بررسی دلایل روشن نشدن شعله اجاق گاز

علت روشن نشدن شعله اجاق گاز چیست؟

روشن نشدن شعله اجاق گاز علت های متفاوتی دارد.  خوشبختانه شما می توانید در بیشتر اوقات خودتان نسبت به حل آن اقدام نمایید و نیازی به افراد متخصص در این زمینه نیست.در تمامی انواع اجاق گازها باید بتوان آتش را برای آشپزی شعله ور ساخت. در برخی موارد، این مسئله با مشکل مواجه می شود. 

با گروه صنعتی و تولیدی داتیس همراه باشید تا راه حل های ساده در این رابطه را به شما آموزش دهیم.

روشن نشدن اجاق گاز

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع فر آشپز خانه

مشکل: مسدود شدن با باقی مانده های مواد غذایی

تجمع چربی و یا وجود تکه های خوراکی، یکی از رایج ترین علل روشن نشدن شعله اجاق گاز و مسدود نمودن جریان گاز به شمار می رود.

راه حل:

اول توری که بر روی شعله مشکل دار قرار دارد را بردارید. سپس کلاهک آن را از جایش خارج کنید. با پایه مهم و موم شده شعله نیز همین کار را انجام دهید. ممکن است نیاز باشد چند پیچ را باز کنید.

محل را با استفاده از حوله گرم و نم دار تمیز کنید. پایه شعله را در سرکه یا آب گرم خیس کرده و هر گونه چربی را با استفاده از مسواک و برس پاک نمایید. در آخر، توسط خلال دندان و یا جریان هوا، سوراخ های شعله را تمیز کنید.

وسایلی که برداشته اید را سر جایش قرار دهید. احتمالا مشکل شما برطرف شده و گاز روشن خواهد شد. اگر مسئله همچنان پابرجا بود، ممکن است پیچ خوردگی در منبع گاز و یا معضلی بزرگتر وجود داشته باشد. در این گونه موارد، تماس با یک تعمیرکار مجرب توصیه می گردد.

بیشتر بخوانید: عوامل تعیین کننده قیمت اجاق گاز

وجود نشتی و اتصال نامناسب در اجاق گاز

وجود نشتی و اتصال نامناسب در اجاق گاز نیز یکی از دلایل شایع در روشن نشدن شعله اجاق گاز است . به دلیل آن که اجزای قابل جا به جایی زیادی در بالای اجاق وجود ندارد، احتمال دارد در جریان ها نشتی و اتصال نامناسب رخ دهد؛ به خصوص هنگام نصب یا تمیز کردن. اگر سیم هایی که شعله را به ماژول کنترل (فندک) متصل می کنند ارتباط درستی نداشته باشند، جرقه لازم برای روشن شدن شعله ایجاد نخواهد شد.

علت روشن نشدن اجاق گاز

راه حل:

در قدم اول، دوشاخه اجاق را از پریز درآورید تا جریان برق قطع شود. شبکه آهنی و کلاهک شعله مشکل دار را بردارید. پایه مهر و موم شده شعله را برداشته و به دنبال سیم های قطع شده و مشکل دار بگردید. آن ها را تعمیر نموده و جریان را برقرار سازید. پایه و دیگر اجزا را سر جایشان قرار داده، برق دستگاه را وصل کنید و دوباره اجاق را امتحان نمایید.

مشکل: خرابی فندک

اگر تمام کارهایی که در بالا به آن ها اشاره نمودیم را انجام داده اید و مشکل روشن نشدن شعله اجاق گاز همچنان پا بر جاست، ممکن است فندک گاز دچار مشکل شده باشد. یک راه ساده برای این که بفهمیم فندک نیاز به تعویض دارد یا خیر، این است که چراغ ها را خاموش کرده دستگیره آن را بچرخانیم.

اگر جرقه به جای آبی روشن، نارنجی یا زرد رنگ بود، شما نیاز به تعویض فندک خواهید داشت.

راه حل:

گاز و برق اجاق را قطع کنید، کلاهک شعله را بردارید و با استفاده از پیچ گوشتی، پایه را جدا کنید. اتصال سیم هایی که از درون فندک بیرون آمده اند را قطع سازید.

فندک ها معمولا از سیستم هایی ساده برای قطع شدن استفاده می کنند، بنابراین شما نیازی به بریدن و یا جدا ساختن سیم ها نخواهد داشت. مدل اجاق خود را برای تهیه فندک مناسب چک کنید. بعد از جایگزینی با فندک جدید، نسبت به قرار دادن دوباره تجهیزات اقدام نموده و بار دیگر کارکرد درست آن را مورد بررسی قرار دهید.

اگر مشکل روشن نشدن شعله اجاق گاز شما با این راه ها برطرف نشد، احتمالا جایگزینی سوییچ فندک و یا ماژول کنترل آن می تواند مشکل را برطرف نماید. در غیر این صورت، با تعمیرکاری حرفه ای و مجرب تماس بگیرید.

اگراز لحاظ کیفیت، زیبایی، کارایی، قیمت و… به دنبال اجاق گاز مناسب هستید ، ما به شما پیشنهاد می کنیم قبل از خرید اجاق گاز از نمایشگاه اینترنتی محصولات داتیس که شامل انواع متنوع اجاق گاز های شیشه ای ، استیل  و محصولات ست و هم خانواده از جمله فر، هود و سینک داتیس است؛ دیدن فرمایید.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email