Logo
English
۱۸ فروردین ۱۳۹۷

حقایق زیست‌محیطی؛ آلودگی صوتی پرندگان را تهدید می‌کند

دسته بندی : طبیعت / مطالب

حقایق زیست‌محیطی؛ آلودگی صوتی پرندگان را تهدید می‌کند

آلودگی‌های صوتی و صداهای تولید‌شده توسط انسان‌ها تأثیر زیادی بر زندگی پرندگان دارد و روی فرایند تولید‌مثل آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

آلودگی صوتی پرندگان را تهدید می‌کند

آزمایش‌ها نشان داده است جغد‌های شاخ‌دار در حین عبور هواپیما صدای بلند‌تری تولید می‌کنند، سایر پرنده‌های آوازه‌خوان نیز در صورت قرار‌گرفتن در محیطی که صدای زیادی در آن وجود داشته باشد سعی می‌کنند با صدای بلند‌تری آواز بخوانند.

تحقیقات جدیدی نیز که در این زمینه در مناطق شرقی آمریکا انجام شده است ثابت کرده که آلودگی‌های صوتی نه‌تنها باعث بلند‌تر آواز‌خواندن پرندگان می‌شود بلکه پرندگان را دچار استرس مزمن می‌‌کند و جلوی رشد بعضی از پرندگان را می‌‌گیرد.

آلودگی‌‌ صوتی و تأثیر آن بر پرنده‌ها

برای روشن‌تر‌شدن اهمیت آلودگی‌ صوتی در زندگی پرندگان بهتر است به تحقیقاتی که اخیراً در این زمینه منتشر شده است اشاره کنیم. در این تحقیقات آلودگی‌ صوتی ناشی از عملیات استخراج نفت و گاز روی پرندگانی که در نزدیکی این نواحی زندگی می‌کنند بررسی شد. گونه‌های پرنده‌هایی که در حفره‌های درخت و کوه لانه می‌کنند، پرنده‌های آبی کوهستان (انواع باسترک های کوچک امریکای شمالی از جنس Sialia) و پرنده‌های مگس‌خوار در این تحقیقات مورد آزمایش قرار گرفتند.

این آزمایش‌ مشخص کرد پرندگانی که در معرض آلودگی صوتی قرار دارند میزان کمتری هورمون کورتیکو استرئون ترشح می‌کنند. این هورمون نقش مهمی در استرس پرندگان ایفا می‌کند. در‌نتیجه ممکن است تصور کنید این پرندگان کمتر دچار استرس می‌شوند، اما جالب است بدانید استرس غیر‌قابل‌اجتناب بیشتر پس از ایجاد ضایعه‌های روانی صورت می‌گیرد؛ در‌نتیجه هورمون‌های استرس در سطح پایین قرار دارند.

اما زمانی که پرندگان احساس خطر بیشتری داشته باشند، بدن این حیوانات تمایل به ذخیرۀ انرژی بیشتری پیدا می‌کند و پرندگان با کاهش وزن و اختلال رشد روبرو می‌شوند. در مجموع می‌توان گفت میزان هورمون‌های مربوط به استرس در بدن پرندگان نباید در هر حالت از سطح نرمال آن بیشتر یا کمتر باشد؛ چرا‌که سیستم‌ بدن حیوانات در چنین شرایطی تعادل خود را از دست می‌دهد. نتایج تحقیقاتی که به آن اشاره شد ثابت کرد که اختلال در نظم بدن پرندگان بر اثر آلودگی‌های صوتی عواقب مستقیمی بر تولید‌مثل حیوانات دارد.

پرنده‌هایی که در معرض آلودگی‌های‌ صوتی قرار دارند کمتر رشد می‌کند و حتی پرهای این پرندگان کوتاه‌تر است. جالب اینجاست که پرندگان بیشتر از چیزی که فکرش را بکنید نسبت به صدای محیط حساس هستند و حتی در محیط‌های بسیار ساکت نیز رشد خوبی ندارند. محققان بر این باور هستند که حضور و زندگی پرندگان بالغ در یک مکان بسیار ساکت باعث می‌شود احساس کنند سکوت بیش‌از‌حد، آن‌ها را بیشتر در معرض شکارچیان قرار می‌دهد و در نتیجه پرندگان ترجیح می‌دهند لانه را ترک نکنند و از ترس شکار‌شدن، زمان‌ کمتری به دنبال غذا می‌گردند. در این بین پرندگان در مکان‌هایی که آلودگی‌ صوتی زیادی دارد، نمی‌توانند یکدیگر را صدا بزنند. اگر به مطالعۀ زندگی پرندگان علاقه داشته باشید، حتماً به‌خوبی می‌دانید که پرندگان یکدیگر را به دلایل مختلفی صدا می‌زنند که یکی از این دلایل اعلام خطر به سایر پرندگان است. در‌نتیجه پرندگانی که صدای آن‌ها در محیط‌های شلوغ به یکدیگر نمی‌رسد احساس می‌کنند که دائم در خطر هستند. چنین فرآیند باعث افزایش استرس در پرندگان خواهد شد.

تحقیقاتی که پیش از این صورت گرفته ثابت کرده است که بعضی از گونه‌های پرندگان از مکان‌هایی که آلودگی صوتی زیادی دارد مهاجرت کرده‌اند.

پرندگان در محیط‌های پرترافیک

در یک آزمایش دیگر دانشمندان صدای موجود در سه مکان مختلف را ضبط کردند، یکی از این مکان‌ها در موقعیت ترافیک شلوغی قرار داشت و دو مکان دیگر نزدیک جاده‌هایی بود که ترافیک کمتری داشتند. اطلاعاتی در خصوص مدت آواز‌خواندن پرندگان و بلند و کوتاهی صدای آن‌ها در این آزمایش جمع‌آوری شد. از‌طرف‌دیگر دانشمندان صدای ترافیک را نیز در زمانی که پرندگان در حال آواز خواندن بودند یا یکدیگر را صدا می‌کردند ضبط نمودند.

پس از اینکه صدای ترافیک و صدای پرندگان در کنار هم در آزمایشگاه بررسی شد مشخص گردید زمانی که صدای ترافیک بیشتر است، پرندگان نیز با صدای بلند‌تری آواز می‌خوانند، از‌طرف‌دیگر پرندگان در محیط‌هایی با ترافیک کمتر با صدای ملایم‌تری سر به آواز می‌دادند.

از‌آنجایی‌که پرندگان برای پیدا‌کردن جفت آواز می‌خوانند آلودگی صوتی نقش مهمی در جفت‌یابی پرندگان دارد. در‌نتیجه تولید‌مثل پرندگان در محیط‌هایی که آلودگی‌ صوتی کمتری دارد با موفقیت بیشتری انجام خواهد شد.

گفته می‌شود در مناطق شلوغ و پرتراکم واشنگتن جمعیت پرندگان چیزی حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است.

ناگفته نماند که پرندگان به میزان قابل‌قبولی در برابر آلودگی‌های‌ صوتی سازگاری پیدا می‌کنند اما بدون شک کاهش آلودگی‌ صوتی در مناطق پرترافیک یا شهرک‌های صنعتی می‌تواند افزایش جمعیت پرندگان این ناحیه را به‌دنبال داشته باشد.

 

 

منبع https://www.mnn.com
مطالب پر بازدید
    مطالب مرتبط

    Copyright © 2015 Datees. All rights reserved