ترفندهای مهم پخت کیک و شیرینی

 شیرینی پزی نیز همانند هر حرفه و هنر دیگری، تخصص می خواهد. با رعایت کردن ریزه کاری های پخت کیک و شیرینی و ترفندهای مهم پخت کیک و شیرینی با نتیجه بسیار بهتری مواجه خواهید شد.

همانطور که می دانید تهیه انواع شیرینی و کیک در منزل مقرون به صرفه تر و بهداشتی تر خواهد بود. اما گاهی بعضی از خانم ها با وجود تلاش و علاقه زیاد، با شیرینی یا کیک هایی روبه رو می شوند که ظاهر نازیبایی پیدا کرده اند.

در ادامه به چند مورد از مهم ترین این نکات می پردازیم:

بیشتر بخوانید: بهترین فر توکار برقی ایرانی چه ویژگی هایی دارد؟

ترفندهای مهم پخت کیک و شیرینی

*  پیش از پخت کیک، حتما فر را گرم کنید.در این صورت مایه کیک فورا گرما را جذب می کند و روند پخت و پُف کیک بهتر خواهد بود.

* آرد کیک را قبل از استفاده 3 تا 4 مرتبه الک کنید تا هوا بگیرد و کیک خوب پف کند.

* بکینگ پودر را در یخچال نگهداری کنید تا خاصیت خود را از دست ندهد و موقع پختن کیک آن را با آرد مخلوط و الک کنید و بعد از اضافه کردن آن ها، مخلوط را زیاد هم نزنید.

* برای خوب پف کردن سفیده، مواد را از یک جهت هم بزنید.

* سفیده را باید تا حدی هم بزنید که به صورت خامه در بیاید و از ظرف نریزد و اگر آن را بیش از حد هم بزنید، کیک یا شیرینی شما خشک می شود.

* اگر کمی آرد یا چند قطره آبلیمو به سفیده اضافه کنید، هنگام هم زدن با هم زن دستی زودتر سفت می شود.

* برای آن که کشمش و گردو به طور یکنواخت در همه جای کیک پخش شود و به ته کیک نرود، قبل از اضافه کردن به مواد کیک آن ها را در کمی آرد بغلتانید.

* هیچ گاه کیک داغ را از قالب جدا نکنید تا خرد نشود.

* اگر کیک شما سوخت اجازه دهید تا به طور کامل سرد شود سپس قسمت های سوخته را با چاقو بتراشید و روی آن را با خاکه قند و دارچین، خامه یا مربا پوشش دهید. 

* پیش از تهیه کیک، حتما تخم مرغ را حداقل دو ساعت از یخچال بیرون بگذارید. در واقع سرمای زیاد تخم مرغ، باعث می شود کاملا با دیگر مواد ترکیب نشود و پخت کیک به خوبی صورت نگیرد.

* اگر دوست دارید تکه های شکلات، کشمش و… را به ترکیب کیک اضافه کنید، حتما آن ها را به آرد آغشته کنید. این راهکار مانع فرو رفتن چنین موادی به کف قالب می شود.

گرچه طعم شوری همراه با شیرینی غیر قابل تصور است اما افزودن نمک به اندازه سر قاشق چایخوری به مایه کیک، علاوه بر این که طعم کیک را بهبود می دهد، درماندگاری کیک نیز موثر است.

مهم ترین توصیه های شیرینی پزی

مقدار مواد لازم در دستور تهیه کیک و شیرینی را کاملا رعایت کنید. همچنین ترتیب مخلوط کردن مواد با یکدیگر را فراموش نکنید.

پس از پخت کیک، بلافاصله آن را از قالب بیرون آورید و روی سطحی گریل بگذارید. در این صورت، گرما به سرعت از کیک خارج و روند پخت متوقف می شود.

حتما آرد و دیگر مواد خشک مانند پودر کاکائو را الک کنید. از طرفی غالبا توصیه می شود بکینگ پودر نیز همراه آرد الک و به مواد اضافه شود و هرگز به تنهایی و یک باره به مایه کیک افزوده نشود.

اگرچه هم زدن زیاد مواد اولیه کیک یکی از مهم ترین توصیه های شیرینی پزی است اما باید توجه داشت که بیش از حد نیاز لازم نیست و به خصوص پس از افزودن آرد، تنها در حد مخلوط کردن کفایت می کند. گلوتن موجود در آرد باعث می شود در صورت هم زدن زیاد، مایه حالت لاستیکی پیدا کند.

اگر در میانه تهیه کیک یا شیرینی باید تخم مرغ دیگری را اضافه کنید، حتما جداگانه آن را هم بزنید و به بقیه مواد اضافه کنید.

 برای تهیه کیک قالب را خیلی پر نکنید؛ دو سوم حجم آن کافی خواهد بود.از کره نرم اما ذوب نشده برای چرب کردن کف و دیواره های قالب استفاده کنید.هرگز طی زمان پخت کیک در فر را باز نکنید.

