راهنمای نگهداری از گل کاملیا

راهنمای نگهداری از گل کاملیا

گل کاملیا ژاپنی گونه ای از جنس Camelia در خانواده چای “Theaceae” یکی از بهترین گونه شناخته شده از کاملیا است. این گل در برخی نقاط جهان به نام گل رز زمستان شناخته میشئد. این گل درختچه ای بومی ژاپن، کره جنوبی و چین است. گل کاملیا گل رسمی ایالت آلاباما میباشد.
گل کاملیا در بین گیاهان خودرو (وحشی) در سرزمین اصلی چین (شاندونگ، شرق ژجیانگ)، تایوان، کره، جنوب و جنوب ژاپن یافت می شود و معمولاً در جنگل ها رشد می کند.
گل کاملیا درختچه ای کوچک معمولا بین ۱.۵ تا ۶ متر بلند میشود، اما گاهی تا ۱۱ متر هم میرسد. شاخه های جوان قهوه ای متمایل به ارغوانی هستند که با افزایش سن مایل به خاکستری و قهوه ای میشوند.
برگها متناوب چرمی سبز تیره معمولا ۵ تا ۱۱ سانتی متر طول و ۲.۵ تا ۶ سانتی متر عرض دارند با ساقه (دمبرگ) حدود ۵ تا ۱۰ میلیمتر و دارای حاشیه بسیار ریز دندانه دار میباشند.
گل آن بین ماه های ژانویه و مارس شکفته میشود. دارای ساقه بسیار کوتاه است. گلها معمولاً به تنهایی یا به صورت جفت هستند و ۶ تا ۱۰ سانتی متر قطر دارند. دارای حدود ۹ برگچه فرعی مایل به سبز و کاسبرگ میباشند. گل گونه های وحشی دارای شش یا هفت گلبرگ به رنگ سفید است که هر گلبرگ آن ۳ تا ۴.۵ سانتی متر (۱.۲-۱.۸) طول و ۱.۵ تا ۲.۵ سانتی متر عرض دارند. همچنین دارای پرچم های متعدد ۲.۵ تا ۳.۵ سانتی متری میباشد.
میوه آن شبیه کپسول با سه محفظه (locules)، هر کدام با یک یا دو دانه ی درشت قهوه ای با قطر ۱ تا ۲ سانتی متر می باشد.
معمولا جوانه ها ی گل در اوائل زمستان، در درجه حررات بیش از ۱۸ درجه سانتی گراد تشکیل میشوند و وقتی جوانه ها به حد کافی رشد گردند گیاه را درمحلی با درجه حرارت حداقل ۸ درجه سانتی گراد نگاه می دارند و گلها شروع به باز شدن می نمایند.
کاملیا به نور متوسط ، حرارت معمولی، آبیاری متوسط تا زیاد، رطوبت ۷۰ تا ۹۰درصد و خاک اسیدی احتیاج دارد.
مخلوطی از سه قسمت خاک جنگلی و یک قسمت ماسه برای پرورش کاملیا مناسب است.
کود مورد نیاز این گیاه را می توان به مقدار ۲ گرم سولفات آمونیوم و ۲ گرم کود معمولی در یک لیتر، هر دو هفته یکبار از بهمن تا مرداد، مورد استفاده قرار داد.
برگهای گرد آلود را با دستمال نرم تمیز کنید. از مواد براق کننده شیمیایی، برای این منظور، فقط ماهی یکبار استفاده کنید. ضمنا مواظب باشید گلها از این مواد براق کننده در امان باشند ریزش برگها در زمستان طبیعی است.
حتی الامکان از جابجا نمودن و چرخاندن گلدان پرهیز نمایید در غیر این صورت شکوفه های آن قبل از باز شدن می ریزند.
آبیاری: دربهار هفته ای دوبار گیاه را آبیاری نمایید ولی در تابستان هفته ای یکبار کافی است، مجدداً دفعات آبیاری را افزایش و در پاییز به هفته ای دوبار برسانید، آب باید فاقد املاح باشد و حتی الامکان از آب باران استفاده کنید، زهکش را همیشه بازدید نمایید.
رطوبت: غبارپاشی هفته ای یکبار با آب ولرم و سبک پیشنهاد میگردد، موقعی که گیاه در گل است غبارپاشی را متوقف نمایید.
تعویض گلدان: هر دو سال یکبار در اوایل پاییز قبل از ظهور غنچه ها گلدان را تعویض نمایید، زهکش باید کاملا” باز باشد.
در تمام طول سال هفته ای یکبار با آب ولرم و سبک گیاه را غبار پاشی نموده بطوری که گلها خیس نشوند، جهت تاُمین رطوبت دائمی و پایدار مقداری سنگ ریزه در داخل زیر گلدانی ریخته و به آن طوری آب اضافه نمایید که ته گلدانها با آب در ارتباط نباشد، در غیر این صورت خاک گلدانها باتلاقی شده و ریشه ها می پوسند.
آب آبیاری کاملیا باید حتی الامکان بدون املاح سنگین به خصوص کلسیم باشد، در غیر این صورت و یا در صورت کمبود آهن ممکن است غنچه ها بدون اینکه باز شوند سقوط نمایند و یا برگها سبز کمرنگ بشوند

