اطلاعات جالب درباره تاثیر هود بر سلامتی

شاید خیلی از افراد به این مسئله دقت نکرده باشند که عدم استفاده از هود چه تاثیری بر سلامتشان دارد؟  برخی از افراد گمان می‌کنند کار هودهای آشپزخانه، تنها کشیدن بوی غذا و بوهای نامطبوع از فضای آشپزخانه است، حتی گروهی گمان می‌کنند هواکش هود، فضایی جدا از سیستم هواکش منزل است. در حالی که این‌طور نیست و گاهی کارکرد نامناسب هود تاثیر سویی بر کیفیت هوای داخل خانه گذاشته و به دنبال آن سلامت شما را به خطر می اندازد. در این مطلب قصد داریم اطلاعات جالبی درباره تاثیر هود بر سلامتی را بیان کنیم که بی شک نمی دانستید.
هود در آشپزخانه کاربردهای زیادی دارد. مهم‌ترین کار آن کشیدن بو، دود و بخاری است که در هنگام آشپزی بلند می‌شود. به عبارت دیگر، هود با این کار، گاز، رطوبت و چربی معلق در هوا را به بیرون از منزل می‌کشد و میزان رطوبت را در حد مناسبی ثابت نگاه می‌دارد. در عین حال، چربی و رطوبت روی سقف و دیوارها نمی‌نشیند و آشپزخانه برای مدت زمان بیشتری تمیز می‌ماند.

بیشتر بخوانید: چرا هود داتیس بخریم؟

ضرورت استفاده از هود آشپزخانه

 • از بین رفتن ویروس ها، باکتری ها و جلوگیری از شایع شدن بیماری های واگیردار.
 • نابود کردن آلوده کننده های دستگاه های الکتریکی، از قبیل لامپ های فلورسنت و مانیتورها و….
 • تاثیر هود بر سلامتی در ارتباط با تهویه هوا است، که این هوای سالم کمک به مشکلات تنفسی و خروپف کردن در خواب خواهد کرد و خوابی راحت و بدون استرس را به همراه دارد.
 • قابلیت جذب گازهای مضر و سمی که در هوا وجود دارد، از جمله گازهای خطرناکی مثل CO و….
 • تبدیل کردن هوای فضاهای بسته به هوایی سالم و مفرح. از بین بردن بوهای نامطبوع مانند بوی سیگار.
 • از کاهش ضریب هوشی کودکان جلوگیری می شود.
 • برای کسانی که مشکل آلرژی یا آسمی دارند کمک بزرگی است، این تهویه هوا موجب کاهش حملات آنها می شود.
 • جلوگیری از رشد و تکثیر کپک ها و قارچ ها

گازهای آلاینده ناشی از پخت و پز بدون استفاده از هود

در راستای تاثیر هود بر سلامتی، این مطلب قابل ذکر است که، غذا پختن با اجاق گاز، بدون استفاده از هود، افراد را در معرض آلودگی هوا قرار می دهد. این در حالی است که مواجهه افراد این خانواده ها با گاز دی اکسید کربن حدود ۹ درصد است و آنها تا میزان ۵۲ درصد در معرض گاز فرمالدئید قرار می گیرند. این گازها افراد را دچار مشکلات تنفسی می کند و باعث وخیم تر شدن آسم و بیماری های قلبی-عروقی در آنها می شود.
بررسی هایی در جهت اثبات تاثیر هود بر سلامتی، انجام شد. نتایج تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که ۱۲ میلیون فرد ساکن ایالت کالیفرنیا به دلیل غذا پختن با اجاق گاز، بدون استفاده از هود، در معرض میزان بالای گاز دی اکسید نیتروژن قرار دارند و این میزان می تواند تا دهها میلیون فرد دیگر افزایش یابد. از طرف دیگر، بالا رفتن رطوبت شرایط را برای رشد میکروب‌ها، قارچ‌ها و کپک‌ها فراهم کرده و سلامت اعضای خانواده را به خطر می‌اندازد. تاثیر هود بر سلامتی در این بررسی اثبات شد.

اما کپک چیست؟

کپک نوعی قارچ میکروسکوپی است که در مکان های مرطوب رشد می کند. این قارچ ها با پخش کردن هاگ که می تواند خاکستری، سبز، آبی یا قرمز رنگ باشد، تولید مثل می کند. این نوع تولید مثل به گسترش سریع آنها در ظرف چند ساعت منجر می شود. کپک ها در هر جایی که رطوبت بالا ست و تهویه نباشد، رشد می کنند. در بسیاری از موارد، پس از بین بردن منبع کپک، هاگ ها در هوا باقی می ماند. همه کپک ها به ویژه کپک های سیاه، سلامت فرد را به خطر می اندازد. حساسیت به کپک، ممکن است به ژن های فرد بستگی داشته باشد. اگر چه آمار بیماری های مربوط به کپک بالا نیست، اما اغلب اشتباه تشخیص داده می شود.

