حلقه

راهنمای خرید حلقه / تفاوت حلقه با انگشتر در چیست؟

راهنمای خرید حلقه / تفاوت حلقه با انگشتر در چیست؟

.
بی گمان یکی از زیباترین لحظه های هر ازدواجی، خرید حلقه های ازدواج است. خریدی که قبل از عقد صورت می گیرد و معمولا عروس خانم ها و آقا داماد ها زمان زیادی را صرف انتخاب آن می کنند. حلقه هایی که به رغم سادگی شان بسیار پر معنا هستند. حلقه هایی که نشان وفاداری، علاقمندی و پیوند و تعهدی است که در میان دو انسان بسته می شود.

حلقه ای که برای ازدواج زوجین در نظر گرفته می شود معمولا با مشورت هردو طرف و در اولین مراحل خرید عقد، انجام می شود. حلقه ها معمولا ظرافت خاصی دارند و میتوان به سهولت در تمام مواقع از آن ها استفاده کرد. چرا که حلقه نمادی از تعهد به همسر است و این نشان مقدس در تمام مراحل زندگی باید در جای ثابت و ویژه اش خودنمایی کند. غیر از رمز و رازهایی که در باب حلقه گفته می شود، اغلب زوج های جوان در آغاز زندگی توجه خاصی را به حلقه مبذول می دارند. توجهی که حاکی از اهمیت این نشان در زندگی مشترک است.

در باور عموم حلقه ی ازدواج نمادی از عشق و علاقه ی عروس و داماد به یکدیگر است. زیرا حلقه دایره ای شکل است و انتها ندارد و نمادی از بی انتهایی علاقه ی عروس و داماد به یکدیگر است. جنس حلقه از طلاست زیرا طلا عنصری است که در بین فلزات دیگر زیبایی و ماندگاری بیشتری در دارد و انتخاب حلقه ی ازدواج از جنس طلا نمادی از پایداری و دوام عشق عروس و داماد به یکدیگر تلقی می شود.

همچنین انگشت حلقه، انگشتی است که یک رگ آن مستقیما به قلب متصل است و دست کردن حلقه در این انگشت نشانه ی علاقه ی قلبی می باشد. زوجین حلقه هایشان را همیشه در دست خواهند داشت و این نشانه ای از وجود تعهد و تعلق به هم می باشد. پس انتخاب و خرید حلقه امری بسیار مهم در مسئله ی ازدواج است.


ابتدا باید بدانیم که تفاوت حلقه با انگشتر در چیست؟

حلقه در حقیقت رکاب (رینگ) ساده ای است که معمولا طرح ندارد و ظریف است و یا یک ردیف نگین ریز روی آن کار شده است. گاهی نیز یک نگین درشت روی آن تعبیه شده است و مابقی آن ساده می باشد. اما انگشتر ظرافت ندارد و طرح های شلوغ با نگین هایی درشت دارد.

اگر مشکل پسند هستید و طرح های موجود در بازار به دلتان نمی نشیند میتوانید به یک جواهر سازی مطمئن رفته و در مورد طرح دلخواهتان مشورت کنید و در نهایت سفارش کار را به آن ها بدهید.


حلقه نشان

در خانواده های سنتی ایرانی، بسیاری از ازدواج ها به شکل سنتی و با معرف ی خانواده ها شکل می گیرد. در چنین مراسمی پس از اینکه خانواده ی داماد جواب مثبت یا به اصطلاح بله را از خانواده ی عروس گرفتند؛ برای اینکه حالت رسمی تری به انتخاب خود داده باشند در جلسه های آتی یک انگشتر را به عنوان نشان کردن دختر برای او تحفه می آورند. به این انگشتر انگشتر نشان می گویند. که دختر خانم آن را به نشانه ی اینکه در آستانه ی تاهل قرار دارد در انگشت می کند. اما حلقه ی ازدواج در مراحل بعدی و به انتخاب خود عروس خانم تهیه می شود.


