نکات خرید مبل

قبل از خرید مبلمان به این نکات دقت کنید

قبل از خرید مبلمان به این نکات دقت کنید

 

انتخاب مبل برای دکوراسیون منزل شاید به اندازه ای که به نظر می رسد ساده نباشد و چالش هایی را برای انتخاب در بر داشته باشد در واقع مبلمان از گران ترین اقلام دکوراسیون در منزل محسوب می شوند که اگر به درستی انتخاب نشوند علاوه بر خسارات مالی می توانند تاثیر زیادی بر راحتی و آسایش کاربران و همینطور تاثیر منفی بر دکوراسیون داشته باشند. بنابراین لازم است مطمئن شوید که معیارهای انتخاب مبل را برای تناسب با هدف استفاده، سبک دکوراسیون و نیازهایتان مورد توجه قرار می دهید. در ادامه شما را با ۹ نکته مهم که قبل از خرید مبل باید مورد توجه قرار دهید، آشنا می کنیم.

 

۱- ابعاد فضا و اندازه مناسب مبلمان

قبل از خرید مبل لازم است تا تعداد صندلی های مورد نیاز خود را در نظر بگیرید. توجه به این نکته که چند نفر از مبلمان به صورت منظم استفاده خواهند کرد می تواند در انتخاب مبلی که راحتی را تامین کند بسیار اثرگذار باشد. برای مثال اگر فقط برای یک یا دو نفر باشد، می توانید در انتخاب انعطاف پذیر تر باشید، اما اگر برای تعداد بیشتری باشد، ممکن است مبل های L شکل که امکانات بیشتری را در اختیار افراد قرار می دهد برایتان مناسب تر باشد.

از جهت دیگر ابعاد فضای مورد نظر برای قرارگیری مبلمان از نکته های بسیار مهم می باشد کوچکی و بزرگی فضا امکانات و محدودیت هایی را برای کاربران ایجاد می کند که بایستی برای استفاده بهینه از فضا مورد توجه قرار گیرند.برای مثال انتخاب مبل های کم جا و چندمنظوره و یا مبلمانی با ظرافت ببیشتر در آپارتمان های کوچک مناسب تر بوده و راحتی بیشتری برای رفت و آمدها و فعالیت های دیگر ایجاد می کند.

خرید مبلمان

خرید مبل

 

در نتیجه قبل از خرید عجولانه حتما محل قرارگیری مبلمان خود را اندازه گیری کرده و ابعادی که می توانید با در نظر گرفتن رفت و آمدها و دیگر اجزای منزل به مبلمان اختصاص دهید را مورد بررسی قرار دهید سپس در ابعاد مورد نیاز خود به جست و جوی مبلمان بپردازید.


۲- هرگز انتخابی فراتر از توان اقتصادی خود نداشته باشید

اگر بخواهید هزینه بسیاز زیادی که خارج از توان اقتصادی شماست را برای مبلمان صرف کنید، بدون شک انتخاب شما با مشکلاتی همراه خواهد شد. یکی از این مشکلات ممکن است عدم تناسب خرید شما با فضای خالی منزل باشد. چرا که شاید انتخاب یک مبل راحتی شیک و گران قیمت جذاب باشد، اما تصور کنید که تنها دو عدد مبل در یک اتاق بزرگ داشته باشید! قطعا این فضا جو نامطلوبی برای منزل شما ایجاد خواهد کرد.


۳- کیفیت و متریال مناسب

کیفیت از عوامل بسیار مهم در انتخاب مبل می باشد که با بودجه ارتباطی مستقیم دارد. در واقع اگر بودجه کمتری را برای مبلمان با کیفیت پایین تر، صرف کنید بیشتر احتمال دارد که مجبور به جایگزینی مبلمان در چند سال آینده شوید در حالی که ممکن است در زمان خرید به نظر کم هزینه تر باشد،اما در چند سال آینده بیشتر هزینه خواهید کرد.

البته مراقبت مناسب با مبلمان از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اگر مراقبت مناسب صورت نگیرد حتی با کیفیت بالا نیز مبلمان به زودی فرسوده می شوند و نیاز به تعویض خواهند داشت.


۴- رنگ و الگوی مناسب

 

همانطور که ذکر شد اندازه و کیفیت بسیار مهم است و می تواند فضا را تحت تاثیر قرار دهد. اما شاید تاثیری که رنگ و الگوی مبل به وضوح ایجاد می کند بسیار پررنگ تر به نظر برسد و تاثیرات بصری زیادی بر جای گذارد. رنگ ها و الگوهای ساده، رنگهای شاد یا خنثی و استفاده از الگوهای مرسوم یا گاهی طرح ها و الگوهای عجیب و منحصر به فرد انتخاب هایی است که بر اساس سلیقه و سبک می تواند در مبلمان به کار برده شود.


