معرفی گیاهان سایه دوست فضای باز

معرفی گیاهان سایه دوست فضای باز

گل و گیاه سایه پسند به گیاهانی گفته می شود که درمناطق سایه رشدمی کنندونیازبه آفتاب کم دارندوعموما”نیاز به آبیاری کم تا متوسط دارند واشعه آفتاب مستقیم بر روی برگ آنها مضر بوده و باعث سوختگی می شود وبیشترشامل گیاهان باغچه ای وگیاهان رونده را نیز شامل میگردد و جاهای سایه آفتاب تا تمام سایه برای این گیاهان مناسب خواهد بود.

گل و گیاه و درخچه های سایه دوست فضای سبز عبارت است از:

۱-پیچ ساعتی
پیچ ساعاتی گونه‌ای از گیاهان گلدار است که بیشتر در نواحی استوایی آمریکا و آفریقا رشد می‌کند.این گیاه رشد سریع و ساقه‌هایی بلند بالارونده دارد که قلمه گرفتن از آن را آسان می‌کند.[۳] گل ساعتی گیاهی است زینتی از تیره موردیها که دارای بوته‌ای بلند و برگهای‌بیضی شکل متصل بهم و شامل ۵ تقسیم کامل است. گلهای آن درشت و به‌شکل‌ساعت است. رنگ گلها قرمز، ارغوانی، آبی و بنفش می‌باشد. ساقه آن چون به‌درختان مجاور می‌پیچد و بالا می‌رود. از این رو آنرا پیچ ساعتی نیز می‌نامند. میوه‌اش سبز و زرد رنگ است. این گیاه حاوی فلاونوئید و آلکالوئیدهای گروه‌ هارمالا Harmalaواسیدسیانیدریک، در میوهٔ آن اسید سیتریک و نیز دارای پرولین، مالتول و اتل مالتول است.

۲-برگ عبایی
برگ عبائی Aspidistra elatior واز خانواده Liliaceae  میباشد. برگ عبائی گیاهی است بومی چین و ژاپن که داری  ریزوم بوده و بدون ساقه هوایی می باشد. برگهای آن سبز تیره ، براق،پهن و به طول ۳ تا ۵۰ سانتیمتر است. همچنین دمبرگ بلندی دارد که مستقیما از سطح خاک بیرون می آید. ارتفاع بوته در حدود ۳۰ سانتیمتر و گسترش آن به ۵۰ سانتیمتر می رسد. برگ عبائی گلهای ریزی دارد که ارغوانی وفنجانی مانند است و روی سطح خاک و در قسمت تحتانی گیاه، در اواخر تابستان ظاهر میشود و فاقد زیبایی است. عمر این گیاه زیاد است و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اطاق می ماند.

۳-تاکسوس
سرخدار درختی سوزنی برگ است از تیره سرخداریان( taxaceae) که بومی غرب، مرکز و جنوب اروپا ، شمال غربی آفریقا ، جنب غربی آسیا و شمال ایران میباشد.
این گونه در جنگل‌های شمال از بلندی‌های افرا تخته گرگان – پونه‌آرام گرگان، جنگل‌های نهارخوران تا جنگل‌های سوادکوه و در دره‌ها و پرتگاه‌های گیلان، مازندران و گرگان همراه با سایر گونه‌های جنگلی یافت می‌شود.
سرخدار درختی کمیاب است که به این دلیل آن را سرخدار می نامند که چوب و میوه ای سرخ دارد.
تنها در چند جنگل در سرتاسر دنیا می توانید این درخت را بیابید اما آنچه در گلستان می روید واقعا استثناییست.
حتی ضخیمترین سرخدارها در دیگر نقاط دنیا قابل مقایسه با سرخدارهای گلستان نیستند.
نام‌های محلی آن در مازندارن و گرگان «سرخدار، سرخه‌دار و سخدار» است. در علی‌آباد کتول «سوختال» در رودسر و آستارا «سیردار» نامیده می‌شود.

