بهترین راهنمای خرید مایکروفر

بهترین راهنمای خرید مایکروفر

ما در این مقاله از داتیس سعی کرده ایم بهترین راهنمای خرید مایکروفر را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید بهترین مایکروفر را متناسب با نیاز خود را تهیه کنید.

به دلیل مشغله زیاد و فرصت کم برای پخت و پز و گرم کردن غذا، بنابراین طبیعی است که شما هم نسبت به داشتن این وسیله ارزشمند در منزل ویا محل کارتان احساس نیاز کنید.

مایکروفر موجب افزایش سرعت پخت و پز می شود، وهم باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می گردد.بنا بر مدل مایکروفر خریداری شده، یک مایکروفر می تواند: غذای بریان، سرخ شده یا کبابی را مانند یک اجاق گاز آماده نماید. البته شایان ذکر است که مزه غدا در اجاق گاز خوشمزه تر است.

مایکروفرها دستورالعمل های خاصی را با استفاده از یک سری برنامه های پیش فرض انجام دهد و به طور خودکار وقتی که سنسور تشخیص دهد غذا آماده است، خاموش می شوند.

البته ممکن است شما در انتخاب مایکروفر با پرسش هایی مثل این که یک مایکروفر خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ قبل از خرید مایکروفر به چه نکاتی باید توجه کرد؟ و بهترین مارک مایکروفر کدام است؟ ممکن است در انتخاب مایکروفر خوب دچار سردرگمی می کند. نگران نباشید و با داتیس همراه باشید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک ساده در مایکروفر

عملکرد مایکروفر

مایکروویوها با تولید امواج الکترومغناطیسی برای گرم کردن غذا کار می کنند.  در یک مایکروفر، انرژی برق توسط دستگاهی در داخل آن به نام مگنترون تبدیل به مایکروویو می شود. امواج مایکروویو از در و دیوارهای فلزی عبور نمی کند اما  از ظروف غذا عبور می کنند تا توسط مولکول های آب در غذا جذب شوند.

بر خلاف اجاق گازهای معمولی، که در آن گرما از خارج از مواد غذایی به سمت مرکز هدایت می شود، در مایکروفرها  امواج رادیویی مایکروویو موجب تحریک مولکول های آب و چربی در تمام مواد غذایی می شوند، اما آنها هیچگونه حرارتی به ظروف نمی دهند. به همین دلیل است که آنها به سرعت کار می کنند (زیرا هیچ انرژی هدر نمی رود).

با این حال، برخی از مایکروفر ها هنگامی که در حالت آماده به کار (standby) قرار می گیرند از انرژی زیادی استفاده می کنند. اگر در مورد بهره وری انرژی نگران هستید، یک مدل با حالت انرژی مطمئن (energy-safe) خریداری کنید. این مدل ها مقدار مصرف انرژی را کاهش می دهند و از توان دستگاه فقط در هنگامی که زمان را تنظیم می کنید استفاده می شود.

مایکروفر معمولی یا مایکروفر مجهز به انتقال گرما

یک مایکروفر معمولی، امواج مایکروویو را از طریق ظروف شیشه ای و پلاستیکی برای طبخ غذا عبور می دهد. مایکروفر مجهز به انتقال گرما، با ترکیب تکنولوژی مایکروفر معمولی و حرارت تابشی و گردش هوای گرم به شما اجازه می دهد غذاهای کبابی، بریان یا برشته را بهتر  طبخ نمایید.

مایکروفر های مجهز به انتقال گرما یک المنت گرمایی و همچنین یک فن برای گردش هوای گرم دارند.  این امر باعث می شود که غذا به صورت بهتر و کامل تری پخته شود.

همچنین سرعت پخت و پز آن ها بسیار بیشتر از مایکروفر های معمولی است. برخی از این مدل مایکروفر ها به همراه یک ظرف برای طبخ استیک و نان ترد (برشته) عرضه می شوند.

یک جایگزین دیگر، گرم کردن با ترکیب اشعه مایکروویو و نور شدید یک لامپ هالوژن کوارتز برای کبابی و برشته کردن غذاست که از این روش عموما در سولاردام ها استفاده می شود.

از آنجایی که مایکروفر های انتقال گرما امکان چندین مدل طبخ غذا را ذر یک دستگاه می دهند باید انتظار پرداخت هزینه خرید بیشتری را داشته باشید.

