تعمیر فر توکار چگونه انجام می شود؟

تعمیر فر توکار یکی از کارهای ضروری زندگی امروز به شمار می‌آید. امروزه استفاده از اجاق گازهای رومیزی نسبت به اجاق گازهای فردار قدیمی بیشتر شده است و همین امر باعث شده است بیشتر افراد به سمت فرهای توکار روی بیاورند و از آنها برای پخت و پز انواع کیک و شیرینی، پیتزا، ماهی و … استفاده کنند. در واقع اگر به دنبال پخت و پزی هستید که آب غذا را حفظ می‌کند فر توکار بهترین گزینه انتخابی برای شما به شمار می‌آید.

هنگام استفاده از فر توکار ممکن است که این وسیله دچار مشکلاتی  شود و نیاز به تعمیر داشته باشد. فر توکار دارای قمست‌هایی است که برای تعمیر به تخصص کافی نیاز است اگر دانش فنی کافی در این زمینه را ندارید به هیچ وجه خودتان آن را تعمیر نکنید. زیرا تعمیرات آن در منزل به نظر سخت می رسد برای اینکه دسترسی به قطعات آن به ظاهر بسیار سخت و پیچیده است. با کمک این راهنما مشکلات را عیب یابی کرده و در صورت نیاز فر را باز کرده و قطعات را نیز تعویض یا تعمیر کنید.

عدم کارکرد صحیح فر تو کار

اگرعملکرد فر توکار شما به تازگی ضعیف  شده یا حتی به طور کامل متوقف شده است، تعمیر کردن آن ممکن است ساده تر از آن باشد که فکر می کنید، معمولا یک المنت حرارتی یا ترموستات عامل این مشکل است، این به این معنی است که باید قطعه مورد نظر را شناسایی و در صورت نیاز جایگزین کرد.

باز کردن فر توکار برای تعمیرات

به طور معمول، برای باز کردن فرهای تو کار کافی است دو یا چهار پیچ نگهدارنده آنها را باز کنید، پس از باز کردن این پیچ ها می توانید فر را باز کنید. اما به یاد داشته باشید که یک کابل برق در پشت فر وجود دارد، قبل از برداشتن فر توکار، همیشه دستگاه را خاموش کنید، فرهای دوگانه باید در کابین مناسب خود نصب شوند که دارای تهویه مناسب برای اطمینان از کارکرد صحیح فر و اطمینان از کنترل فرایند گرما است.

به طور معمول، برای فر های دوگانه به طور معمول شش پیچ وجود دارد که با دو در حفره دیواره بالا و چهار پیچ در حفره دیواره اصلی نگه می دارد، پس از حذف پیچ ها می توانید فر را خارج کنید، باز هم به یاد داشته باشید که یک کابل برق در پشت متصل است، بنابراین پیش از جدا کردن فر از دیواره همیشه دستگاه را خاموش کنید.

بیشتر بخوانید: چرا هود داتیس بخریم؟

اساس یک فر توکار از جمله برقی استفاده از المنت‌های حرارتی به جای شعله آتش است. این المنت‌ها دارای توان مصرفی بالایی هستند. اگر فر شما حرارت نداشته باشد، احتمالا مشکل احتمالی یک فیوز منفجر شده یا یک المنت سوخته است. برای کنترل میزان گرما، سنسورهای دما و برد الکترونیکی برای تنیظم آن وجود دارد.عدم گرمای لازم به هر کدام از این قسمت‌ها می‌تواند مربوط باشد.

المنت‌ها

المنت‌ها که در‌واقع قسمت اصلی یک فر برقی هستند در داخل محفظه در قمست‌های مختلفی قرار دارند. هر کدام از این المنت‌ها به منظور خاصی استفاده می‌شود. مثلاً یکی برای پختن و یکی برای سوخاری کردن استفاده می‌شود. اگر المنت پخت که در پایین محفظه قرار دارد خراب باشد، دمای فر به درجه‌ی مناسب نخواهد رسید در این حالت ممکن است داخل غذا نپزد ولی رویش سرخ شده باشد. ابتدا در حالت خاموش المنت‌ها را از نظر ظاهری بررسی کنید اگر شکستی می‌بینید که باید آن‌ها را تعویض کنید. اگر سالم بودند، فر را روی حالت پخت تنظیم و برای چند دقیقه روشن کنید و ببینید که المنت‌ها سرخ می‌شوند یا نه. اگر سرخ و گرم نشدند یعنی مشکلی وجود دارد.