۴-الاگنوس یا سنجد زینتی
درختچه الاگنوس به عنوان یک درخچه زینتی در طراحی فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد.
این درخچه با برگهای زرد وحاشیه های سبز جلوه خاصی به محیط داده و زیبایی محیط را چندین برابر کرده.

۵-ماهونیا
گیاه Mahonia repens  ( ماهونیا) ، گیاهی زینتی از خانواده  Berberidaceae  ( زرشک) بوده که بومی شمال آمریکا میباشد.
این گیاه به وفور در آریزونا ، کالیفرنیا ، نوادا و مکزیکو میروید.
ماهونیا از آنجایی که دارای گلهای زیبا و زرق و برق دار است ، گیاه زینتی محبوبی بشمار می آید و دارای میوه هایی توت مانند نیز میباشد .
این گیاه در برابر بی آبی مقاوم است و به راحتی رشد میکند و مناسب برای کاشت در باغها ، محوطه سازی و کاشت به عنوان گیاه پوششی میباشد.
ماهونیا به صورت خودرو در ارتفاعی بین ۳۰۰ تا ۲۲۰۰ متر میروید.

۶-ابشار طلایی
گل رز آبشار طلایی، گیاهی چندساله از جنس رزا (Rosa) و خانواده Rosaceae معمولا به عنوان رز Lady Banks در جهان شناخته میشود بومی مرکز و غرب چین بیشتر در استان گانسو ، گوئیژو ، هنان ، هوبئی ، جیانگ سو ، سیچوان و یوننانو در کوه ها وارتفاعات ۵۰۰ تا ۲۲۰۰ متر رشد می کند.
گل آبشار طلایی به صورت درختچه ای است و میتواند بیش از ۶ متر بلند شود. بر خلاف بسیاری از گل های سرخ (رز)، این گونه بدون تیغ و خار است هر چند ممکن است برخی از اقسام آن تیغ هایی تا ۵ میلی متر در شاخه های تنومند داشته باشند.

۷-یاس شیروانی

یاس شیروانی را با پشتیبانی قیم و یا چوب بست مناسب می توان عنوان یک بالا رونده بلند و باریک و یا به صورت آویز پرورش داد.

یاسمن گل پامچال پر پشت و یک درختچه همیشه سبز با شاخه های طولانی، بلند و باریک و قوسی شکل است. یاسمن شیروانی بسیار شبیه به یاسمن زمستانی و از خانواده ای نزدیک مرتبط با یاس J.nudiflorum است، اما تحمل سرمای آن کمتر،  اندازه اش بزرگتر، گل های معطر، و دیر گلده تر از آنهاست است

۸-درختچه بوداغ

درختچه ای است خزان پذیر و خوش بنیه با ارتفاع بلندی ۴ متر

مشخصات برگ : پهن ، لوبدار و سبز رنگ که در پاییز قرمز و زرد رنگ می شود

مشخصات میوه : کروی زرد و قرمز رنگ که در فصل پاییز دیده می شود

مشخصات گل : سفید رنگ در مجتمع گل آذین دیهیم که در اوایل بهار ظاهرمی شود

حداقل دمای مورد تحمل :  ۱۵-  درجه سانتیگراد

مکان رشد :   آفتابی یا نیم سایه

ازدیاد گیاه :   قلمه چوب نرم در فصل تابستان و یا کاشت بذر در پاییز

کاربرد :  کاشت به عنوان تک درخت زینتی

۹-لیروپ
لیروپ گیاهی دائمی با ارتفاع ۴۵ سانتیمتر با برگهای سبز و زرد (ابلق) ،مکان سایه آفتاب و تا دمای صفر درجه را تحمل می کند. گلهای آن که بنفش رنگ هستند در پاییز ظاهر می شوند. ازدیاد از طریق تقسیم بوته و در باغهای صخره ای کاشته می شود.