مکان

اولین چیزی که به هنگام خرید مایکروفر باید در نظر بگیرید، مکانی در آشپزخانه است که می خواهید مایکروفر را در آنجا قرار دهید.

مکان مورد نظر شما یر قیمت مایکروفر، ویژگی ها، نصب و اندازه مایکروفر تاثیر می گذارد. شما سه گزینه اصلی دارید که در ادامه بهترین راهنمای خرید مایکروفر بیشتر در باره آن ها توضیح می دهیم.

اندازه

این که مایکروویوی با اندازه مناسب پیدا کنید که نیازهای غذایی شما را برطرف کند و در فضای مناسب قرار بگیرد موضوع مهمی است.امروزه مایکروفر ها در ابعاد و اندازهای مختلف به بازار نیز عرضه شده است که شما باید قبل از خرید مایکروفر یک محل مناسب را برای آن نیز در نظر بگیرید تا بعد از انتخاب مایکروفر هیچ گونه مشکلی بابت فضای نگهداری آن نداشته باشید.

دقت داشته باشید که مایکروفر های بزرگ قابلیت پخت و پز مواد غذایی بیشتری را نیز در خود دارند.

ابتدا فضایی را که می خواهید مایکروفر را در آنجا قرار دهید اندازه گیری نمایید.  سپس ارتفاع عرض و عمق مایکروفری را که مدنظر دارید اندازه گیری کنید تا از متناسب بودن آن با فضایی که دارید مطمئن شوید.

مسئله بعدی اندازه،  ظرفیت داخلی مایکروفر است. اگر فکر می کنید جز ان دسته از افرادی هستید که از مایکروفر برای پخت و پز کامل وعده های غذایی برای کل خانواده استفاده می کنید، به مایکروفر های بزرگ تر با توان بالا نیاز پیدا می کنید.

یکی از کارهایی برای تخمین ظرفیت داخلی مایکروفر این است که ابعاد بزرگترین ظرفی که می خواهید از آن برای مایکروفر استفاده نمایید را هنگام خرید مایکروفر در نظر بگیرید.

توان مصرفی

توان مصرفی مایکروفر، همان قدرت آن است. به طور کلی، توان مصرفی بالاتر، غذای شما را سریع تر و یکنواخت تر آماده می کند.

قبل از انتخاب مایکروفر باید  با توجه به نیاز خود ببینید چه قدرت واتی را نیاز دارید. قدرت وات مایکروفر ها بین ۶۰۰ تا ۱۴۰۰ وات می باشد که برای پخت مواد غذایی در حجم بالا باید قدرت وات بالا را نیز انتخاب کنید.

به  یاد داشته باشید که هر چه که توان مایکروفر کم تر باشد، مدت زمان طبخ یا گرم کردن آن بیشتر خواهد بود و هر چه که مایکروفرها گران تر و بزرگ تر می شوند، توان مصرفی آن ها نیز بیشتر می شود.

بنابراین، به طور کلی اندازه، توان و قیمت به طور چشم گیری می تواند بر عملکرد پخت و پز مایکروفر تاثیر بگذارد. باید توجه کنید که قدرت توان مایکروفر مصرف برق شما را تحت تاثیر خواهد گذاشت.

توان مصرفی اکثر مایکروفرها بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات است (البته مایکروفرهای با توان بیشتر و کمتر نیز وجو دارد). مایکروفرهای بزرگ حدودا ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ وات، مایکروفرهای متوسط ۸۰۰ تا ۱۰۰۰  و مدل های کوچکتر بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ وات توان ارائه می دهند.

انواع مایکروفر

به طور کلی مایکروفر هایی که در بازار موجود هستند شامل سه نوع می باشند که عبارتند از:

– ساده

– ترکیبی

– گریل

 جایگاه مختلفی  برای مایکروفر در آشپزخانه وجود دارد، جالب است بدانید قیمت مایکروفر به تناسب انتخاب جایگاه آن نیز فرق می کند. داخل دیوار، کابینت و کانتر آشپزخانه محل های مناسبی برای نصب مایکروفر هستند.

مایکروفر هایی که  در دیوار و کابینت  تعبیه می شوند قیمت بیشتری دارند.

بعضی از مدل های جدید مایکروفر ساخته شده است که قیمت بالاتری از مایکروفر های معمولی دارند. آنها دارای یک صفحه داخلی می باشند که ثابت است و مانند مایکروفرهای قدیمی تر نمی چرخد.

