روشهایی برای براق کردن اجاق گاز

روشهایی برای براق کردن اجاق گاز

قبل از تمیز کردن تمام بست های رویی را بردارید و جداگانه با آب و ماده تمیز کننده بشویید. صفحات گرد ثابت روی شعله ها را هم بردارید. مواظب باشید موقع شستشو، مواد و آب به لوله های ظریفی که گاز از آن بیرون می آید وارد نشود. بعد از تمیز کردن گاز با مایع ظرفشویی، سرکه یا هر ماده دیگری آن را با دستمال مرطوب پاک کنید. اول با یک دستمال خیس، ماده پاک کننده را بردارید و بعد با یک دستمال مرطوب و آب گرفته، گاز را کاملاً تمیز کنید.

جلوی آسیب ها را بگیرید

مواد شیمیایی و سفیدکننده ها اگر خوب پاک نشوند ممکن است موقع پخت و پز بخار شوند و به شما آسیب برسانند. به علاوه این مواد ممکن است گاز را خراب کنند. به جای آنها می توانید از مایع ظرفشویی که بسیار کم خطرتر است، استفاده کنید. اگر لکه ها به راحتی از بین نرفت، بگذارید کف یک ربع روی گاز بماند و بعد آسان تر آن را تمیز کنید. هیچ وقت برای تمیز کردن گاز از سیم ظرفشویی یا وسایل تیز و برنده دیگر استفاده نکنید چون به پوشش اجاق گاز آسیب می رسانند.

این نکات را فراموش نکنید

اگر همان موقع که روی گاز چیزی می ریزد، آن را تمیز کنید، لکه ها تازه و خیس، داغ هستند و با یک دستمال مرطوب به راحتی تمیز می شوند. اگر بگذارید لکه باقی بماند، خشک شده و تمیز کردنش سخت می شود. خیلی از فروشنده ها به همراه گازهای جدید،(چه استیل باشد و چه لعابی) ماده تمیزکننده ای به شما می دهند. البته این ماده ها کمی گران هستند اما خیلی راحت گاز شما را براق می کند. برای تمیز کردن بست هایی که قابلمه را روی آن می گذارید هم چیزی مثل واکس به بازار آمده که آن بخش ها را مثل روز اول سیاه و یکدست می کند.

پاک کننده های طبیعی

اگر روی گاز لکه چربی جمع شده، قبل از تمیز کردن پارچه ای را در سرکه خیس کنید و روی گاز بکشید سرکه پوشش گاز را خراب نمی کند فقط باعثمی شود چربی ها حل شده و تمیز کردن آنها راحت تر انجام شود. اگر مدتی است که گاز را تمیز نکرده اید و روی آن جرم گرفته، با جوش شیرین و آب خمیر درست کنید و بگذارید کمی روی جرم ها بماند. بعد با یک دستمال تمیز آن را پاک کنید.

قبل از تمیز کردن فر بدانید

اگر داخل فر کثیف شده و چربی گرفته قبل از تمیز کردن دیواره های داخلی آن را مرطوب کرده و ۱۰ دقیقه روشنش کنید. گرمای فر باعثمی شود چربی ها نرم شوند و راحت تر بتوانند آنها را پاک کنید.

 

images (3)

 

یک جرم‎گیر خانگی فوق‎العاده
۵ قاشق جوش شیرین و چند قطره مایع ظرفشویی را با مقداری سرکه مخلوط کنید. حاصل مخلوط، خمیری است که یک جرم‎گیر فوق‎العاده خانگی است! کافی است خمیر را روی اجاق گاز بمالید و بعد از گذشت ۱۰ دقیقه با دستمال خشک کنید.

کمک گرفتن از آب ولرم
روی سطح اجاق گاز کمی آب ولرم بریزید و بگذارید تا یک ساعت بماند. بعد به وسیله یک تکه اسفنج آب آن را جمع کنید. سپس چند قطره مایع ظرفشویی را روی دستمال آشپزخانه ریخته و به وسیله آن اجاق گاز را تمیز کنید. در نهایت یک دستمال خشک روی اجاق بکشید تا برق بیفتد.

سرکه، دشمن چربی‎ها
اگر سطح اجاق گاز در اثر تهیه غذاهای سرخ کردنی حسابی چرب و چسبناک شده است، محلولی از نصف لیوان سرکه و نصف دیگر آب جوش تهیه کنید و روی چربی‎های اجاق بریزید. یک ساعت زمان بدهید تا چربی‎ها توسط محلول آب جوش و سرکه از سطح اجاق گاز کَنده شوند. سپس به کمک اسفنج سطح اجاق را خالی از آب کرده و بعد به وسیله مایع ظرفشویی و دستمال آن را تمیز کنید. دیگر اثری از چربی‎ها و اثر چسبندگی آنها نخواهد بود!

شستشوی میله‎های اجاق گاز
برای تمیز کردن میله‎های اجاق گاز، آنها را در یک لگن با آب جوش خیس کنید، به طوری که آب روی میله‎ها را بپوشاند. کمی سرکه و چند قطره مایع ظرفشویی را به آب جوش اضافه کرده و یک ساعت فرصت بدهید تا خیس بخورند. بعد به کمک یک فرچه میله‎ها را بشورید و روی آن آب بگیرید. میله‎های شسته شده را در کناری قرار دهید تا خشک شوند و سپس روی گاز قرار دهید.

استفاده از فویل‎های آلومینیومی
اگر جنس اجاق گاز شما طوری است که ممکن است در اثر شستن زیاد روی سطح آن خش بیفتد یا رنگش از بین برود، پس از یک شستشوی کامل روی آن فویل آلومینیومی بکشید. انواع فویل‎های آلومینیومی در بازار موجود است. متناسب با اندازه سطح اجاق گاز خود فویل آلومینیومی تهیه کنید و قبل از آنکه میله‎ها را سر جایشان قرار دهید، فویل را روی اجاق پهن کنید و اطرافش را به سمت پایین خم کنید. سپس میله‎ها را در جای خود قرار دهید. طول عمر این فویل‎های آلومینیومی بسته به میزان ضخامتشان متفاوت است، اما گزینه مناسبی هستند برای محافظت از سطح اجاق گاز.

گرد آوری گروه داتیس

http://datees.ir

به اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.