حال دوشاخه فر را از پریز در آورده و پنل پشتی را باز کنید. ابتدا سیم‌ها و ترمینال‌های داخلی را بررسی کنید و به دنبال آثار سوختگی بگردید اگر همه چیز سالم به نظر می‌آید دو سر ترمینال‌های المنت‌ها را با استفاده از اهم‌متر برای میزان رسانندگی چک کنید. المنت‌ها دارای مقاومت بالایی هستند ولی نداشتن هیچ رسانندگی به معنی سوختگی آنهاست که باید تعویض شوند. اگر المنت‌ها سالم بودند، پس مشکل باید به مدار مربوط باشد. بررسی‌های بیشتر در این قسمت باید در حالت روشن بودن فر و حتماً توسط تکنسین مجرب انجام شود.

ترموستات فر توکار

ترموستات کنترلی فر در کنترل پنل اصلی قرار دارد و مستقیماً المنت‌ها را کنترل می‌کند. این یک میکروسویچ کنترل کننده دما است برق اعمالی به المنت را قطع و وصل می‌کند. یک ترموستات معیوب ممکن است باعث شود که فر گرمای زیاد یا کمی تولید کند. بعضی از این کنترلر‌ها می‌توان کالیبره کرد ولی برای این کار به دماسنج دقیقی نیاز است.

تعویض ترموستات بهتر است توسط یک تعمیرکار فر توکار حرفه ای انجام گردد، اما قبل از اینکه هزینه تعمیرات را بپردازید، می‌ توانید مشخص کنید که ترموستات مشکل دارد یا خیر؛ برای تست ترموستات، یک دماسنج را در فر قرار دهید، سپس حرارت را به ۳۰۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ درجه تنظیم کنید، اگر ترموستات با هر افزایش درجه حرارت روی ۵۰ درجه یا بیشتر ثابت می ماند، باید آن را تعویض کتید.

سنسور دما

در فرهای پیشرفته، سنسور دمایی فر، بخشی است که دمای داخل فر را مانیتور کرده و سیگنال‌هایی را به برد الکترونیکی می‌فرستد تا المنت‌ها خاموش یا روشن شوند. این سنسور هم ممکن است دلیل عدم گرما یا گرمای بیش از حد باشد. این قطعه داخل فر نزدیک المنت بالایی قرار دارد. در فرهای پیشرفته اگر سنسور خراب باشد، کد خطایی را نمایش می‌دهند. اگر فکر می‌کنید که سنسور معیوب است مقاومت آن را با یک مولتی‌متر اندازه‌گیری کنید، ولی دانستن مقاومت سنسور در دمای اتاق لازم است.

بیشتر بخوانید: قیمت فر توکار چگونه تعیین می شود؟

برد کنترل الکترونیکی

فرهای برقی پشرفته به برد کنترل الکترونیکی مجهز هستند که کلیه کارکردهای آن را کنترل می‌کند. وظیفه‌ی اصلی این برد روشن و خاموشن کردن المنت‌ها بر اساس برنامه‌های ویژه هستند. اگر خطایی باشد این بردها آن را با یک کد نمایش می‌دهند. ولی اگر کلاً برد روشن نمی‌شود، ممکن است مشکلی در خود برد یا برق ورودی آن باشد. اول ببینید که به برد برق می‌رسد یا نه. چون برای این کار وصل بودن برق لازم است، باید توسط تعمیرکار حرفه‌ای انجام شود. اگر برد ولتاژ خروجی ندارد باید عوض شود.

فیوزها

اگر فر شما دارای فیوز داخلی است، هر گونه خطاء در قسمت‌های برقی باعث پریدن آن می‌شود. اگر فیوز پریده باشد، نشان دهنده این است که قسمتی از فر دچار اتصال کوتاه یا خرابی شده و باید تعمیر گردد. بعضی از فرهای برقی دارای چندین فیوز هستند و دقیقاً نشان می‌دهند که کدام قسمت باید بررسی شود. پس وقتی فیوزی پرید ابتدا المنت‌ها، سیم‌کشی‌ها و اتصالات را بررسی کنید و بعداً فیوز را تعویض کنید. در تعویض فیوز به شدت جریان آن دقت کنید که یکی باشند.

در آخر

برای تعمیر فر توکار باید از تعمیرکاران مجرب و ماهر تعمیرات فر توکار کمک بگیرید، آنها با تخصص و تجربه‌ی خاص خود اقدام به تعمیر فر توکار می‌نمایند و المنت حرارتی و ترموستات آن را تعمیر و در صورت نیاز به تعویض ، آن را با یک قطعه اصلی و اورجینال تعویض نمایند.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

به اشتراک گذاری مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x