از بوته لیروپ در طراحی و اجرای فضای سبز اکثرا در حاشه بلوارها استفاده میشود که جلوه خاصی به طراحی شما میدهد

۱۰کاملیا

گیاه کاملیا گل‌رزی (Camellia Japonica) از انواع گیاهان آپارتمانی زیبا با گل‌هایی به رنگ صورتی، قرمز و ارغوانی است که در اواخر تابستان و پائیز ظاهر می‌شوند. بهترین زمان برای کاشت این گیاه فصل بهار و مناسب‌ترین روش از طریق بذر است. آب و هوای معتدل و مرطوب و کناره‌های پنجره نیز از مناسب‌ترین مکان‌ها برای کاشت کاملیا گل‌رزی است.

دمای اتاق باید طوری تنظیم شود که از پنج درجه سانتیگراد کمتر نبوده و از ۲۵ درجه سانتیگراد تجاوز نکند. قراردادن گلدان‌ها در مکان‌های سرد با آب‌وهوای خشک باعث ریزش برگ‌ها و توقف در رشد گیاه می‌شود.

۱۱-پیراکانتا
خاک حاصلخیز باغچه برای این گیاه مناسب است و رشدش به نور بستگی ندارد. پیراکانتا در هر نوع خاکی تا زمانی که غرقاب نشده باشد توانایی رشد دارد ولی برای میوه دادن باید درمقابل نور قرار بگیرد وگر نه مقدار میوه کاهش میابد.

۱۲-ناندینا
گیاه ناندینا  Nandina domestica به خانواده berberidaceae  و جنس Nandina تعلق دارد و بومی نواحی شرقی قاره آسیا از هیمالیا تا ژاپن است. ناندینا بوته ای همیشه سبز است که حداکثر ۲ متر ارتفاع می یابد و ۱.۵ متر نیز بر روی زمین فضا اشغال می‌کند. شاخه های مستقیم و بدون انشعاب آن از سطح زمین رویش می کنند. برگها که البته گاهی خزانپذیر نیز هستند در واقع نوعی برگ مرکب هستند که محور اصلی ۱۰۰-۵۰ سانتیمتر طول دارد و بر روی هر محور تعدادی برچه به طول ۱۱-۴ سانتیمتر طول و ۳-۱.۵ عزض وجود دارد. برگهای جوان که در بهار در می‌آیند صورتی الی قرمز هستند و سپس سبز رنگ می شوند

۱۳-نی خیزران یا بامبو
بامبو(نی خیزران)  خـِیزَران یا بامبو گیاهی است چندساله از تیره گندمیان. خیزران درخت نیست بلکه علفی غول پیکر است. ساقه‌های خیزران در ردیفهای متراکم رشد می‌کند و می‌تواند تا ارتفاع ۴۰ متر (۱۳۰ پا) برسدجنگل‌های خیزران چیندر چین اکثر جنگلهای کم ارتفاع، قرنها پیش از بین رفتند. با این وجود، هنوز جنگلهایی که خیزران در خود دارند سراشیبی تپه‌ها را در غرب کشور می‌‌پوشانند.

۱۴-لگستروم
لگستروم گیاهی زیبا با برگ های سبز و حاشیه زرد میباشد.لگستروم را روی گیاه برگ نو در اواسط اسفند پیوند میزنند.
شکل توپی ک به این گیاه میدهند زیبایی خیره کننده ای به ان میدهد که در طراحی فضای سبز به عنوان تک درخت استفاده میشود

۱۵-برگ نو
برگ نو درختچه یا درختان کوچکی می‌باشند که دارای گونه‌های چندی هستند، همه آن‌ها تقریباً همیشه سبز، برگ‌ها دائمی و برای تهیه پرچین و تزئین باغ‌ها کاربرد دارند. این گیاه در محل‌های آفتابی و سایه آفتاب به خوبی رشد و نمو می‌کند.
این گیاه بومی ژاپن است و اغلب برای تزئین باغ ها و جداسازی بین بخش ها استفاده می شود. برگ ها بیضی شکل و همیشه سبز هستند. گل های سفید و ریز و معطری دارد.
گل‌ها کوچک به رنگ سفید یا مایل به زرد با عطر تند می باشد.