 

عوارض و درمان :

گلهای کمرنگ و شفاف می تواند ناشی از مواد براق کننده شیمیایی باشد.
گروهی از حشرات آفت لکه های دیسک مانند روی برگها ایجاد می کننند. اگر هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید علایم بر طرف می شود.
در صورتی که برگهای گیاه ناگهان خشک شوند، احتمال بدهید صدمه مربوط به اشعه مستقیم آفتاب است.
آبیاری بیش از حد باعث زردی برگها و سقوط آنها می شود
شاخه ها در زمستان دراز و منحرف بوده و غنچه ها ظاهر نمی شوند: هوا خیلی گرم و خشک است،گیاه را به منطقه خنکتری منتقل و با آب سبک غبار پاشی کنید.
گلها کم رنگ و شفاف شده اند:صدمه مربوط به مواد براق کننده شیمیایی است، گلها را در هنگام استفاده از مواد براق کننده در امان نگه دارید.
لکه های دیسک مانند روی برگهاست: حشره آفت عامل آن است هر هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی نموده تا علایم بر طرف گردند.

سطح خاک خشک و آب جذب نمی نماید:ریشه ها متراکم هستند، برای مدت ۱۵ دقیقه گلدانها را به تشت و یت سطل پر از آب منتقل نمایید و آبیاری را تنظیم کنید. بهار آینده گلدانها را تعویض نمایید.
برگها خشک می شوند:صدمه مربوط به اشعه مستقیم آفتاب است، گیاه را به محل مناسب منتقل نمایید.
برگها زرد شده و سقوط می کنند:آبیاری زیاد از اندازه انجام شده است، در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک نگه داشته سپس آبیاری کنید، هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدانها باقی بماند.
غنچه ها بدون اینکه باز شوند سقوط می کنند:گیاه را با کود آهن طبق دستور تغذیه نمایید، از آب بدون املاح در غبارپاشی و آبیاری استفاده کنید، آب باید فاقد املاح بخصوص کلسیم باشد.
برگها گرد آلود هستند: احتیاج به تمیز نمودن دارد از مواد براق کننده شیمیایی هر ماه فقط یکبار استفاده نمایید، مواظب باشیدگلها از مواد براق کننده در امان باشند.
برگها در زمستان می ریزند:ریزش در اکثر مواقع طبیعی است.
برگها کوچک بوده و از غنچه و گل خبری نیست:گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک در رنج است،گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.
سطح زیرین برگها دارای تارعنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است. با پارچه و یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز نموده و یا هر دوهفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند، ایجاد رطوبت در محیط گیاه باعث کاهش آفت می گردد.
برگها سبز کمرنگ هستند: از آب حاوی املاح برای غبار پاشی استفاده شده است، از آب سبک استفاده کنید، با کود آهن گیاه را تغذیه نمایید، خاک گلدانها باید عاری از مواد قلیایی یاشد.
برای تکثیر این گیاه می توانید از ساقه های نیمه چوبی یکساله قلمه های انتهایی یا ساقه ای ، تهیه کنید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدان محتوی کمپوست مخصوص بذر قلمه بکارید . روی قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و خاک را مرطوب نگه دارید. بعد از ریشه دهی کامل، قلمه ها را به گلدان های بزرگتر حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.