اهمیت ترموکوبل در اجاق گاز و کارایی آن در امنیت آشپزخانه

اهمیت ترموکوبل در اجاق گاز و کارایی آن در امنیت آشپزخانه

در این مطلب به اهمیت بسیار بالای ترموکوبل در اجاق گاز خواهیم پرداخت. ترموکوبل اجاق گاز یکی از عظیم ترین تحولات در صنعت تولید اجاق گاز بوده و از مهم ترین فاکتورهای خرید یک اجاق گاز استاندارد است. با ما همراه باشید تا بیشتر با اهمیت ترموکوبل و کارایی این وسیله آشنا شوید.

ترموکوبل اجاق گاز چست و چه کارایی دارد؟

ترموکوبل اجاق گاز چیست؟

در سال های اخیر تولید کنندگان اجاق گازهای استاندارد داخلی مانند اجاق گاز داتیس برای افزایش ایمنی اجاق گازها و اهمیت به سلامتی و امنیت مشتریان خود از قطعه ای به نام ترموکوبل استفاده می کنند. وظیفه ترموکوبل به همراه قطعه دیگری به نام بوبین افزایش ایمنی و  قطع گاز در صورت خاموشی شعله میباشد تا خروج گاز باعث انفجار و آتش سوزی نگردد. بنابراین در صورت سر رفتن غذا و خاموش شدن شعله جريان گاز قطع مي گردد و خطر انتشار گاز وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: آیا می دانید در انتخاب اجاق گاز صفحه ای ایرانی به چه مواردی باید دقت کنید؟

طرز کار ترموکوبل های اجاق گاز:

ترموکوبل قطعه ای است که در کنار سر شعله تعبیه میشود و در تماس مستقیم با شعله است.  ساختمان داخلی آن از آلیاژی ساخته شده که در برابر حرارت بالای ۲۰۰ درجه در حدود چند میلی ولت برق تولید می کند.  به کمک این روش برق به قطعه ای دیگر بر روی شیر به نام بوبین منتقل شده و بوبین را فعال می کند. در صورت خاموش شدن شعله حرارت گاز به ترموکوبل نمی رسد و متقابلاً ولتاژ نیز افت می کند و بوبین غیر فعال شده و مسیر گاز بسته خواهد شد.

اگر از اجاق گازهای دارای ترموکوبل استفاده می کنید، حتما می دانید که باید بعد از روشن شدن گاز مدتی ولوم را به سمت پایین فشار داده و نگه دارید. با این کار بوبین به صورت دستی فعال می شود و هر زمان ترموکوبل داغ شود، ولتاژ لازم برای فعال ماندن بوبین را تامیین می کند. در این حالت اگر دست خود را رها کنید دیگر خاموش نمی شود. 

ترموکوپل تاپ تایم چیست؟

به رده ی ترموکوبل هایی که به جهت ایمنی در مسیر تجهیزات گازسوز  بسیار سریع عمل می کنند، به اصطلاح ترموکوپل تاپ تایم گفته می ‌شود. این نام از نحوه ی عملکرد این نوع از ترموکوپل ها ناشی شده است. زیرا این نوع ترموکوپل نسبت به زمان بسیار حساس می باشد. آن می تواند به محض روشن شدن شعله ی راه گاز را باز کند و به محض خاموش شدن شعله ی راه گاز را ببندد.

این سرعت در عملکرد ترموکوبل تاپ تایم  در اجاق گاز باعث می ‌شود تا فعالیت‌ های اجاق گاز در امنیت و اطمینان بالاتری انجام پذیرد. از این رو در اکثر تولیدات اجاق گاز های امروزی و تقریبا همه تجهیزات استاندارد گاز سوز استفاده از این نوع ترموکوبل به یکی از الزامات اصلی آنها تبدیل شده است.

این ترموکوبل می تواند با قطع سریع مسیر گاز به خوبی خطرات ناشی از استفاده ی تجهیزات گاز سوز بخصوص اجاق گاز را مدیریت کند. در واقع به طور کامل استفاده از این تجهیزات را تحت شرایط عادی قرار بدهد.  

ترموکوپل تاپ تایم چگونه امنیت را تامین می کند؟

برای در ک بهتر از این ویژگی مهم در اجاق گازها، شرایطی را تصور کنید که شعله ی یک اجاق گاز به هر دلیلی مانند وزش باد تند و یا سرریز شدن غذا خاموش شود. در این حالت تداوم باز بودن مسیر گاز می ‌تواند موجب خطرات جدی مانند مسمومیت و حتی انفجار شود.

این اتفاق عادی که ممکن است در هر خانه ای شاهد آن باشیم به راحتی می‌ تواند تبدیل به یک فاجعه گردد.  مجهز شدن سیستم های اجاق گاز امروزی به ترموکوپل تاپ تایم به راحتی می تواند در مدیریت این گونه از حوادث به شکلی خودکار، مسیر خروج گاز را قطع و امنیت لازم را برقرار کند.

بیشتر بخوانید: آموزش نگهداری از اجاق گازهای مختلف

یک راه ساده برای تست:

ساده ترين راه تست ترموکوپل آن است که سر آن را حدود ۲۰ الي ۳۰ ثانیه حرارت داده و بلافاصله انتهای آن را توسط دو سيم رابط به بلندگوي کوچکي متصل نماييم.  در صورت سالم بودن، صدای (تق)ضعيفي از بلند گو شنیده مي شود که نشانه وجود جریان الکتریکی میباشد.

تشخیص خرابی ترموکوبل اجاق گاز:

تقریباً می توان با نگاه کردن به شکل ظاهري ترموکوبل سالم بودن و يا خرابی آن را تشخیص داد. اگر محل اتصال دو فلز سوخته شده باشد و اتصال از هم جدا شده باشد به احتمال زياد ترموکوبل خراب است.  یا ممکن است در انتهای دیگر آن که به بوبين متصل مي شود دو فلز دروني و بيروني ترموکوبل به وسیله واشر عايقي از هم جدا شده باشد. در صورتي که سر فلز دروني کنده شده و يا واشر خراب شده باشد،  دليل بر خرابی آن مي باشد. 

در هر صورت لازم است بدانید اگر به هر دلیلی ترموکوپل خراب شود، روشن ماندن شعله پایداری خود را از دست می دهد. بدین معنا که شعله روشن می شود اما بطور ثابت روشن نمی ماند و سریع خاموش می شود.

یک توصیه مهم برای خرابی ترموکوبل:

باید توجه داشته باشید که برای هر وسیله گازسوزی، ترموکوبل تاپ تایم مخصوص خود آن را طراحی می کنند. به همین جهت برای هر دستگاه گازسوزی باید از همان ترموکوبل مخصوص آن در مواقع خرابی استفاده بشود. چرا که استفاده از ترموکوبل های مشابه می تواند خطرات جدی و غیر قابل پیش بینی به دنبال داشته باشد. از طرفی خرابی ترموکوپل می تواند بسیار خطر آفرین باشد. صحت عملکرد ترموکوبل تاپ تایم در تجهیزات گازسوز در هر زمان و مکانی باید با دقت بررسی شود. 

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email