ایده های نورپردازی آشپزخانه های مدرن

نورپردازی آشپزخانه های مدرن با نورپردازی های دیگر کمی تفاوت دارد. زیرا آشپزخانه، ارتباط بیشتری با فضای کلی خانه شما دارد. با نورپردازی مناسب برای آشپزخانه های مدرن می توانید در خانه خود حس بهتری داشته باشید. آشپزخانه ی پر نور، باعث خطای دید در ذهن بیننده می شود و فضای عمومی آشپزخانه را بزرگتر از آنچه که هست نشان می دهد. آشپرخانه قلب خانه و مرکز زندگی خانوادگی محسوب می شود که می توان از این فضا برای صرف غذا، آرام گرفتن، و انجام تکالیف مدرسه و دیگر کارها استفاده کرد، بنابراین در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه، نورپردازی اهمیت فراوانی دارد. 

لوستر آشپزخانه مدرن، تنها منبع نوری آن نیست. بلکه نور، از اطراف و با وسایل گوناگون در فضا ایجاد می شود. همیشه لازم نیست روشنایی از سقف و فضاهای بالایی ایجاد شود. نورپردازی حتی می تواند از زیر کابینت ها انجام شود. لوستر های آویز بلند، می توانند برای روی میز ناهار خوری و یا اپن آشپزخانه ایده مناسبی باشد. همچنین چراغ های هالوژن هم گزینه خوبی برای نمایش وسایل دکوراتیو و دکوری های آشپزخانه باشند. در آشپزخانه های امروزی، بر خلاف گذشته قسمت اعظم کار بر روی سطح کابینت ها و در کنار اجاق گاز، شیر آب و سینک ظرفشویی انجام می شود، که در اکثر آشپزخانه ها همگی در کنار دیوار قرار دارند.

بیشتر بخوانید: بهترین مارک فر توکار برقی ایرانی چه ویژگی هایی دارد؟

نورپردازی آشپزخانه های مدرن:

نورپردازی قسمت جزیره در آشپزخانه

اگر برای آماده سازی غذا و یا دیگر کارها از قسمت جزیره آشپزخانه استفاده می کنید، نورپردازی شما باید مناسب باشد. با به کارگیری نورهای پایین تاب می توانید جزیره ی مرکزی آشپزخانه را نورپردازی کنید، یا اینکه شما می توانید با استفاده از آویزها، نمای زیبایی در این قسمت ایجاد کنید و نورپردازی موردی را به اجرا در آورید. با آویختن یک قفسه ی معلق بالای جزیره و نصب ظروف بر روی آن و ضمیمه کردن منابع نقطه ای کوچک درون آنها نورپردازی قطره ای خلق کنید.

نورپردازی بالای سینک ظرفشویی آشپزخانه

برای نورپردازی قسمت سینک ظرفشویی، چراغ های مناسبی را در قسمت بالای سینک ظرفشویی نصب نمایید. مسلما در طول روز و با وجود نور طبیعی که از پنجره ها وارد می شود، در هنگام ظرف شستن به روشنایی زیادی نیاز ندارید، اما فراموش نکنید که خیلی از فعالیت ها در آشپزخانه در شب انجام می شوند و بخش مهمی از این نورپردازی تاثیر خود را آن زمان نشان می دهد. بنابراین بهتر است از چند نور نقطه ای یا چرغ آویز کوچک در بالای سینک استفاده نمایید و توجه داشته باشید که خیلی شدت زیادی نداشته باشند.

نورپردازی سطح اجاق گاز:

نور کافی برای سطح اجاق گاز، در آشپزخانه هایی که دارای هود در بالای اجاق گاز هستند، به راحتی توسط چراغ هود تأمین می شود. اگر بالای اجاق گاز، هود مجهز به چراغ وجود ندارد باید یک چراغ قابل تنظیم در بالای اجاق گاز نصب شود.

نورپردازی آثار هنری

در خانه های مدرن، فضای آشپزخانه، فضایی جدا از خانه نیست. از این رو می توانید از دیوار های آشپزخانه به عنوان محلی مناسب برای قرار دادن قاب عکس های مختلف و آثار هنری استفاده کنید، اما از نورپردازی آنها غافل نشوید. برای مثال با یک هالوژن ساده می توانید نوری زیبا را بالای دیوار کوب های خود فراهم کرده و آشپزخانه خود را زیبا تر کنید.

درخشش کابینت

کابینت های براق، همراه با یک نورپردازی زیبا می تواند دکوراسیون شما را بارها بهبود ببخشد. نورپردازی آشپزخانه هایی که کابینت هایی براق دارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. براقیت این نوع کابینت ها باعث بازتاب نور محیطی می شوند و از این رو فضای آشپزخانه شما را بزرگتر و زیبا تر نشان می دهند.

نور های زیر کابینت

این نور ها را در قسمتی که کابینت به زمین متصل می شود تعبیه می کنند. این مساله باعث می شود هم در آشپزخانه هایی که دارای کف پوش های براقی مثل سنگ هستند، جنبه بصری مناسبی ایجاد کند و هم در تاریکی شب رفت و آمد در آشپزخانه را بدون روشن کردن چراغ مقدور سازد. نور پردازی لبه زیرین صفحه های کابینت علاوه بر زیبایی بصری باعث می شود، تا به راحتی کشو هایی که زیر آنها قرار دارند را به راحتی در تاریکی ببینید.

نورپردازی کانتر آشپزخانه

از قسمت کانتر برای انجام بیش ترین کارها در آشپزخانه استفاده می شود. کانتر درست روی کابینت قرار دارد، بنابراین برای روشن سازی آن ها، چراغ های زیر کابینتی نصب کنید و از منبع نوری استفاده نمایید که نور را در سطح کانتر آشپزخانه منتشر کند، تا از بازتاب نور جلوگیری به عمل آید. برای روشن شدن داخل کشوها و بهتر دیده شدن داخل کشو، مخصوصا به هنگام شب، بهتر است برای این قسمت نیز چراغ هایی را در نظر بگیرید که با باز کردن درب کشو چراغ روشن و با بستن آن خاموش شود.

بیشتر بخوانید: با محصولات داتیس ( اجاق گاز، فر توکار و …) بیشتر آشنا شویم؟

نکات کلیدی در نورپردازی داخل آشپزخانه

  • بهتر است تمامی ابزار های نورپردازی را توکار انتخاب کنید. درغیر اینصورت چربی حاصل از پخت و پز را به خود می گیرند.
  • به سایه های حاصل از لامپ ها توجه کنید. بهتر است به جای استفاده از دو لامپ بزرگ، چند لامپ کوچک تر را به کار بگیرید، تا سایه های کوچک تر نیز داشته باشد.
  • حتما بالای سینک آشپزخانه منابع نور در نظر بگیرید. فقط توجه کنید که شدت نور آن ها زیاد نباشد.
  • در کنار هود آشپزخانه نیز با اضافه کردن منابع نور، از آشپزی لذت بیشتری ببرید.
  • کفپوش آشپزخانه را روشن و براق انتخاب کنید، تا بازتاب نور بیشتری داشته باشید.
  • اگر آشپزخانه شما نورطبیعی ندارد، بهتر است بدنه کابینت های آشپزخانه را سفید در نظر بگیرید.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

به اشتراک گذاری مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x