این صفحه حرارت را به طور مساوی درون ظرف  انتقال می دهد و مشکلات مایکروفر های چرخان را که شامل برخورد ظرف با ماکروفر در حین چرخیدن و اندازه میزان ظرفاست را دیگر ندارد.

این ویژگی ازجمع شدن ذرات غذا و چربی ها  جلوگیری می کند. ثابت بودن صفحه مایکروفر سبب گران تر بودن آن نسبت به انواع چرخان است.

مایکروفر های ساده

مایکروفر های ساده به مایکروفر های مجزا نیز معروف می باشد. 

این مایکروفر قابلیت زیادی ندارد و معمولا دو دکمه بیشتر ندارد و برای کار های ساده ای مانند گرم کردن غذا، گرم کردن چایی سرد شده و… استفاده می شود.

قیمت این نوع مایکروفر نسبت به سایر مایکرو فر ها بسیار ارزان است و مدل های مختلفی برای انتخاب دارد و تنوع محصولش بالا می باشد. این نوع مایکروفر ها برای مواردی مانند برشته کردن مواد غذایی و کباب کردن کاربرد ندارند.

مایکروفر های گریل

مایکروفر گریل علاوه بر داشتن امکانات مایکروفر معمولی به دلیل داشتن المنت حرارتی کاربرد های دیگری نیز مانند برشته کردن مواد غذایی را نیز دارد.

این مایکروفر برای پختن مواد غذایی هم از امواج مایکروفر و هم از حرارت گریل استفاده می کند همچنین مناسب ترین مایکروفر برای پختن پیتزا نیز می باشد. قیمت این مایکروفر نسبت به مایکروفر های ساده گران تر است.

مایکروفر گریل دارای طبقه ای نزدیک به المنت حرارتی است و غذا در این طبقه به گریل  نزدیک تر می شود و سریع تر نیز پخته می شود.

مایکروفر های گریل انواع و اقسام مختلفی دارند که قبل از خریدن آن بهتر است مدل های مختلف این مایکروفر را در بازار بررسی کنید و مطابق با نیازتان انتخاب نمایید.

مایکروفر ترکیبی

مایکروفر های ترکیبی نسبت به سایر مایکروفر ها  قیمت بالاتر و امکانات بیشتری دارند.

تمام امکاناتی که در مایکروفر های ساده و گریل وجود دارد در این مایکروفر نیز موجود می باشد

اگر قصد دارید برای خرید مایکروفر پول بیشتری را بپردازید بهتر است قبل از خرید مدل های مختلف مایکروفر و امکاناتش را بررسی کنید و متناسب با پول و نیازتان بهترین مایکروفر را خریداری کنید.

مایکروفرهای خانگی در سبک های مختلفی نیز تولید می شوند. به طور کلی سه نوع دسته بندی اصلی برای مایکروفر وجود دارد. مایکروفر رومیزی، مایکروفر بالا اجاقی و مایکروفر کشویی که هر کدام مزایای خاص خود را دارند.

در ادامه مطلب بهترین راهنمای خرید مایکروفر درباره هر یک از انواع مدل های مایکروفر بیشتر توضیح می دهیم.

مایکروفر رومیزی

بهترین راهنمای خرید مایکروفر

مایکروفر رومیزی یا قابل حمل ، رایج ترین نوع مایکروفر در میان مصرف کنندگان برای گرم کردن غذاها، یخ زدایی مواد غذایی، درست کردن پاپ کورن و کارهایی مثل پخت و پز است.

به طور کلی هزینه این مدل مایکروفر و از سایر مدل ها کمتر است و نسبت به دو مدل دیگر بسیار راحت تر نصب می شود. کافی است جای کافی روی پیشخوان آشپزخانه برای قرار دادن مایکروفر رومیزی داشته باشید و دوشاخه آن را به پریز وصل کنید تا بتوانید از آن استفاده نمایید.

برخی از مدل های مایکروفر رومیزی کیت هایی را به همراه دارند که به شما اجازه می دهند آن را روی کابینت طوری نصب کنید که مدام جابه جا نشوند.

بزرگترین مسئله مایکروفر رومیزی، فضای مورد نیاز برای قرار دادن آن است. اگر آشپزخانه شما کوچک است و محدودیت فضا دارید می توانید از مدل های کوچک تر مایکروفر های رومیزی استفاده نمایید.

