بررسی علل صدای زیاد هود آشپزخانه و راه هایی برای رفع اشکال آن

در این مقاله  به بررسی دلایل صدای زیاد هود خواهیم پرداخت. بروز این اشکال در هود باعث می شود تا علاوه بر  منتشر شدن صدای بسیار آزار دهنده در فضا، عملکرد دستگاه نیز کیفیت قابل قبولی نداشته باشد. به طور کلی صدای زیاد هود می تواند علامتی باشد برای رفع مناسب ایراد هود.  کاربران با مطالعه این مقاله می توانند به علت مواردی که سبب می شود، موتور هود صدا بدهد و دیگر دلایل سر و صدای زیاد هود، پی ببرند. همچنین در صورت بروز این مشکل بتوانند به تعمیر صدای زیاد هود بپردازند.

با ما همراه باشید تا به طور جزئی در مورد دلایلی که سبب می شود، موتور هود صدا بدهد و صداهای غیرعادی هود آشنا شوید.

بررسی علل صدای زیاد هود آشپزخانه:

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید هود ایرانی

چرا هود صدا می دهد؟

هود دستگاه تهویه کننده هوا در آشپزخانه است که بالای اجاق گاز نصب می شود. هود آشپزخانه دود، رطوبت و ذرات معلق را به سمت خود هدایت می کند تا فضای آشپزخانه را تهویه شود. اما گاهی با روشن کردن آن، متوجه صداهای زیاد هود و لرزش های شدیدش می شویم، در حدی که سبب آزار اعضای خانواده می شود. بنابراین ترجیح بر خاموش شدن آن است. البته وجود سر و صدای زیاد هود و صدا دادن موتور هود، از اشکالات رایجی است که برای هود ها به وجود می آید. دلایل صدای زیاد هود عبارتند از:

♦ خراب بودن موتور هود و علت صدای زیاد هود آشپزخانه

از رایج ترین دلایل آن می توان به خراب بودن پروانه و یا فرسوده بودن موتور اشاره کرد. خراب بودن موتور سبب شده تا موتور هود صدای زیادی بدهد. اگر موتور هود صدای عجیب و زیادی تولید کرد و یا لرزش های شدیدی داشت. باید به این نکته پی ببرید که موتور هود برای راه اندازی فن یا پروانه به مشکل روبه رو شده است. زیرا موتور در حال تلاش برای چرخاندن فن یا پروانه است، اما فن یا پروانه تکان نمی خورند. در این شرایط، فشار زیادی روی موتور وارد می شود، و صدای زیادی تولید می شود. در این حالت ممکن موتور هود آشپزخانه بسوزد.

♦ لرزش و صدای غیر عادی هود به دلیل ایراد یا شل بودن قطعات هود

 گاهی اوقات دلیل لرزش و صدای عجیب  هود می تواند شل شدن اجزای آن باشد. همانطور که می دانید وجود صدای آرام و پیوسته هنگام کار کردن هود، طبیعی است. ولی در صورتی که لرزش یا هر گونه صدای غیر عادی از هود پخش شد، باید اجزا داخلی را بررسی کنید.

برای بررسی اجزای داخلی هود ابتدا درپوش را بردارید. سپس فن و دیگر قطعات را بررسی کنید که شل نشده باشند و یا دچار شکستگی و دفرمه شدن نشده نباشند. در صورتی که اتصالات قطعات هود آشپزخانه شل شده باشد، باید در جای درست خود قرار بگیرند. با کمک  یک پیچ گوشتی به راحتی می توانید اجزایی که اتصالاتش باز شده است، را در جای خود محکم کنید. بعد با دقت قطعات را در جای خود قرار داده و در پوش را ببندید. اگر مشکل مربوط به شل شدن اجزا هود باشد، مشکل برطرف خواهد شد.

♦ دفرمه شدن پروانه هود آشپزخانه دلیل دیگر صدای زیاد هود

خراب شدن یا شکستگی پروانه یکی دیگر از دلایل سر و صدای زیاد هود می باشد. با توجه به اینکه، موتور هود با چرخاندن فن یا پروانه سبب می شود تا هود، مکندگی خود را داشته باشد. از این رو شکستگی فن یا پروانه باعث می شود تا هنگام چرخش صدای بسیار بدی را ایجاد کند. گیر کردن پروانه نیز علت دیگری است که سبب می شود هود آشپزخانه صدای بدی بدهد.

در این حالت تعویض پروانه برای رفع مشکل صدای زیاد هود توصیه می گردد.

بیشتر بخوانید: جدیدترین مدل های هود داتیس

کثیف بودن بیش از حد فیلتر هوا علت صدای زیاد هود:

فیلتر کثبف هود هم باعث صدای زیاد هود می شود. زیرا موتور باید با قدرت بیشتری، مکش لازم را ایجاد کند، تا بتواند هوا را از بین ذرات کثیف و چربی های رسوب کرده، مکش نماید.

از این روکارکرد هود با قدرت بیشتر، سبب افزایش کارکرد موتور هود و در نتیجه صدای غیر عادی می شود. بنا بر این تمیز نگهداشتن هود  و بخصوص فیلترهای آن بیشتر دقت کنید.

خراب بودن گیریپاژ موتور و دلیل صدای عجیب هود:

از دیگر مواردی که باعث صدای عجیب و جیغ مانندی در هود می شود، خراب بودن گیریپاژ موتور هود آشپزخانه می باشد. در این حالت فورا هود را خاموش کرده و به خدمات پس از فروش هودتان تماس بگیرید.

مساحت آشپزخانه:

کوچک بودن فضای آشپزخانه ممکن است سبب شود تا صدای هود برای شما غیر عادی جلوه کند و صدای کارکردن موتور در کل فضای آشپزخانه پخش شود.

سایر دلایل صدای زیاد هود که کمتر اتفاق می افتد:

  •  خراب بودن لامپ هود نیز می تواند  گاهی باعث بروز سر و صدا در آن شود. بنابراین خرابی لامپ را نیز باید چک کنید.
  • همچنین خرابی حسگر هود نیز می تواند دلیل ایجاد صدای زیاد در آن باشد. این قطعه را نیز باید مورد ارزیابی قرار دهید.
  • کلید تنظیم کننده دور موتور هود را هم چک کنید تا به درستی تنظیم شده باشد.

نهایتا توصیه می کنیم  در انتخاب و خرید هود بیشتر دقت کنید. سعی کنید از برندهای ایرانی معتبر که دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند، هود تان رانتخاب کنید. همچنین در نگهداری هود آشپزخانه خود  و نظافت آن بیشتر دقت کنید و به محض شنیدن هر صدای ناهنجاری از هود، فورا آن را خاموش کنید. با مطالعه بیشتر به رفع آن بپردازید. 

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email