علایم بیماری های مربوط به کپک:

 • خستگی
 • مشکل در نفس کشیدن
 • اختلالات گوارشی مانند اسهال و استفراغ
 • کم شدن وزن
 • سردرد و لرز
 • برونشیت مزمن
 • ریزش مو
 • جوش های پوستی
 • سرفه های مزمن و سرفه های خونی
 • مشکلات بصری و نابینایی
 • علایم مشابه سرماخوردگی مانند خارش چشم، آب ریزش بینی، گلو درد
 • از دست دادن حس بویایی
 • ناراحتی یا احساس درد عضلات
 • تکرر ادرار و کلیه درد
 • اضطراب و افسردگی

بیشتر بخوانید: جدید ترین مدل های هود داتیس

سینوزیت قارچی

نتایج بررسی ها نشان می دهد که در برخی از موارد یکی از علت های سینوزیت عفونت های قارچی است. در واقع پس از مدت درمان طولانی، اگر بیمار بهبود پیدا نکند، متخصص حلق، گوش و بینی، به عفونت قارچی مشکوک می شود. تشخیص دادن بیماری در مرحله اولیه ضروری است تا درمان لازم شروع شود و از بدتر و خطرناک شدن بیماری پیشگیری شود.

سندروم واکنش مزمن التهابی

این سندروم جدی است، این وضعیت اگر چه حساسیت زا نیست، اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید که این عفونت مزمن سینوس، می تواند سندروم واکنش مزمن التهابی باشد. این بیماری بر اثر قرار گرفتن در معرض سموم زیستی که از طریق ارگانیزم های زنده مانند کپک تولید می شود، به وجود می آید. بدن ما واکنش متفاوتی به سموم زیستی نشان می دهد. در برخی افراد به راحتی سموم زیستی از طریق کبد و کلیه ها تصفیه می شود در حالی که در دیگران چنین نیست.

رطوبت زیاد و آلرژی

رطوبت به طور مستقیم بر مقدار آلرژن ها (مواد حساسیت زا) موثر است. رطوبت زیاد باعث افزایش گردوغبار و قارچ ها می شود و در نتیجه باعث ابتلا به آلرژی می گردد.

رطوبت و درد مفاصل

در راستای تاثیر هود بر سلامتی، هنگامی که رطوبت هوای خانه در اثر پخت و پز زیاد بالا میرود، برخی افراد دچار سردرد و حتی درد مفاصل می گردند. مفاصل دارای گیرنده هایی می باشند که نسبت به تغییرات رطوبت و درد حساس هستند. رطوبت بیش از حد می تواند عروق پا را متورم کند و باعث درد زیادی گردد. بین رطوبت هوا و کم آبی بدن ارتباط مستقیمی وجود دارد، یعنی هر چقدر رطوبت هوا بیشتر شود، کم آبی بدن نیز بیشتر می گردد. از آنجاکه غضروف مفاصل نیاز به مقدار زیادی آب دارند، کم آبی بدن می تواند باعث درد مفاصل گردد. هوای مرطوب باعث ورم بافت ها و افزایش درد آرتروز می گردد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اجاق گاز شیشه ای داتیس

دقت در نصب اجاق گاز:

اجاق گازی که به طرز نادرست نصب شده است، اگر از هود آشپزخانه هم استفاده نکنید، می تواند باعث پخش گازهای خطرناکی مثل مونوکسیدکربن و دی اکسید نیتروژن در خانه شود. مونوکسیدکربن در غلظت کم می تواند باعث خستگی شود. مونوکسیدکربن در غلظت بالا، باعث تهوع، سردرد، سرگیجه و حتی مرگ می شود. دی اکسید نیتروژن باعث مشکلات تنفسی به خصوص در کودکان می شود. اگر شعله اجاق،آبی رنگ است، می توانید از تنظیم بودن مشعل ها مطمئن شوید.

یک توصیه جدی : 

پختن غذا در ظروف تفلون در دمای بسیار بالا ممکن است باعث آزادسازی دودهای سمی گردد. اگر دما بیشتر از ۲۶۰ درجه سانتیگراد باشد و ظرف مورد استفاده تفلون باشد، مواد شیمیایی را پخش می کند. ظروف خود را خیلی داغ نکنید و یا پیش از گرما دادن به این ظروف، آنها را در فر قرار دهید و همیشه موقع پخت غذا، از هود آشپزخانه استفاده کنید. به جای تفلون، بهتر است از ظروف چدنی و یا استیل استفاده کنید.

در آخر:

به غیر از عوارض ناشی از ایجاد کپک در خانه، رطوبت بالای ناشی از پخت غذا، خود می تواند بر سلامتی شما تاثیرگذار باشد. بنابراین از تاثیر هود بر سلامتی غافل نشوید. همچنین همیشه هنگام کار با اجاق گاز، هود یا تهویه آشپزخانه را روشن کنید تا گازهای خطرناک وارد فضای خانه نگردد.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email