اگر هیچ فضای مناسبی برای قرار دادن مایکروفر رومیزی ندارید، مدل های دیگر مایکروفر را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید:همه چیز درباره پخت و پز با فر

مایکروفر توکار یا کشویی

بهترین راهنمای خرید مایکروفر

مایکروفر های توکار یا کشویی که در داخل کابینت های سفارشی و یا دیوار تعبیه می شوند، نسبتا جدید بوده و گرانترین نوع مایکروفر هستند که نصب آن ها نیاز به تخصص لازم دارد.

مایکروفر بالا اجاقی

بهترین راهنمای خرید مایکروفر

این مدل مایکروفر که بالای اجاق گاز نصب می شود، و از نظر مصرف کنندگان در رتبه دوم محبوبیت قرار دارند.

مایکروفر های بالا اجاقی برای خانه هایی که فضای پیشخوان آشپزخانه آن ها  برای قرار دادن مایکروفر رومیزی کافی نیست و تعداد کابینت های موجود ذر آشپزخانه نیز کم هست، مناسب هستند.

مایکروفر های بالا اجاقی دارای سیستم های تهویه چند سرعته هستند که در محل هود آشپزخانه قرار می گیرند و در واقع عملکردی مشابه هود آشپزخانه نیز دارند. بعلاوه در زیر مایکروفرهای بالا اجاقی چراغ هایی برای روشن کردن محدوده اجاق گاز تعبیه شده است.

از آنجایی که مدل های بالااجاقی نیاز به فضای زیادی در بالای اجاق گاز شما دارند، ممکن است قبل از نصب مجبور شوید یکی از کابینت ها را بردارید. معمولا این مدل مایکروفر ها برای جایگزینی مدل قبلی و یا هنگام تعمیر آشپزخانه خریداری می شوند.

بیشتر بخوانید: با محصولات داتیس بیشتر آشنا شویم

ویژگی ها و امکانات

قیمت مایکروفر اگر برایتان اهمیت زیادی دارد پس باید توجه داشته باشید که مدل های رومیزی یا همان معمولی نسبت به مدل های توکار بسیار ارزان تر می باشد و برای نصب آنها هیچ گونه هزینه اضافی نباید پرداخت کنید زیرا بعد از خرید مایکروفر به سادگی می توانید دستگاه را در هر نقطه ای از منزل یا محل کارتان به صورت دلخواه خود نیز قرار دهید. اما برای مایکروفر های توکار باید یک محل مناسب نیز در نظر بگیرید و برای نصب آنها کمی باید هزینه نمایید.

مایکروفر ارزان قیمت

قیمت مایکروویو ها معمولا به تناسب امکانات آن فرق می کند هر چقدر مایکروفر امکانات کم تری داشته باشد قیمت آن نیز پایین ترخواهد بود.

در حال حاضر مایکروفر های  ارزان تر بسیار ساده هستند،امکانات اندکی دارند و تنها دو دکمه برای تنظیمات آنها وجود دارد و کار کردن با آن بسیار ساده است.

اگر قصد خرید این مدل مایکروفر ها را دارید به اندازه آن توجه کنید چون ممکن است ظرف هایتان درون مایکروفر جا نشود.

مایکروفر های ساده فقط برای گرم کردن و آب کردن یخ مناسب هستند و کاربرد های زیادی ندارند اما قیمت آن مناسب است و فضای زیادی نیز اشغال نمی کنند و برای خانه های کوچک و نقلی گزینه مناسبی می باشند.

مایکروفر گران قیمت

 هر چقدر که قیمت مایکروفر بالاتر شود کیفیت و امکانات آن نیز بالاتر می شود،البته مایکروفر هایی که دارای قیمت متوسط هستند امکانات بیشتری نسبت به مایکروفر های ارزان دارند و قابلیت گریل کردن مواد را نیز دارند. این نوع مایکروفر ها دارای دربی هستند که به سمت پایین باز می شود و بیرون آوردن ظرف های خیلی داغ را آسان کرده است.

مایکروفر های دیواری از گران ترین مدل های مایکروفر می باشند. اگر هنگام خرید مایکروفر پول بیشتری بپردازید می توانید مایکروفر های را بخرید که می توانند حتی مواد غذایی را به حدی که قابل خوردن باشد نیز سرد کند.

سینی شیشه ای چرخان

برای اطمینان از پخت یکسان تمام غذای خود، لازم است یک سینی شیشه ای چرخان درون مایکروفر داشته باشید؛ چرا که در غیر این صورت باید چندین بار مایکروویو را متوقف نمایید و غذا را با دست بچرخانید.

