اهمیت مثلث کار در آشپزخانه مدرن

آشپزخانه قلب طلایی خانه محسوب می‌‌شود زیرا تغذیه سالم، صحیح و بهداشتی افراد منزل در داخل آشپزخانه تهیه می‌شود.۳ فعالیت اصلی نگهداری مواد اولیه، پخت و پز و شستشو در این مکان انجام می‌گیرد. این فعالیت‌ها و تجهیزات مربوط به آن که اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال هستند، در آشپزخانه تشکیل مثلثی را می‌دهند که به آن مثلث کار در آشپزخانه گفته می‌شود.

مثلث کار در آشپزخانه یک قانون نیست بلکه یک پیشنهاد خوب و عالی برای داشتن فضایی راحت و اصولی در آشپزخانه است. شکل هندسی غالب در اکثر آشپزخانه‌ها چهارگوش است، اما مثلث کار یک مثلث فرضی بین این چهارگوش‌هاست که به قابلیتی مهم در طراحی آشپزخانه تبدیل شده و باعث بالا رفتن راحتی و کیفیت کار در آن می‌شود.

اهمیت مثلث کار در آشپزخانه

مثلث کار نوعی طراحی مناسب و اصولیست که با ایجاد فضای مناسب برای انجام کارهای مختلف، از اتلاف زمان و انرژی بیهوده در حین انجام کار جلوگیری می‌کند. رفت و آمد‌ها مکرر در حین آماده‌سازی مواد و پخت و پز عامل اصلی تلف شدن زمان و انرژی محسوب می‌شود که در صورت وجود مثلث کار در آشپزخانه، از این اتلاف جلوگیری می‌شود.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون آشپزخانه استاندارد، چگونه است؟

طراحی مثلث کار

یخچال و فضای نگهداری از مواد خشک باید در نزدیکترین مکان به ورودی آشپزخانه باشند. گاز و تجهیزات آشپزی در نزدیکی فضای غذاخوری قرار بگیرند و بهترین جای برای قرارگیری سینک، جایی میان این دو فضای کاربریست. چنین چیدمانی منطقه‌ای مثلثی شکل به نام مثلث کار به وجود می‌آورد.

ابعاد مثلث کار

حداقل طول لازم برای هر ضلع ۱۲۰ سانتی‌متر بیان شده است. طول کمتر از این اندازه باعث نبود فضای کافی برای کار می‌شود. بهترین مثلث کاری باید کمتر از ۶,۴ متر طول داشته باشد و اگر این طول به بالاتر از ۸ متر برسد، نقل مکان از یک فضای کاری به فضای دیگر در آن سخت و نا کارآمد شده و باعث خستگی و اتلاف انرژی می‌گردد.

بیشتر بخوانید:بهترین محل قرار گیری فر توکار در آشپزخانه

چند نکته مهم در طراحی مثلث کار

۱- در هنگام طراحی مثلث کار در آَشپزخانه، دقت نمایید که متناسب با فضای آَشپزخانه فاصله مناسبی بین اجاق گاز و دو راس دیگر مثلث وجود داشته باشد تا از تاثیر گرمایی گاز بر عملکرد یخچال و همچنین لک‌های چربی حاصل از پخت و پز بر ظروف شسته جلوگیری شود.

۲- بهتر است سینک ظرفشویی در محلی قرار گیرد که از تابش نور خورشید و جریان هوای آزاد بهره ببرد. زیرا رطوبت در محل سینک ظرفشویی بالاست و جریان هوای آزاد مانع از ماندگاری رطوبت می‌شود.

۳- اجاق گاز نباید در مجاورت پنجره یا در نقطه مستقیمی از آن قرار گیرد زیرا وزش باد می‌تواند باعث خاموش شدن گاز شود؛ همچنین ممکن است پرده در مجاورت گاز آتش گرفته و مشکلات جدی ایجاد کند.

۴- یخچال به عنوان وسیله‌ای که همه افراد خانواده از آن استفاده می‌کنند، بهتر است که در نزدیکی ورودی آشپزخانه به نحوی قرار گیرد که فضای کافی برای بازکردن در آن، همچنین رفت و آمد وعبور افراد به راحتی وجود داشته باشد.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

به اشتراک گذاری مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x