آشنایی با علل دود زدن اجاق گاز و راه هایی برای رفع آن

آشنایی با علل دود زدن اجاق گاز و راه هایی برای رفع آن

در این مقاله  به علل دود زدن اجاق گاز و راه های برطرف کردن دود کردن اجاق گاز می پردازیم. یکی از پرکاربردترین لوازم  آشپزخانه اجاق گاز است. شعله‌های اجاق  گاز برای پخت و پز غذای روزانه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.  اما گاهی ممکن است این شعله به صورت عادی کار نکند. یکی از مسایلی که برخی از اجاق‌های کهنه و یا حتی نو با آن روبرو هستند، دود زدن آن است؛ مشکلی که بدون شک برای هر آشپزخانه یک دردسر به حساب می‌آید.

علل دود زدن اجاق گاز

علل مختلفی می تواند باعث دود کردن اجاق گاز شود، که برخی از این عوامل با رعایت چند نکته ساده قابل حل می باشد. البته در برخی موارد، ممکن است آسیب به یک قطعه یا اجزای داخلی باعث به وجود آمدن این مشکل شده باشد.

در هر صورت این مورد یک مشکل جدی تلقی می شود و سریعا باید به رفع آن بپردازید. زیرا دود کردن اجاق گاز امری طبیعی نیست و امکان خطرات بالقوه ای را به همراه دارد. از این رو تا آخر این مطلب با ما همراه باشذ تا با علل دود کردن اجاق گاز پی ببرید.

ابتدا بهتر است بدانید که دود کردن اجاق گاز ناشی از بد سوختن گاز است و  دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. البته علت دود زدن اجاق گاز نو و کهنه  با یکدیگر متفاوت است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه اجاق گاز ارزان با کیفیت انتخاب کنیم؟

♦ علت دود زدن اجاق گازهای نو

دود زدن اجاق گازهای نو در ابتدای کار، یک امر طبیعی است. بنابراین با دیدن دود کردن اجاق گاز نو شوکه نشوید، زیرا این امر مربوط به ساخت است. گاهی اوقات شرکت‌های سازنده برای دود کردن اجاق گاز نو یک دوره را در نظر می‌گیرند و آن را به خریدار اعلام می‌کنند. علت دود زدن اجاق گاز نو روغن‌های است که در هنگام ساخت از آن‌ها استفاده می‌شود، پس جای نگرانی نیست. شما  می‌توانید با روشن گذاشتن اجاق بدون اینکه بر روی شعله وسیله‌ای باشد، این دوره را به پایان برسانید. راهکار دیگر هم این است که به دفترچه راهنما یا توصیه های نمایندگی اجاق گاز خود توجه کنید.

♦ دود زدن اجاق گازهای قدیمی

 دود کردن اجاق گازهای قدیمی یا کهنه دلایل متفاوت دیگری دارد. یکی از دلایل آن نحوه استفاده‌ و نگهداری از اجاق گاز است. گاهی اوقات ممکن است که بر روی شعله‌های اجاق، روغن و یا تکه های غذا ریخته باشد. گاهی  نیز پیش می آید شیر بر روی اجاق سر برود. تمام این موارد می‌تواند منجر به دود کردن شعله‌ها شود. در این شرایط، در صورت روشن بودن گاز و یا در موارد استفاده بعدی از آن، اجاق گاز دود می کند.

در صورتی که این اتفاق برای شعله‌های اجاق شما رخ داده است، باید اقدام به تمیز کردن آن کنید تا دود کردن آن برطرف شود.

♦ شستشوی گاز با شوینده های نامناسب، علت دود زدن اجاق گاز

در اکثر مواقع علت دود زدن اجاق گاز رفتار اشتباه ما هنگام استفاده از اجاق گاز است. مثلا یکی از مواردی که منجر به دود کردن شعله‌های اجاق گاز می‌شود، شستشوی اجاق با مواد شیمیایی است. باقی ماندن آثار مواد شیمیایی بر روی شعله‌ها می‌تواند منجر به دود کردن اجاق شود. بنابراین برای رفع این مشکل هنگام استفاده یا تمیز کردن اجاق گاز مراقب باشید. برای تمیز کردن از مواد شوینده مخصوص استفاده کنید.