برای این که سفیده تخم مرغ به خوبی حالت پف کرده داشته باشد؛ ابتدا باید تخم مرغ، دو ساعت قبل از استفاده در دمای محیط قرار گرفته باشد. حتما ظرف خشک انتخاب شود و ذره ای زرده با آن مخلوط نشود. همچنین افزودن کمی نمک و چند قطره آب لیمو نیز در نتیجه بهتر، تاثیر دارد. در نهایت به یاد داشته باشید هنگام مخلوط کردن آن با دیگر مواد، به شدت آن ها را هم نزنید.

برای جلوگیری از تغییر رنگ و سوختگی کارامل

برای جلوگیری از تغییر رنگ و سوختگی کارامل پس از این که شکر طلایی شد، آن را از روی حرارت  اجاق گاز بردارید و فورا در ظرفی از یخ فرو ببرید. اگر اجازه دهید ظرف خود به خود خنک شود، همان گرمای موجود نیز باعث تغییر رنگ کارامل می شود. همچنین افزودن چند قطره گلوکز در ابتدای پخت نیز مانع از شکرک زدن کارامل می شود.

بهترین روش برای ذوب کردن شکلات

بهترین روش برای ذوب کردن شکلات، روش بن ماری یعنی حرارت غیر مستقیم بخار آب است. این روزها بازار تهیه کیک و شیرینی خانگی بسیار داغ است و بیشتر افراد تمایل پیدا کرده اند به مناسبت های مختلف، دست به کار شوند و کام خانواده را شیرین کنند.

بیشتر بخوانید: اجاق گاز رومیزی داتیس خوبه؟

  سایر نکات مهم پخت كيك

۱- همیشه از اول تا آخر دستور كيكی يا شيرينی را كه تصمیم داریم بپزیم کاملا می خوانیم،تا مطمئن شویم که تمام مواد لازم را در اختیار داریم.

۲- هیچگاه سعی نكنيم که مواد دیگری را جايگزين بعضی از مواد كنيم.

۳- تمام مواد را یک ساعت قبل از پخت در آشپزخانه گذاشته تا همه ی مواد هم دما شوند.

۴- مواد را به دقت وزن كنيد.

۵- حدود يک ربع قبل از پخت فر را روشن كنيم.

۶- هیچگاه در فر را قبل از اينكه سه چهارم زمان پخت سپری شده باشد باز نكنيم چون پف كيک می خوابد.

۷- یک كيک وقتی کاملا پخته است که به اندازه ی کافی پف کرده باشد و روی آن طلایی شده باشد و كيک تا حدودی از دور قالب فاصله گرفته باشد.

دلایلی که کیک به اندازه کافی پف نکرده است:

• اندازه گیری مایعات به دقت انجام نشده است. (مقدار مایعات مورد استفاده کم یا زیاد شده است)

• میزان مخلوط کردن مواد کم یا خیلی بیشتر از معمول بوده است.

• دمای فر بسیار کم یا بسیار زیاد بوده است.

 هنگام مخلوط کردن مواد ترتیب افزودن آنها رعایت نشده است.

 کره یا تخم مرغ مورد استفاده خیلی خنک بوده است.

 بکینگ پودر مورد استفاده کم یا کهنه بوده است.

 میزان روغن مورد استفاده بسیار زیاد بوده است.

یکی از ترفندهای مهم پخت کیک و شیرینی اندازه قالب نسبت به مایه کیک  است در صورتی که قالب بزرگ باشد کیک شما پف نخواهد کرد.

اندازه قالب نسبت به مایه کیک بزرگ بوده است.

قبل از اینکه مخلوط کیک آماده در فر قرار بگیرد فاصله زمانی زیادی داده شده است.

نوع پیمانه پخت کیک و شیرینی

در تهیه شیرینی و کیک هائی که ارایه می شود از نوع پیمانه ها استفاده شده است: پیمانه یک، یک دوم، یک سوم و یک چهارم است که مقدار پیمانه 1 یا کامل از مواد مختلف به قرار زیر می باشد:

مواد

وزن به گرم

1 پیمانه آرد

100 گرم

1 پیمانه پودر قند

125 گرم

1 پیمانه شکر

150 گرم

1 پیمانه روغن(جامد یا مایع)

150 گرم

پیمانه هارا همیشه با قاشق پرکنید و هیچ گاه خود پیمانه را در آرد و روغن فرو نکنید.

هوای اضافی داخل مواد جامد را با حرکت عمودی قاشق در پیمانه بگیرید و روی پیمانه را با کارد صاف کنید.

اندازه تخم مرغ مصرفی در دستورات به مقدار تقریبی 60-50 گرم است که معادل وزن یک تخم مرغ متوسط با پوست می باشد.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email