رفتار صحیح با کودکانی که تکالیف مدرسه را انجام نمی دهند

رفتار صحیح با کودکانی که تکالیف مدرسه را انجام نمی دهند

اینکه بچه ها دیر مشق می نویسند و علاقه ای به این کار نشان نمی دهند تا حدودی طبیعی است. کودکان در این سنین سخت تن به انجام تکالیفشان می دهد و به هوای دستشویی رفتن، آب خوردن و… می خواهند از زیر این کار شانه خالی کنند.

پیشنهاد :
۱.سعی کنید رابطه کلامی و عاطفی بهتری با بچه پیدا کنید تا فرزندتان بیشتر به حرف شما گوش دهد. ما با داشتن یک رابطه عاطفی خوب می توانیم فرزندمان را مسئولیت پذیرتر و مطیع تر بکنیم.
۲.والدین خیلی تکرار نکنند و نگویند برو تکالیفت را انجام بده چون کودک عادت می کند و شرطی می شود که وقتی ۵۰ بار این کلمه را شنید یا جیغ های بنفش مادر را که شنید برود و تکالیفش را انجام بدهد. بچه را به این زیاد شنیدن عادت ندهید. حالا برای والدین این سوال پیش می آید که ما اگر نگوییم و تکرار نکنیم کودک نمی نویسد آن وقت چیکار کنیم؟ در روانشناسی اصلی به نام اصل ایجاد رفتار داریم. در اصل ایجاد رفتار والدین باید کمک کنند، کتاب کودک را بیاورند و او را به سمت انجام تکالیفش سوق دهند. باید شرایطی را فراهم کنند که بچه این رفتار را انجام بدهد. وقتی کودک بی خیال از درس نشسته است، بروید کتاب و دفتر او را بیاورید و بگویید عزیزم بیا اینجا بنشین. اینکه شما برای او با مهربانی کتاب و دفتر را بیاورید باعث می شود او راحت تر به این کار تن بدهد.

۳.با یک برنامه ریزی مدون اجازه بدهید کودک قبل از انجام تکالیفش هیجاناتش را تخلیه کرده باشد بعد شروع به درس خواندن بکند. به محض اینکه کودک از مدرسه به خانه می آید از او نخواهید بنشیند و مشق بنویسد. به این ترتیب بچه از درس زده می شود.

۴.در هنگام تکلیف انجام دادن کودک کنارش بنشینید و او را تشویق کنید. ترس از این نداشته باشید که فرزندتان به این کار شما عادت کند چون بعد از مدتی کم کم می توانید خود را از او دور کنید. وقتی در انجام تکالیفش راه افتاد می توانید زمان نشستن کنار او را کم بکنید. اگر همیشه دو ساعت کنارش می نشینید، این زمان را تبدیل به یک ساعت، نیم ساعت، یک ربع و … کنید تا این عادت کم کم ترک شود.
۵.کودک باید به صورت بریده بریده درس بخواند. برایش زمان مشخص کنید و نیم ساعت بنشیند، بعد برود یک دور بزند و دوباره برگردد سر تکالیفش. بهتر است بین تکالیفش اجازه بدهید کمی بازی بکند.
۶.هرگز فرزندتان را برای درس خواندن تحقیر و سرزنش نکنید. از الفاظی مانند خسته شدم! دیوانه ام کردی! بنویس دیگر! کشتی من را ! و… استفاده نکنید. ایجاد احساس حقارت در کودک منجر به درس خواندن نخواهد شد. والدین نباید در برابر کودک از خودشان دفاع کنند چون کودک حس می کند یک موجود آزار دهنده است و احساس گناه می کند ولی مجاب به انجام تکالیف نمی شود.
۷.هرگز فرزندتان را با کودک دیگری مقایسه نکنید. این امر کودک را لجباز تر می کند . شما فرزندتان را فقط با خودش مقایسه کنید. به او بگویید تو دیروز بهتر مشق می نوشتی. تو این کلمه را دفعه پیش قشنگتر نوشتی و… همین انجام ندادن تکالیف از طرف کودک نوعی لجبازی است. ممکن است این رفتار در او درونی شده باشد. او اکنون به انجام دادن تکالیف در آخر شب عادت کرده است. بنابراین کودک را به سمت عناد و لجبازی پیش نبرید. فراموش نکنیم اصل رابطه خوب ما با فرزند باعث می شود فرزند ما به حرف ما گوش بدهد.

۸.به رفتارهای مثبت کودک پاداش بدهید.

۹.برای کودک برنامه ریزی کنید. خانوادها برنامه ریزی می کنند ولی این برنامه ریزی جوری است که کودک آن را درک نمی کند. به بچه اجازه بدهید قبل از مشق نوشتن بازی کند و این زمان را با ساعت روی دیوار به او نشان بدهید. مثلا بگویید الان ساعت دو است، این عقربه اینجاست تو اجازه داری تا ساعت سه بازی کنی. ساعت ۳ عقربه به اینجا می رسد. انتظار خانواده برای مشق نوشتن یک انتظار منطقی است ولی کودک در مرحله هیجان پذیری به سر می برد. بنابراین انتظار منطقی را درک نمی کند و پاسخ نمی دهد. پس باید با شگردی خاص او را وادار به انجام تکالیف کنید. وقتی عقربه ساعت به ساعتی که قرار بود تکلیف انجام بدهد نزدیک شد، به او یاد آوری کنید. اگر بچه هنوز بازی اش تمام نشده بود یا فیلمی که دارد می بیند به پایان نرسیده بود می توانید به او امتیاز بدهید که بعد از تمام شدن فیلم یا بازی تکالیفش را انجام بدهد. زیاد سخت گیر نباشید. نسبت به کودک صبوری به خرج بدهید. نروید یک دفعه تلویزیون را خاموش کنید یا وسیله ای را که دارد با آن بازی می کند از او بگیرید. با کودک مهربان باشید چون فرزندتان متوجه خطای خودش نیست. او پرخاشگری و عصبانیت شما را می بیند.

۱۰.بعد از اینکه کودک از تلویزیون و بازی دست کشید بلافاصله او را سر درس و مشق نبرید. یک برش رفتاری بزنید. مثلا بگویید حالا برو آب بخور، دست و صورتت را بشور بعد بیا تکلیف انجام بده یا کمی با او حرف بزنید.

۱۱.در آخرین مرحله وقتی کودک تکلیفش را انجام داد به او پاداش بدهید و اگر انجام نداد و به دیر وقت انجامید به او بگویید برود بخوابد. فردا صبح شما با معلم او صحبت کنید تا ایشان کودک را بازخواست کند. یعنی به سمت منبع تنبیه بروید. با کودک دعوا نکنید و حرص نخورید فقط از معلم بخواهید به او تذکر جدی بدهد تا بچه احساس نکند که من تکلیفم را انجام ندادم و هیچ اتفاقی هم در مدرسه نیفتاد. سعی کنید مشکل را در خانه حل کنید ولی اگر نشد آن را به مدرسه و معلم بسپارید. آنجا جایی است که کودک باید جواب پس بدهد.

 

رفتار صحیح با کودکانی که تکالیف مدرسه را انجام نمی دهند

رفتار صحیح با کودکانی که تکالیف مدرسه را انجام نمی دهند

به اشتراک گذاری مطلب