از ظروف پلاستیکی کمتر استفاده کنید

از ظروف پلاستیکی کمتر استفاده کنید:

پلاستیک تقریبا در هر چیزی پیدا می‌شود. غذا، ماشین، تلفن، کامپیوتر و هر چیزی که با آن سر و کار داریم نشانی از پلاستیک در خود دارند. اما راه‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌شود با کمک آنها بخشی از پلاستیک‌ها را از زندگی حذف کنیم.

از نی استفاده نکنید

یکی از آسان‌ترین راه‌ها این است که از گرفتن نی خودداری کنیم. به پیش‌خدمت رستوران بگویید شما به نی احتیاج ندارید و اگر تلفنی سفارش می‌دهید هم می‌توانید تاکید کنید برایتان نی نیاورند.

از کیف کمک بگیرید

هر دقیقه یک‌‌میلیون کیسه پلاستیک مصرف می‌شود و کیسه‌های یک بار مصرف ۱۰۰۰ سال زمان برای تجزیه شدن نیاز دارند. اگر کیف‌های نازک و بزرگ با خود به خرید ببرید می‌توانید به جای کیسه از آنها استفاده کنید. البته از کیف‌های نایلون یا پلی‌استر استفاده نکنید چون آنها هم پلاستیکی هستند. کیف پارچه‌ای بهترین گزینه است.

آدامس را ترک کنید

آدامس‌ها قبلا از صمغ درخت ساخته می‌شدند و طبیعی بودند اما وقتی پلی‌اتیلن و مواد دیگر به کمک آدامس‌سازی آمد آنها هم به دشمنان طبیعت تبدیل شدند. با خوردن آدامس نه تنها پلاستیک می‌جوید، بلکه به محیط‌زیست هم آسیب می‌زنید. بهتر است از خیر آدامس بگذرید.

جعبه بخرید نه قوطی

موقع خرید کردن تا حد امکان وسایل شوینده و… را در جعبه بخرید نه در قوطی‌های پلاستیکی. جعبه‌ها راحت‌تر بازیافت می‌شوند و چیزهای جدید با آنها ساخته می‌شود.

فله‌ای خرید کنید

بعضی از فروشگاه‌ها امکان فروش فله‌ای دارند و مواد را بدون بسته‌بندی عرضه می‌کنند. برای خرید برنج، پاستا، لوبیا و خیلی از مواد‌غذایی دیگر می‌توانید با خودتان شیشه ببرید و پول بسته‌بندی پلاستیکی آنها را هم پس‌انداز کنید. قبل از آنکه شیشه را پر کنید وزن آن را به مسئول حساب‌داری بگویید تا آن را از وزن خریدتان کم کند.

بطری‌ها و لیوان‌ها را دوباره مصرف کنید

بطری‌های آب سالانه ۱.۵‌میلیون تن زباله درست می‌کنند و برای تولید آنها از ۴۷میلیون گالن نفت استفاده می‌شود. با دوباره پر کردن آنها و استفاده مجدد می‌توان از بیشتر شدن زباله‌ها جلوگیری کرد. در کافی‌شاپ‌هایی که با لیوان کاغذی و یک بار مصرف پذیرایی می‌کنند، می‌توانید درخواست کنید که قهوه را در لیوان خودتان بریزند.

ظرف خودتان را ببرید

اگر به رستوران می‌روید و احتمال دارد بقیه غذای‌تان را به خانه ببرید، از قبل ظرف مناسبی بردارید تا بقیه غذا را در آن بریزید. اغلب رستوران‌ها مخالفتی با این کار ندارند.

غذای منجمد مصرف نکنید

غذاهای منجمد بسته‌بندی‌های پلاستیکی مفصلی دارند. حتی آنهایی که با کاربردهای دوستدار محیط‌زیست بسته‌بندی می‌شوند لایه‌ای از پلاستیک را برای محافظت بهتر به کار می‌برند. گرچه مصرف نکردن این غذاها ممکن است سخت باشد اما به محیط‌زیست سود زیادی می‌رساند.

ظروف یک‌بار مصرف را کنار بگذارید

استفاده از قاشق و چنگال و ظروف یک بار مصرف باعث تولید حجم زیادی از زباله می‌شود. اگر قاشق و چنگال فلزی در محیط کارتان نیست یا در رستوران مورد علاقه‌تان پیدا نمی‌شود، سعی کنید آنها را از خانه ببرید.

آب‌میوه نخرید

به جای آنکه آب‌میوه‌های فرآوری شده را در بطری‌های پلاستیکی بخرید، می‌توانید از میوه‌های تازه برای درست کردن آب‌میوه استفاده کنید. این کار نه تنها از مصرف پلاستیک کم می‌کند، بلکه برای سلامت هم بهتر است و ویتامین بیشتری به بدن می‌رساند.

به اشتراک گذاری مطلب