۱۶-نوئل
کاج نوئل درختی است پر رشد و به واسطه ی کریسمس از معروفترین کاج ها میباشد ولی در سالهای اخیر به خاطرتوانایی پایین برای بازیابی سوزن هایش از محبوبتش کم شده در شرایط ایده آل درهرفصل رشد ۳۰سانتی متر رشد میکند تمامی گونه های این درختچه یکپایه میباشند یعنی مخروطهای نر و ماده روی همان درخت ولی شاخه های جدا تشکیل میشود.این گونه ها از مناطق سرد و معتدله نیمکره شمالی از ناحیه قطبی تا ارتفاعات کوهستانی  نواحی معتدله گرم گسترش یافته اند.سوزنها دارای مقطع ۴گوشه هستند وبادوامند و پایک کوتاهی دارند که هنگام سقوط، بر روی شاخه ها باقی می مانند .
کاج نوئل ابی را روی کاج نوئل سبز پیوند می زنند

۱۷-ایلکس
درخت انبوه ایلکس با آن برگ های دندانه دار براق و میوه های سرخ زیبا واقعاً درخت خاصی است؛ خصوصاً زمستان بی برگ و بار با حضور سبز و قرمزش پر شور و حرارت می شود. این درخت با شاخ و برگ انبوهش در باغ و باغچه، چه کنار هم کاشته شوند و چه به صورت پرچینی متراکم هرس و کوتاه شوند و چه تکدرخت خوش نمای باغچه باشد، چه مهمان گلخانه شود فرقی ندارد؛ همه جا خاص و چشم گیر است؛ حتی با میوه های سرخش پرنده ها را به باغچه دعوت می کند.

۱۸-هوستا
برگ های این گیاه پهن و و رگ برگ های فرو رفته آن در رگ پهنک جلوه مواجی به آن می دهد. گل ها کوتاه تر از زنبق رشتی و به رنگ سفید وآبی است. این گیاه به آسانی از طریق تقسیم بوته در اسفند ماه ازدیاد می شود. نسبت به سایه درختان مقاوم است و ازدیاد انبوه ان در ایران هنوز معمول نیست.

۱۹-شمشاد توپی
این گونه بومی ژاپن بوده و ارتفاع آن در طبیعت به ۴ متر هم میرسد. برگهای آن براق چرمی و سبز تیره بوده و به شکل وار تخم مرغی با دندانه های کوتاه در لبه می باشد. گل آزین گرزن آن به طول ۵ سانتی متر و گلهای آن سبز مایل به سفید است و در وسط بهار ظاهر می شود شمشاد رسمی میوه های صورتی ونارنجی دارد. مهمترین مسئله در مورد این نوع شمشاد، نگاه داری آن خارج از آپارتمان در فصل تابستان و دادن کود کافی در زمستان ونگه داری داخل آپارتمان در محل خنک می باشد.

۲۰-اکوبا
آکوبا با نام انگلیسی Japanese Aucuba و نام علمی Aucuba japonica از خانواده Garryaceae ، گیاهی همیشه سبز است که همانگونه که از نام آن مشخص است، این گیاه بومی ژاپن و چین است که در دشتها، جنگلها، کوهها و مناطق مرطوب مانند کنار رودخانه ها و نیز در سایه رشد میکند. این گیاه نه تنها در فضای باز به عنوان گیاه بوته ای، بلکه در گلدان نیز کشت میگردد. برگها ساده یا ابلق است که در حالت ابلق شبیه کرتون بوده و دارای لکه های زرد رنگ میباشد. حاشیه برگها صاف بوده ولی برخی ارقام لبه های برگ کنگره دار است. این گیاه دو پایه دارد یعنی پایه نر و ماده از هم جدا هستند و برای تولید گل باید این دو در کنار هم قرار گیرند. رنگ گلها به رنگ ارغوانی بوده و میوه ها مانند تمشک است که در فصل پاییز تولید میگردند.

۲۱-انواع افرا
افرا بومی شرق آسیا است دارای انواع مختلفی در حدود ۳۰۰ گونه می باشد. و از نظر شکل و اندازه با هم متفاوت هستند. رشد سریعی دارند. تنوع رنگ برگ هایشان از سبز تا قرمز است این برگ ها چند قسمتی و دندانه دار است. زمان خزان پذیری اش زود است و برگ هایش قبل از ریزش نارنجی و قرمز می شوند. گل هایش قبل از باز شدن برگ ها رشد می کنند. میوه هایی قرمز رنگ در تابستان بر روی آن می روید.