خرید حلقه ی ازدواج

حلقه های ازدواج معمولا بر اساس سلیقه ی هر فرد انتخاب می شود. حلقه ی عروس دارای زرق و برق بیشتری است و معمولا از چند ردیف نگین تشکیل می شود. حلقه ی داماد ساده تر است و تنوع کمتری دارد. خرید حلقه از نخستین خریدهای زوجین پس از توافق اولیه به شمار می آید.

گاهی عروس و داماد به دلیل رعایت تناسب اقدام به خرید انگشتر های ست داماد و عروس می کنند. چنین حلقه هایی از نظر شکل ظاهری به هم شباهت دارند با این تفاوت که حلقه ی داماد کمی ساده تر و کم زرق و برق تر است. ولی در بعضی از مواقع هم حلقه های ست درست شکل هم طراحی می شوند.


انتخاب حلقه

ابتدا مطمئن باشید که بودجه ی کافی برای خرید حلقه را دارید. شما دست کم باید از شش ماه قبل برای این کار پول کافی جمع کرده باشید. شما باید احتمال بدهید که کمی بیشتر از انتظارتان هزینه کنید. مدل هایی که نگین های درشت و کمتری دارند و یا یک تک نگین روی آن وجود دارد انتخاب های شکیل تری می باشند.

در انتخاب حلقه های تک نگین حتما قاب آن را بررسی کنید. برخی از حلقه ها که نگین آن ها روی قاب محکمی قرار داده نشده است و یا نگین به وسیله ی چسب چسبانده شده است، در صورت ضربه و یا افتادن فورا می افتد و از حلقه جدا می شود. در صورتی که نگین حلقه گم شود حسرت زیادی خواهید خورد.

حلقه ی شما نباید کیپ باشد. شما قرار است سالیان زیادی این حلقه را در دست داشته باشید پس احتمال چاق شدن و تغییر فرم دست ها را به مرور زمان بدهید. حلقه را نیم سایز بزرگتر سفارش دهید.

عروس خانم ها در نظر داشته باشند که انجام کارهای منزل با حلقه هایی که نگین های بزرگ دارند سخت خواهد بود. آن دسته از زوج های جوان که شور و اشتیاق خاصی برای یکی شدن و ست کردن دارند می توانند از حلقه های جفت استفاده کنند. در نظر داشته باشید که این حلقه ها حتما باید به دست جفتتان بیاید و حلقه ی آقا باید کاملا مردانه باشد. همچنین معمولا در حلقه های جفت، حلقه ی مردانه گران تر است زیرا سایز بزرگتری دارد و طلای به کار رفته بیشتر است.


حلقه ازدواج و قیمت مناسب

حلقه بر اساس مقدار طلای به کار رفته در آن، اصالت سنگ و نگین و مارک متغییر است. ساده ترین نوع حلقه که از سنگ و نگین به صورت حداقلی در آن استفاده شده است، مسلما قیمت پایین تری نسبت به انگشترهای سنگین و پر زرق و برق دارد. البته بر اساس باور عمومی که از آموزه های دینی نشات می گیرد، استفاده از طلا برای مردان توصیه نمی شود و اغلب آقایان برای حلقه از جنس نقره یا پلاتین استفاده می کنند. البته پلاتین از نظر قیمت نه تنها ارزان تر از طلا نیست که در خیلی از مواقع گران تر هم هست.

حلقه های ازدواج به دلیل ماهیت با ارزشی که دارند، معمولا جزو یادگاری های مهم زندگی هر زوجی به شمار می روند. علاوه بر عشقی که در اهدای حلقه ی ازدواج نهفته است، رمز و رازی که در حلقه های ازدواج وجود دارد بر ارزش آن می افزاید. برای انتخاب حلقه دقیق و حساس باشید چون تا آخر عمر باید این حلقه را در انگشت خود داشته باشید. پس باید چیزی را انتخاب کنید که برای همه ی عمر به وجودش ببالید و هرگز به خاطر انتخاب آن پشیمانی به دل تان راه ندهید.


