تخم مرغ را برای نگهداری نشویید !

تخم مرغ را برای نگهداری نشویید !

 

تخم مرغ تازه را می توان حدود ۴ هفته در یخچال نگهداری کرد و تخم مرغ ها نیز باید مانند سایر مواد غذایی، تاریخ مصرف مناسبی داشته باشند.


کارشناس تغذیه دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تخم مرغ ها را برای نگهداری شستشو نکنید زیرا راه ورود میکروب از طریق منافذ موجود روی پوسته باز می شود و آلودگی به داخل آن راه می یابد.


به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، ‘پریسا ترابی’ درباره شرایط نگهداری تخم مرغ افزود: لازم است تخم مرغ بلافاصله پس از خرید به یخچال منتقل شود و تخم مرغ های بسته بندی شده نیز باید با بسته اصلی آن در یخچال نگهداری شود.

وی اظهار داشت:‌ بهترین درجه حرارت نگهداری تخم مرغ در یخچال صفر تا ۴ درجه سانتی گراد و رطوبت ۸۵ درصد است.


به گفته ترابی، گرمای بیش از حد باعث تسریع کاهش کیفیت تخم مرغ می شودکه این امر موجب مخلوط شدن زرده و سفیده تخم مرغ می شود.

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد سطح پوسته‌ تخم مرغ دارای روزنه های زیادی است و از این طریق بوی سایر مواد غذایی را به خود جذب می کند بنابراین برای جلوگیری از جذب بوی سایر مواد از طریق روزنه ها، بهتر است تخم مرغ ها را به صورت بسته بندی شده خریداری کرد و آنها را در یخچال نگهداری کرد.

ترابی ادامه داد: تخم مرغ تازه را می توان حدود ۴ هفته در یخچال نگهداری کرد و تخم مرغ ها نیز باید مانند سایر مواد غذایی، تاریخ مصرف مناسبی داشته باشند.

وی با اشاره به این که نگهداری تخم مرغ به مدت یک روز در دمای اتاق معادل با نگهداری آن به مدت یک هفته در یخچال است، گفت: تخم مرغ پخته را می توان یک هفته در یخچال نگهداری کرد و جهت نگهداری تخم مرغ باید قسمت پهن آن رو به بالا قرار گیرد، زیرا در غیر این صورت امکان مخلوط شدن زرده و سفیده وجود خواهد داشت.

این کارشناس تغذیه خاطرنشان کرد مواد غذایی حاوی تخم مرغ را حداکثر ۴ روز می توان در یخچال نگهداری کرد و باید قبل از مصرف مجدد تا دمای ۷۰ درجه سانتی گراد آن را حرارت داد.
احساس نشاط و انرژی فوق العاده ای می کند.

به اشتراک گذاری مطلب