هنگام نظافت اجاق گاز دقت کنید که تمیز کردن اصولی، چربی ها را می زداید.  همین کار مانع از دود کردن اجاق گاز می شود. اما برای تمیز و درخشان کردن اجاق گاز تان، ابتدا به دفترچه راهنمای اجاق گاز خود مراجعه کنید. باید با نحوه تمیزکردن آن آشنا شوید. بعد از اسپری کردن مواد شوینده برای پیشگیری از دود کردن اجاق گاز، اقدام به خشک کردن نمایید.

بیشتر بخوانید: علل مشکلات یکسره جرقه زدن اجاق گاز و علت جرقه نزدن اجاق گاز رومیزی

مشکلات دیگر در گاز که به دود کردن آن منجر می‌شود

همان‌طور که بالاتر گفته شد، دود کردن اجاق گاز به دلیل بد سوختن گاز در اجاق می باشد. اگر مواردی که در بالا اشاره شد، علت دود زدن اجاق گاز شما نیست، احتمالا مشکلی فنی باعث شده که شعله‌های اجاق دود کنند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

۱. زرد سوختن شعله‌‌های اجاق گاز

یکی از نشانه‌هایی که می‌تواند در نهایت به دود کردن شعله‌های اجاق تبدیل شود، تغییر رنگ شعله‌ها از آبی به زرد است. زرد شدن شعله‌ها نشانه ی بد سوختن گاز است. اجاق گاز برای اینکه انرژی شیمایی گاز را به حرارت تبدیل کند، نیاز به سوخت یا همان گاز و هوا دارد. در صورتی که میزان گاز و هوا استاندارد نباشد، یا اجاق گاز روشن نمی شود. یا شعله به درستی نمی سوزد. در مواردی که شعله زرد رنگ می سوزد، کم بودن میزان اکسیژن یا هوا، سبب این مشکل می شود. دلیل این اتفاق کم بودن هوا در مخلوط است.

برای رفع آن باید کمی صفحه مخلوط کن اجاق گاز خود را باز کنید. در صورتی که نازل گشاد شده است یا فاصله نازل و رابط تنظیم نباشد، باید آن را تعویض کنید. توجه داشته باشید که این امر کاملا تخصصی است.

۲. بالا بودن نسبت گاز به هوا

یکی دیگر از دلایلی که منجر به دود کردن اجاق گاز در هنگام استفاده می‌شود، بالا بودن نسبت گاز به هوای موجود در اجاق است.  با توجه به این که باید میزان گاز و هوا مقدار مشخصی باشد، تا بتوان شعله آبی رنگ و بدون دود داشته باشد. اما در صورتی که اجاق نتواند این میزان را متناسب با هم مخلوط کند، شاهد دود کردن اجاق گاز هستیم. بنا براین اگر میزان گاز بیش از حد میزان استاندارد و بیشتر از هوا باشد، اجاق گاز دود می کند.

برای رفع این مشکل بهترین کاری که می توان انجام داد، این است که کمی میزان فشار ورودی گاز را کم کنید. در اینصورت دود ناشی از زیاد بودن گاز بر طرف می شود.

نتیجه گیری از مقاله علت دود زدن اجاق گاز

نتیجه گیری از مقاله علت دود کردن اجاق گاز و رفع آن به شرح زیر است:

  • استفاده غیر اصولی و نادرست از اجاق گاز مانند کثیف بودن، یا باقی ماندن مواد شوینده از علت هایی است که سبب شده تا اجاق گاز دود کند.
  • موارد فنی اجاق گاز مانند زرد سوختن شعله به دلیل تنظیم نبودن نازل و یا صفحه مخلوط کن نیز از دیگر علت های دود کردن شعله است.
  • در صورت ممکن آنها را رفع عیب کنید.
  • گاهی رفع ایراد برخی از موارد می تواند سخت و نیاز به دانش فنی داشته باشد.
  • در این مواقع بهتر است از روشن کردن هود  آشپزخانه خودداری نمایید.

برای اطلاع از جدیدترین محصولات داتیس از نمایشگاه داتیس دیدن نمائید

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email