آموزش نحوه نگهداری و تمیز کردن توستر

در این مطلب  قصد داریم در رابطه با نحوه نگهداری و تمیز کردن توستر نکاتی را برای کاربران این وسیله کاربردی ارائه دهیم. به طور کلی نظافت و نگهداری از وسایل منزل کاری ضروریست. این کار نه تنها باعث پاکیزگی و نظافت آشپزخانه و حفظ تندرستی شما و خانواده خواهد شد، بلکه برای حفظ امنیت آشپزخانه و منزل اجباری است. مثلا باید بدانید که یک آون توستر چرب، احتمال آتش سوزی در آشپزخانه را بیشتر می کند!

اگر از ابتدا که لوازم نو هستند رعایت پاکیزگی را نمایید چربی ها ماندگار نشده و راحت تر تمیز می شوند. در این صورت کار نظافت شما نیز سخت نخواهد شد. پس با هر بار استفاده از دستگاه، ابتدا سینی زیرین را بیرون کشیده و خورده نان ها را خالی کنید و دستمال بکشید. سپس به درب آن و سطوح داخلی و خارجی برسید.

تمیز کردن توستر

اگر در دستگاه توستر تان نان ، گرم و تست کرده اید، کشیدن یک دستمال نرم و ساده و نمدار می تواند دستگاه را مانند اولش براق و تمیز کند. ولی اگر داخل آن غذای چرب قرار داده و گرم کرده اید، حتما باید ابتدا با حوله کاغذی و سپس با دستمال آغشته به مایع پاک کننده ساده تمیز کنید تا لکه های چرب روی دستگاه پاک شود. باز هم شدیدا ت.صیه می کنیم که پس از هر بار پخت و پز توسترتان را تمیز کنید.

درون تمام آون توسترها یک سینی متحرک و شبکه وجود دارد. شبکه ها باید بعد از قرار دادن غذاهای چرب یکبار شسته شوند. در این صورت دیگر چربی را به خود جذب نمی کند. اگر چربی ها روی شبکه ها باقی بمانند با هر بار استفاده بوی چربی سوخته در فضا پخش می شود. مخصوصا اگر آون توستر شما جوجه گردان داشته باشد تمیز کردن سطح درونی آن اجباری است.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه پیتزا مرغ در توستر

کشیدن پریز از برق قبل از تمیز کردن توستر

به یاد داشته باشید که هر بار خواستید درون و بیرون آون توستر را تمیز کنید حتما دو شاخه آن را از پریز بیرون بکشید و بعد تمیز کنید. هنگامی که می خواهید دو شاخه را به پریز بزنید آون توستر و درون و بیرون آن کاملا خشک باشند.

سطح اتکای آون توستر باید کمی از روی سطح کابینت بالاتر باشد. چنانچه احیانا روی کابینت آب نشت کرد یا آب ریخت دستگاه را از برق بکشید و روی کابینت را خشک کنید. جهت محافظت بهتر است فقط هنگام استفاده، دو شاخه دستگاه را به پریز بزنید و باقی اوقات از دو شاخه به پریز برق متصل نباشد.

تمیز کردن سطوح داخلی توستر 

روی سطوح داخلی فر و آون توستر و تمامی وسایل این چنینی که امکان شستشو وجود ندارد بهتر است از مواد پاک کننده شیمیایی استفاده نشود. چون گرم شدن آون توستر و بخار شدن ذرات پاک کننده ها موجب ایجاد تاثیراتی روی غذاها خواهد شد. برای تمیز کردن سطوح داخلی توستر از یک دستمال نم دار و جوش شیرین استفاده کنید. جدار بیرونی را هم فقط کافیست با شوینده های ساده و دستمال تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین ویژگی های آون توستر داتیس

یکی از شیوه های تمیز کردن آون توستر

یکی از شیوه های تمیز کردن آون توستر این است که می توان یک ظرف آب را داخل آن بگذارید. با روشن کردن آن و حرارت دیدن آب داخل آون توستر شروع به جوشیدن می کند. بخار آب حاصله باعث می شود که تمامی ذرات چربی و لکه های داخل آون توستر  کنده شوند. حال کافیست با یک پارچه تمیز تمامی دیواره های داخلی را دستمال بکشید تا تمامی چربی های زائد و اضافی تمیز شود.

استفاده از آلومینیوم در توستر

چنانچه از اول درون سینی یک لایه کاغذ آلومینیوم یا فویل ضخیم قرار دهید، پس از هر دفعه استفاده کردن می تونید روی فویل را بشویید. بعد خشک کنید تا چندین دفعه و تا وقتی که پاره نشده و نسوخته باشد و پر از چربی نشده باشند، از فویل آن می توانید دوباره استفاده کنید. این عمل موجب می شود تا سینی شما رنگ سوختگی نگیرید و بیشتر عمر کند.

بررسی توستر قبل از روشن کردن

بعد از خرید آون توستر اولین باری که آون توستر را روشن می کنید حواس تان باشد از قبل درون آن چسب چسبیده نشده باشد. حتما قبل از استفاده کاملا بررسی کنید و چنانچه چسبی وجود داشته باشد آن را بکنید. قطعات فوم درون آن و زیر سینی نباید به جا بماند. چنانچه پریز به اجاق گاز نزدیک باشد حواستون باشد سیم داغ نشود و آتش نگیرد.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email