نکاتی که در هنگام خرید حلقه باید بدانید:

این روز ها صابون مد، به تن بازار طلا و جواهر هم خورده است. اگرچه به اقتضای مد، مارک هایی مانند ورساچی و بولگاری، ویترین طلا و جواهرفروشی ها را تسخیر کرده اند، اما برای یک انتخاب خوب در دنیای طلا و جواهر باید به چند نکته ی مهم توجه کنید:

۱- اگر پوست تان سفید یخی است، ترجیحا به جای طلای زرد، از طلای سفید استفاده کنید. درخشندگی طلای سفید، زیبایی و جلوه ی پوست شما را بیشتر می کند.

۲- اگر پوست تان گندم گون است(رنگی مابین سفید و برنزه)، استفاده از طلای زرد و ترکیب آن با طلای قرمز برای پوست شما مناسب تر است.

۳- اگر انگشتان ظریف و باریکی دارید سعی کنید از انگشترهای درشت و پر از جواهر نخرید. چون در انگشت های ظریف شما زیبایی و جلوه شان را از دست خواهند داد.

۴- ممکن است علاقه داشته باشید که، حلقه های ازدوج تان با حلقه ی همسرتان شباهت هایی داشته باشد. در این مواقع از حلقه های ست مردانه و زنانه استفاده کنید که در بازار موجود است.

۵- اگر دوست دارید از انگشتر هایی با چند ردیف جواهر به عنوان حلقه استفاده کنید، به اصالت کار و به نحوه ی ساخت انگشتر دقت کنید به طوری که جواهر به درستی روی انگشتر سوار شده باشد.

۶- حلقه های ساده همیشه طرفدار دارند. چرا که حلقه های ساده هیچ گاه از مد نمی افتند و همیشه می توان با افتخار از آنها استفاده کرد. حلقه های ازدواج علاوه بر ظاهرشان روح و قلب انسان را درگیر خود می کنند پس مهمترین هدیه از جانب همسر به شمار می روند که باید با تمام روح و قلب از آنها مراقبت کرد.


خیابان های طلایی شهرتان برای خرید را بشناسید

بهتر است چند روز قبل از خرید حلقه، محل های مناسب و معتبر برای خرید طلا را شناسایی کنید و با مدل های موجود در بازار به صورت نسبی آشنا شوید. چون حلقه های ازدواج را می توان جزو خرید هایی به شمار آورد که قرار نیست تعویض یا فروخته شوند. پس زمان کافی برای پیدا کردن حلقه ی دلخواه تان صرف کنید.

همان طور که پیش تر اشاره شد، درباره ی قیمت حلقه نمی توان نظر ثابت و قطعی اعلام کرد. بر اساس طرح حلقه، جواهر به کار رفته در آن، اصل بودن نگین، مارکیز و باگت ها و سنگ، قیمت حلقه هم می تواند متغییر باشد. فقط لازم است که برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بر سر قیمت، قبل از خرید در این زمینه هم فکری و مشورت داشته باشید. سقف و کف بودجه ای را که آقای داماد برای خرید حلقه در نظر گرفته است را جویا شوید و سعی کنید انتخاب خود را در همان حول و حوش انجام دهید.


نکاتی برای مراقبت از حلقه:

هنگام استحمام و یا شستشوی دست ها حلقه را از دست خود خارج کنید چون صابون باعث ایجاد لایه ی نازکی روی حلقه ی شما خواهد شد.
در استخر حلقه ی خود را خارج کنید چون کلر سبب تغییر رنگ و شل شدن نگین هایش خواهد شد.
در صورتی که حلقه به دست دارید از کرم های مختلف دست استفاده نکنید.
حلقه را در برابر ضربه، مواد شیمیایی و نور و گرمای شدید محاقظت کنید.


