چرا نوازش کردن گربه اینقدر لذت‌بخش است !؟

چرا نوازش کردن گربه اینقدر لذت‌بخش است !؟

 

یک راه عالی برای ارتباط برقرار کردن با گربه ها نوازش کردن آن هاست. در واقع پت ها و انسان ها به طور طبیعی به هم جذب می شوند و این جای تعجب ندارد. اگر برای شما هم سوال است و نمی دانید که دلیل علاقه شما یا برخی از انسان ها به تماس فیزیکی با گربه ها چیست در ادامه با ما همراه باشید.

 

بسیاری از مردم با نگهداری گربه در خانه به علت انتقال بیماری و غیربهداشتی بودن مخالف هستند,اما حقیقت چیز دیگری است. شکی نیست که داشتن گربه گرمابخش قلب آدمی است. این مقاله نقش‌های مختلفی که حیوانات بعنوان همنشین و همراه عاطفی و درمانگر بازی می‌کنند و سرانجام اثر مثبتی که آن ها روی تکامل کودکان و افراد کهنسال را دارند مورد بررسی قرار می‌دهد و روی هم رفته این مبحث تاکید فراوانی بر روی پیوند عاطفی بین انسان ها و حیوانات دارد.

با صنعتی شدن سریع جوامع، انسان ها راه هایی را برای رهائی از خستگی های روحی و روانی خود جستجو می‌کنند.

 

از جمله دلایل متداولی که برای داشتن یک حیوان خانگی ذکر شده عبارت است از :

دوست بی ریا،‌ همنشین مهربان، محافظ فدا کار، سرمایه اجتماعی و گاهی هم یادآور یک عزیز از دست رفته.

بیشتر مردم حیوانات خانگی را بعنوان یک عضوی از خانواده پذیرفته اند و این موجودات دوست داشتنی در تمامی اوقات از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

داشتن یک حیوان خانگی می تواند مزایای مثبت زیادی را برای صاحبان آن ها در بر داشته باشد نظیر سلامت روحی و جسمی.

 

سلامت روح و روان با نگهداری حیوانات خانگی

سلامتی روانی متفاوت از بیماری روانی است. حیوانات خانگی روز به روز برای ما حس آرامش روح و روان را فراهم می‌کنند، در کاهش اضطراب کمک می‌کنند و به عنوان شیر اطمینان برای مقابله با استرس به شمار می روند. این حیوانات همچنین به عنوان همنشین و حامی در بالا بردن احساس امنیت نیز کمک می‌کنند.

محققین در یافته‌اند که نوازش کردن گربه ها و سگ ها منجر به کاهش تعداد ضربان قلب و افزایش عمق تنفس می‌شود. به نظر می‌رسد که داشتن یک حیوان خانگی باعث ایجاد خیلی از صفات مثبت در صاحبش می‌شود.

ثابت شده که افراد دارای حیوانات خانگی در مقایسه با دیگران دارای اعتماد به نفس بیشتری هستند، نگهداری از یک حیوان خانگی می تواند به بالا بردن عزت نفس افراد نیز کمک کند.

 

آثار حیوانات خانگی بر روی بچه‌ها

همیشه در قلب‌ بچه‌ها جائی برای حیوانات خانگی وجود دارد. حیوانات ‌آن ها همنشینان و دوستان آن ها هستند. معمولاً داشتن یک حیوان خانگی بازتاب های مثبت بچه‌ها را به همراه دارد. بیشتر بچه‌ها بیان می‌کنند که حیواناتشان را دوست دارند. آن ها معتقدند که حیواناتشان نیز آن ها را دوست دارند .بچه‌های رنجیده اغلب از کنش‌های متقابل با حیوانات خانگی سود می برند آن ها حرف ها و مشکلات خود را با حیواناتشان در میان می گذارند و این راهی برای خالی شدن آن ها از غصه ها و غم هاست.

 

حیوانات خانگی برای سالخوردگان

هنگامی که افراد مسن از مشارکت فعال در کارهای انسانی روزانه کناره‌گیری می‌کنند، حیوانات می‌توانند نقش مهمی را در رفاه حال و بهبودی احساسات آن ها بازی کنند. گزارشات متعددی مربوط به ایجاد خنده، هوشیاری، پاسخ دهی زیاد به درمان و افزایش امید به زندگی ‌در بین این افراد وجود دارد. بعلاوه، در خانواده‌های سنتی و قدیمی حضور یک حیوان خانگی به این معنی‌است که چیزی وجود دارد که هر کس می‌تواند در آن سهیم باشد، وابسته به آن باشد و درباره آن صحبت کند.

 

همانطور که اشاره کردیم نگهداری از این حیوان خانگی فواید زیادی هم برای سلامت جسمی شما دارد. که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 

سلامت قلب

نوازش کردن گربه نه تنها برای این حیوان که برای صاحب او نیز آرامش‌بخش است. نوازش کردن گربه به خاطر ترشح اکسی‌توسین باعث پایین آمدن فشار خون می‌شود. اکسی‌توسین همان هورمونی است که وقتی کسی را در آغوش می‌گیرید ترشح می‌شود.

کاهش فشار خون و استرس ناشی از نوازش گربه می‌تواند منافع زیادی برای شما داشته باشد. مطالعه محققان دانشگاه مینه‌سوتا نشان داده است که صاحبان گربه نسبت به کسانی که حیوان خانگی ندارند،۳۰ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از حمله قلبی قرار دارند.

هم‌نشینی

داشتن یک گربه می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد. مطالعه سال ۱۹۸۰ بر روی بیمارانی که به تازگی از بخش مراقبت‌های ویژه قلب ترخیص شده بودند نشان می‌دهد آنهایی که پس از ترخیص به نگهداری از یک حیوان خانگی مثل گربه پرداختند، در مقایسه با کسانی که حیوان خانگی نداشتند،از شانس بقای بیشتری برخوردار بودند. بر اساس یافته‌های این مطالعه، ۸۲ درصد از بیماران گزارش کردند که داشتن یک حیوان خانگی به آنها احساس بهتری می‌بخشد. ۶۵ درصد از بیماران نیز اذعان داشتند که ترس‌ها و نگرانی‌های خود را با حیوان خانگی خود در میان می‌گذارند.

گربه‌درمانی

کودکان مبتلا به اوتیسم نیز از داشتن یک گربه خانگی سود می‌برند. مطالعه محققان در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد کودکان مبتلا به اوتیسمی که بعد از ۵ سالگی از گربه نگهداری می‌کنند، در مقایسه با آنهایی که گربه ندارند، در شرایط بهتری به سر برده و شانس بیشتری برای کسب سلامتی دارند. از این رو، گربه‌درمانی به عنوان یکی از متدهای موثر برای کودکان اوتیسمی در نظر گرفته می‌شود.

کاهش آلرژی

داشتن یک گربه در خانه به کاهش خطر ابتلای کودکان به مشکلات سلامتی در آینده کمک می‌کند. مطالعه محققان فنلاندی در سال ۲۰۱۲ روی ۳۹۷ کودک تازه متولد شده و ۱ ساله نشان می‌دهد که نگهداری از گربه در سنین پایین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با بیماری‌های تنفسی و خطر ابتلا به آلرژی در سال‌های آتی مبارزه می‌کند.


همچنین بخوانید:

اثرات شگفت‌انگیز نگهداری حیوان خانگی بر سلامتی انسان !


گردآوری و ویرایش: تحریریه داتیس