۵- سبک و شکل متناسب

انواع مختلفی از سبک های مبل و شکل های مختلف در حال حاضر در بازار وجود دارد. اگر شما دقیقا نمی دانید که چه مبلی با فضای منزل شما مطابقت دارد می توانید از متخصصان راهنمایی گرفته و یا مقالات اموزشی در این زمینه را مورد مطالعه قرار دهید. به جست جوی تصاویری الهام بخش در دنیای بی انتهای اینترنت بگردید و از آنها برای انتخابی ایده آل و مطابق با سلیقه خود ایده بگیرید. سعی کنید سبک دکوراسیون منزل و مبل انتخابی شما با هم در هماهنگی باشد تا هارمونی را در فضا از بین نبرده و زیبایی را بیشتر نماید.


۶- ایجاد راحتی

در انتخاب مبلمان به ویژه مبلمان راحتی در نشیمن از معیارهای مهم و در اولویت ایجاد راحتی کاربران است و بعد گزینه هایی مانند زیبایی و نکات دیگر در اولویت های بعدی مورد اهمیت قرار می گیرند. در واقع مهم نیست که چقدر خوب به نظر می رسد، چقدر مناسب است یا اینکه با چه قیمت مناسبی می توانید آن را دریافت کنید، اگر برای نشستن راحتی ایجاد نکند قطعا مبلمان مناسبی نخواهد بود به همین دلیل قبل از خرید حتما روی مبل نشسته و برای چند دقیقه میزان راحتی آن را تست نمایید.


 

۷- تم مخصوص خود را طراحی کنید

انتخاب یک تم مناسب می‌تواند کمک زیادی در خرید مبل کند. اگر یک مبلمان خوب را در یک اتاق بدون زمینه مناسب انتخاب کنید، هر چند که ممکن است دوستانتان به خاطر این انتخاب شما را تحسین کنند اما یک مبلمان خوب بدون زمینه مناسب برای منزل مطمئنا از ویژگی‌های بالقوه دکوراسیون کم کرده و اجازه درخشش در این فضا را از مبلمان و دیگر وسایل تزئینی می‌گیرد. پس انتخاب یک زمینه مناسب مثل کلاسیک، مدرن، غربی و… می‌تواند به بهتر دیده شدن وسایل تزئینی شما کمک شایانی کند.

خرید مبلمان

نکات خرید مبل
از طرفی نیز اگر شما برای منزل خود یک تم مناسب انتخاب کنید قطعا در آینده نیز برای انتخاب دکوراسیون مناسب، یک پیش زمینه فکری خواهید داشت و همین موضوع باعث سرعت بخشیدن به انتخاب‌های شما و بهتر شدن آن‌ها خواهد شد. همچنین می‌توانید برای هر اتاق منزل خود یک تم جداگانه طراحی کنید. به طور مثال بسیاری از منازل دارای اتاق‌های مخصوص برای کار، مطالعه و… هستند که می‌توانید چیدمان هر یک از آن‌ها را با یک تم مخصوص انجام دهید. بسیاری از فروشندگان لوازم منزل و به خصوص طراحان دکوراسیون منزل، طرح‌های بسیار ویژه‌ای از قبیل هنرهای آسیایی الهام بخش، مبلمان کلاسیک قرون وسطایی و… را با امکانات به روز ارائه می‌کنند. استفاده از یک تم خاص می‌تواند موجب ایجاد تفاوت چشمگیر بین شما و بقیه شود و همچنین این کار سبب می‌شود تا به عنوان یک فرد با سلیقه ویژه و یکتا در بین تمامی دوستانتان شناخته شوید.

خرید مبلمان


۸- درگیر مدهای گذرا نشوید

مبلمان منزل شما ممکن است برای سال های طولانی در منزل شما بمانند؛ پس چنانچه بخواهید همزمان با مد روز حرکت کنید شاید در نگاه اول خوشایند و جذاب به نظر برسد، اما تصور کنید که پس از مدت کوتاهی این تفکر تغییر کرده و جای خود را به یک مد دیگر بدهد. در اینصورت شما نه تنها با هزینه گزاف انتخاب مبلمان رو به رو می‌شوید، بلکه ممکن است تا مدت‌ها به خاطر انتخاب زودهنگام و عجولانه خود توسط دیگران سرزنش شوید. فراموش نکنید که مبلمان یکی از لوازم بادوام به حساب می‌آید و حتی برخی از فروشندگان مبلمان ضمانت‌های چندین ساله برای دوام و کارکرد محصولات خود ارائه می‌کنند. پس همواره سعی کنید که با انتخابی دقیق و غیراحساسی به یک جمع‌بندی کلی رسیده و حتما از مشاورین این حوزه کمک بگیرید.


۹- عجله نکنید

یکی دیگر از نکات خرید مبل که معمولا به آن توجه نمی‌شود، داشتن اطلاعات کافی است. توجه داشته باشید که تنها با خواندن یک مقاله نمی‌توانید به تمامی آنچه در انتخاب یک مبلمان مناسب احتیاج است پی ببرید. پس سعی کنید با تحقیق و مشورت با افراد آگاه در این زمینه دانش و تجربه خود را بالا برده و یک انتخاب خوب و قابل تحسین، انجام دهید.


همچنین بخوانید:

به اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.