نگهداری حلقه

چند نکته ی ساده را در نگهداری از حلقه ی ازدواج به خاطر داشته باشید:

هنگام رفتن به حمام و دستشویی آن را از دست خود در آورده و در جایی مطمئن بگذارید. خانم ها دقت کنند که تماس مواد شوینده با حلقه به مرور رنگ حلقه را از بین میبرد و یا کدر میکند. همچنین مواد شوینده ی قوی نظیر وایتکس در صورت تماس با حلقه باعث خوردگی نگین می گردد. هر چند سال یکبار حلقه تان را برای آبکاری و شفاف سازی به همان فروشگاه محل خرید ببرید و یا اگر به آن دسترسی ندارید به یک مغازه ی مطمئن مراجعه کنید.

حلقه


تمیز کردن حلقه:

حلقه و انگشتر پس از استفاده ی طولانی مدت، در اثر مجاورت با بدن، کثیف می شود و رنگ و جلای اولیه ی خود را از دست می دهد. اگر به دنبال راهکاری برای تمیز کردن آن هستید ابتدا مایع ظرفشویی و جوش شیرین را مخلوط کرده و خمیری به دست بیاورید. حلقه ی خود را به خمیر آغشته کرده و بعد از چند دقیقه با آب بشویید. برای خشک کردن سریع هم می توانید از سشوار کمک بگیرید. خواهید دید که حلقه ی ازدواج شما مثل روز اول درخشنده خواهد شد.


تشخیص سنگ الماس طبیعی از مصنوعی

الماس طبیعی در زیر نور سفید، فقط نور سفید و آبی منعکس می کند در صورتی که اکثر سنگ های مصنوعی نوری شبیه هفت رنگ رنگین کمان معنکس می کنند. همچنین اگر الماس را بر روی یک نقطه ی مشکی در یک صفحه ی سفید قرار دهید به طوری که نوک تیز الماس به روی بالا قرار گیرد هیچ نقطه ی سیاهی دیده نمی شود. منوط بر آنکه برش الماس برلیان باشد و بر روی جواهر نصب نشده باشد.

همان طور که همگان می دانند الماس سخت ترین سنگ دنیا می باشد. به همین دلیل اگر پریدگی یا هر گونه شکستگی در زوایای برش خورده ی سنگ مشاهده کردید، شک نکنید که سنگ مورد نظر الماس نیست و احتمالا شیشه است.

لازم به ذکر است که اگر سنگی همه ی شرایط فوق را دارا باشد هم لزوما الماس اصل نیست. موارد ذکر شده بیشتر برای تشخیص سنگ های مصنوعی می باشد. زیرا با پیشرفت فناوری و ساخت سنگ های مصنوعی روز به روز تشخیص سنگ های طبیعی از مصنوعی مشکل تر می شود. به طوری که می توان شکل مصنوعی،سنگ های الماس طبیعی را، که طی صدها هزار سال در زیر زمین و تحت فشار و دما ساخته می شود، با جنس کربن و خواص فیزیکی و شیمیایی یکسان در طی یک هفته در آزمایشگاه های مخصوص توسط متخصصان ساخت.


خاصیت درمانی سنگ های معدنی

مردم باستان بر این اعتقاد بودند که الهه مادر زمین ، این سنگ ها را در بطن خود پرورش داده است و آنها را به برگزیدگان خود تقدیم می کند. تا حافظ و مدافع آنها در برابر بلاها و سختی ها و بدبختی ها باشد. اشخاصی که این جواهرات را با خود داشتند، برخوردار از نیروی مافوق طبیعت شناخته می شدند و از احترام و اعبتبار والایی برخوردار بودند. این اعتقادات و سنن خاص، از عهد باستان باقی بود. انسانهایی بر این باور بودند که هر یک از این سنگ های قیمتی نوعی نیروی ارتعاش شفا بخش دارند. شمن ها و کاهنان دوران باستان تلاش می کردند با کمک سنگ های الوان و درخشان، افکار خوب و سازنده را در بیماران خود پرورش بدهند تا بر اضطراب و ترس و نگرانی هایشان غلبه کنند.