۲۲-ابلیا
آبلیا ها رشد سریعی دارند. با سر شاخه های زیبای براق و گلهای کم رنگ مناسب کاشت در حاشیه بوستان ها به جای پرچین است. گلهای صورتی زیبای آبلیا در اواخر تابستان می ریزد ولی کاسیه زیبتی خود را تا مدت ها باقی می گذارند. این گیاه همیشه سبز شاخه های بلند و قوس دار ۲ تا ۳ سال به حد اکثر ارتفاع و پهنای خود خواهد رسید.

۲۳-اماریلیس
(آماریلیس )گیاهی علفی و پیازدار است از خانواده  Amaryllidaceae ( آماریلیداسه )که بومی آفریقای جنوبی میباشد. گل آماریلیس امروزه در اکثر کشورهایی که آب و هوی مدیترانه ای دارند کاشته میشود.
از آنجایی که گل آماریلیس در زمستان گلهای خود را حفظ میکند ، گیاه زینتی محبوبی به شمار می آید.
آماریلیس در کالیفرنیا بسیار مورد توجه میباشد. گونه های وحشی این گیاه در قرن ۱۸ برای اولین بار وارد اروپا شد .
گونه های وحشی آماریلیس دارای گلهای کوچک بوده و تنوع رنگ کمی دارد و از آنها برای پرورش ارقام هیبرید که زیباتر بوده و گل های بزرگتری دارند استفاده میشود.

۲۴-سرخس

سرخس برگ شمشیری یا سرخش بوستون از سری گیاه هایی هستش که میشه در آپارتمان از آنها نگهداری کرد چرا که به نور زیادی نیاز نداره.

اگر به نگهداری از گل ها علاقه مند هستین و در این زمینه تجربه زیادی ندارین گل سرخس برای شروع انتخاب مناسبی میتونه باشه.

برای نگهداری از سرخس در آپارتمان باید یک سری از نکات رو در نظر بگیرین اول اینکه سرخس به رطوبت زیادی نیاز داره، پس اگر این گل برای مدت زیادی خشک بمونه با ریزش برگ ها و خشک شدنش مواجه میشین.

نحوه آبدهی به گیاه سرخس در بهار و اوایل پاییز به صورت یک روز در میون هستش، یعنی به محض اینکه دیدین سطح خاکش داره خشک میشه باید گیاه آبیاری بشه.


۲۵-هورتانسیا یا ادریسی
شرایط محیط رشد:کشت و کار این گیاه به نواحی نسبتاً سرد محدود است. و بهترین درجه حرارت برای تشکیل جوانه های گل حدود ۱۵ درجه سانتیگراد است. از نظر نیاز نوری، بهتریت شرایط برای گلدان های هورتانسیا در خارج از گلخانه، محلی سایه و آفتاب است. بنابراین باید در روزهای گرم تابستان به گیاه تا حدودی سایه داد. ولی در ماه های پاییز باید گلدان ها را در آفتاب کامل قرار داد. تحت این شرایط است که جوانه های گل در پاییز تکامل پیدا می کنند.درجه حرارت شبانه در گلخانه های پرورش هورتانسیا باید حدود ۱۵ درجه سانتیگراد و درجه حرارت روز، ۵ درجه بیشتر از دمای شبانه تنظیم گردد. در این درجه حرارت ها، رشد و نمو گیاه خوب و جوانه های گل تشکیل می شوند.در درجات حرارت بالاتر از ۲۰ درجه و پایین تر از ۱۲ درجه سانتیگراد، تشکیل جوانه های گل کاهش می یابد.در خاک های قلیایی با آلومینیوم قابل جذب بالا، رنگ گل ها آبی شده ولی در خاک های اسیدی و یا خاک هایی فاقد آلومینیوم قابل جذب، رنگ گل ها به رنگ صورتی دیده می شود.

به اشتراک گذاری مطلب