو استفاده نکنید. بهترین وسیله برای این کار استفاده از اسکاچ‌های نرم و ابری هستند. بعد از شست و شو، سطح استیل را با پارچه‌ای نرم خشک کنید.

شما می‌توانید برای درخشان شدن این بخش اجاق گاز تان از محصولات براق‌کننده استیل که در بازار یافت می‌شود استفاده کنید.

مراقب باشید اگر در هنگام پخت غذا مایعی روی این قسمت ریخت سریع آن را با یک دستمال نرم تمیز کنید؛ چرا که اگر خشک شود تمیز کردن آن بسیار مشکل خواهد بود و ممکن است به استیل گاز آسیب وارد شود.

  

دانستنی های مهم اجاق گازها

بیشتر بخوانید: عوامل تعیین کننده قیمت اجاق گاز

•چه زمانی شعله استاندارد نمی‌سوزد

استانداردترین رنگ  شعله در حالتی که زیاد‌ ترین میزان را دارد آبی متمایل به سبز است و طول آن به ۲۰ میلی‌متر می‌رسد.

در موارد زیر باید به فکر تمیز کردن نازل‌ها یا تنظیم پیچ مخلوط‌ کننده هوا در اجاق‌های قدیمی باشید:

۱- اگر نوک شعله در اجاق گاز شما زرد می‌سوزد، باید دانست که میزان هوا در مخلوط کم است.
۲- اگر شعله وزش‌ دار و صدا‌ دار می‌سوزد باید فهمید که میزان هوا زیاد است.
۳- اگر شعله در هنگام سوختن دود کرد باز هم مشکل از زیاد بودن هواست.
۴- اگر شعله مشعل خیلی بلند بود می‌توان نتیجه گرفت که گاز و هوا هر دو زیاد است.
باز هم یادآوری می‌کنیم که در اغلب اجاق گاز‌ های جدید این تنظیم به‌ صورت خودکار انجام می‌شود و نیاز به تنظیم دستی نیست. شما با تمیز کردن سوراخ‌های نازل گاز می‌توانید از بروز هر مشکلی جلوگیری کنید.

نکات فنی و ایمنی در استفاده از اجاق گاز

با رعایت نکات ساده اینجا هنگام استفاده از اجاق گاز می‌توانید خود و خانواده‌تان را از خطرهای این وسیله پخت‌وپز در خانه دور کنید.

۱- شیر گاز ورودی به اجاق گاز باید در نزدیکی این وسیله باشد تا در مواقع نیاز با بستن شیر، از ورود گاز به دستگاه جلوگیری کنید.

۲- حواستان باشد که اجاق گاز به تنهایی باید به یک شیر گاز وصل شود و از وصل کردن آن به شیر مصرفی مشترک با دیگر وسایل گاز سوز خودداری کنید.

۳- برای وسایل گازسوزی مثل اجاق گاز که ثابت هستند بهتر این است که از لوله‌های فلزی برای وصل‌شدن به سیستم لوله‌کشی استفاده کنید.

۴- اگر از لوله‌های فلزی استفاده نمی‌کنید، برای اجاق گاز خود، شیلنگ‌های فشار قوی بگیرید. طول شیلنگ هرگز نباید بیشتر از ۵/۱متر باشد. طول بیشتر از این مقدار ممکن است خطرآفرین شود.

اگر از شیلنگ‌های لاستیکی معمولی استفاده می‌کنید حواستان باشد که در مقابل حرارت اجاق گاز قرار نگیرند.

۵- استفاده از بست شاید مهم‌ترین نکته باشد. شیلنگ گاز را باید به وسیله بست به سیستم لوله‌کشی و اجاق گاز محکم کنید تا گاز از بین آن منتشر نشود.

۶- اجاق گاز را هرگز در مقابل پنجره قرار ندهید، چرا که با وزش یک باد ساده ممکن است شعله خاموش شود و گاز همه جا را فرابگیرد.

۷- اگر اجاق گاز شما بدون شمعک است، ابتدا کبریت را روشن و سپس اقدام به باز کردن شیر گاز کنید؛ چرا‌که در فاصله باز شدن گاز تا روشن‌ شدن کبریت، گاز فضای اندکی را دربر می‌گیرد و یک انفجار کوچک رخ می‌دهد که می‌تواند خطرساز باشد.

۸- در هنگام پختن غذا حواستان باشد که غذا سر نرود، چرا که با سررفتن غذا،شعله ممکن است خاموش شود و گاز فضای خانه را در بر بگیرد. اگر هم غذا سر رفت، سریعا شیر گاز را ببندید و اجاق گاز را کاملا تمیز کنید.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email