در گذشته نور حیات را در تلالو سنگهای قیمتی می دیدند و از آن در بهبود روحیه و هماهنگی روحی کمک می گرفتند. اعتقاد برا این بود که طیف های رنگی سنگ های ارزشمند، نفوذ ناپذیرند، در سطح عمیقی از بدن عمل می کنند، هماهنگی روح و جسم را باز می گردانند و سلامتی را برای شخص به ارمغان می آورند و به دفع نیروی اهریمنی کمک می کنند، روح را شفاف و زلال و جسم را پاک و بی غش می سازند. در واقع مردم باستان برای هر یک از این سنگ ها و جواهرات ارزشمند و قیمتی، خاصیت استثنایی قائل بودند و آنها را مقدس و درمان کننده روح و جسم می دانستند.

بر اساس این اعتقاد و بارو قدیمی، سنگ ها دارای ویژگی های گوناگونی هستند، عموم مردم از خاصیت درمانی سنگ ها آگاهی ندارند.

حلقه با سنگ عقیق

یاقوت: سنگ یاقوت سرخ به علت مشابهت به رنگ خون، متعادل کننده ی ارگان های حیاتی است.

زمرد: باستانیان عقیده داشتند این گوهر برای صاحب خود پاکدامنی و نجابت به ارمغان آورده، او را از ارواح شیطانی مصون می دارد.

کوارتز: سنگ کوارتز که سمبل متولدین ماه مرداد است، با تمام زیبایی و افسونگری اش، یکی از سخت ترین و جذاب ترین سنگ های طبیعت است که باعث افزایش اعتماد به نفس و تقویت بیان و خلاقیت، ایجاد آرامش و آسودگی در انسان می شود.

کریستال: کریستال در رنگ های مختلف در طبیعت وجود دارد، به منظور ایجاد محافظت در برابر نیروهای منفی، بهبود ارتباطات اجتماعی و نیز بهبود جریان کار غدد لنفاوی به کار می رود.

عقیق: اگر کسی از انگشتری عقیق استفاده کند، غم و غصه ی او دور می شود. حاجت های او برآورده گشته دشمنان از او وحشت کرده و دور می شوند. ترس و وحشت را دور کرده، دل را قوی می کند. اگر رنگ عقیق، سرخ باشد هر نوع خونریزی را بند آورده و زخم را نیز درمان می کند.

عقیق آبی: عقیق آبی باعث تقویت اعتماد به نفس شده و در درمان درد های ناحیه ی سر و گرفتگی های عضلانی به کار می رود.

سنگ لاجورد: سنگ لاجورد، با رنگ آبی تیره، جهت درمان افسردگی و تسکین دردهای ناحیه ی سر به کار برده شده و در کنترل فشار خون نیز موثر است.

یشم (جید): سنگ یشم، با طیف وسیعی از سبز، تنها به دلیل رنگ خاصش، باعث ایجاد تعادل در تمامی اعضای بدن می شود.

سنگ فیروزه: فیروزه، این سنگ معدنی با ارزش نیروهای منفی را از بدن دور می کند و بر روی اندام های تحتانی بدن اثر مثبت می گذارد.


نکته ی پایانی:

اگر حلقه ی مورد نظرتان را با استانداردها و معیارهای انتخاب ی خودتان بخرید، مطمئنا علاقه ی بیشتری به آن پیدا خواهید کرد و در نهایت هم از خرید خودتان راضی و خشنود خواهید بود. اسیر مد بودن و تقلید کورکورانه از مد روز باعث می شود حس مالکیت و علاقه تان را نسبت به آنچه خریداری کرده اید به مرور زمان از دست بدهید. سعی کنید در تمام لحظه های خوب خرید بدون اینکه به دنبال مقایسه و حساب گری درباره ی قیمت انگشتر خود باشید از انرژی خوبی که به شما خواهد داد لذت ببرید.


همچنین بخوانید:

به اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.