بیشتر مایکروفر های بزرگ و متوسط دارای سینی، قابل جا به جا شدن هستند. برخی از مدل های جدید نیز دارای سینی مستطیلی هستند که به عقب و جلو حرکت می کنند.

قفل های داخلی

این ویژگی ایمنی به راحتی دیده نمی شود اما تضمین می کند که در صورت باز شدن درب مایکروفر یا نیمه باز ماندن آن، دستگاه کار نمی کند. اکثر مایکروفر ها دارای دو قفل هستند. حتی برخی از آن ها سه قفل دارند تا اگر یکی از قفل ها کار نکرد قفل پشتیبان عمل کند.

کنترل های توان متغیر

شما همیشه نیاز به استفاده از توان کامل مایکروفر خود ندارید. کنترل توان متغیر به شما اجازه می دهد که سطح تنظیمات را تغییر دهید. برای مثال می توانید مواد غذایی را با ۵۰ درصد توان دستگاه بپزید و یا با ۳۰ درصد توان یخ زدایی نمایید.

قفل کودک

درب های مجهز به قفل کودک مخصوصا در مایکروفر های انتقال گرما بسیار مهم هستند. چراکه ظرف غذا هنگام خارج کردن از دستگاه ممکن است خیلی داغ باشد. قفل کودک می تواند با یک دکمه قفل یا ازاد شود.

سنسور های اتوماتیک

این تکنولوژی جدید می تواند هنگامی که غذا به اندازه کافی پخته شد، با اندازه گیری میزان رطوبت موجود در مایکروفر شما را مطلع سازد.

شما مجبور نیستید تایمر را تنظیم کنید. مایکروفر به صورت خودکار خاموش می شود. اکثر تولیدکنندگان، در حال اضافه کردن سنسور های اتوماتیک به مدل های مختلف خود (که سنسور ندارند) هستند.

تنظیمات پیش فرض

بسیاری از مایکروفر ها با برنامه های پخت و پز از پیش تعبیه شده عرضه می شوند، بنابراین شما فقط باید یک دکمه را فشار دهید تا به صورت خودکار غذای خود را طبخ نمایید. 

این ویژگی می تواند برای گرم کردن غذاهای روزانه شما در مایکروفر مفید باشد. از برنامه های پیش فرض رایج دیگر می توان به پخت سیب زمینی، پیتزا، گرم کردن غذای یخ زده و … اشاره کرد.

کباب کردن

تولید کنندگان مایکروفر به طور مداوم در حال افزایش امکانات و ویژگی های مایکروفر ها هستند به طوری که می خواهند آنچه را که ما در اجاق گازهای کامل می بینیم را پیاده سازی کنند، مانند کباب کردن جوجه. این یک ویژگی خوب برای پایان دادن به قرار دادن ظروف روی حرارت مستقیم است.

نتیجه گیری  برای بهترین راهنمای خرید مایکروفر

در مجموع سه طراحی اصلی برای مایکروفر در نظر گرفته شده است که هنگام خرید مایکروفر حتما باید به انها نیز توجه کنید.

  • مایکروفر توکار: این مدل مایکروفر ها به گونه ای طراحی شده اند که در داخل کابینت جا سازی می شود.
  • مایکروفر معمولی : همان مایکروفر های معمولی که می توانید به صورت  رومیزی از آنها نیز استفاده کنید و به صورت دلخواه در هر نقطه ای از آشپزخانه آن را نیز نگهداری کنید.
  • فر گازی : نوع دیگر از مایکروفر ها می باشد که در روی فر موجود یا فر آشپزخانه نیز نصب می شوند که البته خرید آنها پیشنهاد نمی شود.

قابلیت های مایکروفر

معمولی ترین مایکروفر ها حتما باید قادر به پختن غذا، یخ زدایی، گرم کردن غذایی یخچال باشد پس مطمن شوید که هنگام خرید مایکروفر این عملکرد های ابتدایی در مدل انتخابی شما یافت شود.

با توجه به توضیحاتی که برای خرید بهترین مدل مایکروفر در این بخش از مطلب بهترین راهنمای خرید مایکروفر بیان کردیم، از جمله برخی از مارک های خوب مایکروفرایرانی، می توان به مایکروفر های زیبا و با کیفیت داتیس اشاره کرد.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email